Reklama

Polska

Kard. Francesco Montenegro z Sycylii weźmie udział w X Święcie Dziękczynienia

youtube.com

Kard. Francesco Montenegro, znany ze swego zaangażowania społecznego, zwłaszcza na rzecz migrantów, przyjedzie do Warszawy na zaproszenie kard. Kazimierza Nycza. Metropolita sycylijskiej archidiecezji Agrigento, do której należy wyspa Lampedusa, będzie przewodniczył Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej 4 czerwca podczas X Święta Dziękczynienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Montenegro, znany ze swego zaangażowania społecznego, zwłaszcza na rzecz migrantów, przyjedzie do Warszawy na zaproszenie kard. Kazimierza Nycza. Na terenie jego diecezji leży m.in. wyspa Lampedusa, gdzie skupiają się główne problemy uchodźców w Europie.

W jednym z wywiadów dla Radia Watykańskiego powiedział: „Rosnące zjawisko migracji jest wyzwaniem społecznym. Musimy jednak nauczyć się dostrzegać Chrystusa na łodziach uchodźców. W przeciwnym wypadku będziemy ateistami jedynie uznającymi się za wierzących”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup metropolita Agrigento urodził się w Messynie 22 maja 1946 r. Tam też przyjął święcenia kapłańskie 8 sierpnia 1969 i studiował teologię pastoralną, będąc jednocześnie przez dwa lata duszpasterzem na peryferiach miasta. W latach 1971-88 był sekretarzem dwóch kolejnych arcybiskupów Messyny, a przez dalszych 10 lat proboszczem parafii św. Klemensa.

Kierował też diecezjalną Caritas, uczył religii, był asystentem Apostolstwa Modlitwy, rektorem sanktuarium św. Rity, ojcem duchownym w niższym seminarium, a w 1997 r. został wikariuszem generalnym archidiecezji Messyna-Lipari-Santa Lucia del Mela.

18 marca 2000 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej archidiecezji, sakrę biskupią przyjął 29 kwietnia 2000 r. W latach 2003-08 był przewodniczącym Caritas Włochy.

Reklama

23 lutego 2008 Benedykt XVI powołał go na arcybiskupa metropolitę Agrigento. Od 2013 kard. Montenegro stoi na czele komisji episkopatu Włoch ds. migrantów oraz Fundacji Migrantes. W 2015 r. został przez papieża Franciszka kreowany kardynałem.

X Święto Dziękczynienia rozpocznie o godz. 8.00 procesja dziękczynna, która wyruszy z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i wraz z relikwiami św. Brata Alberta przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W sposób szczególny do udziału w procesji zaproszone są środowiska podejmujące na co dzień dzieła miłosierdzia oraz wierni z parafii, ulicami których przejdzie orszak procesyjny.

O godz. 11.00 przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15) zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.

Podczas X Święta Dziękczynienia wierni w sposób szczególny będą wyrażać dziękczynienie Bogu za życie i posługę św. Brata Alberta Chmielowskiego, który dla najbiedniejszych stał się prawdziwym chlebem, a także za wszystkie dzieła charytatywne oraz ludzi włączających się w posługę potrzebującym.

"Tegoroczne hasło Święta brzmi 'Dziękujemy za chleb', które - zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym - jest najwspanialszym darem, jaki otrzymujemy z rąk Miłosiernego Boga" - napisał w zaproszeniu na X Święto Dziękczynienia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Reklama

Głównym punktem obchodów będzie Msza św. sprawowana o godz. 12.00 z udziałem Episkopatu Polski wewnątrz Świątyni Opatrzności Bożej, której będzie przewodniczył kard. Francesco Montenegro. Na zakończenie Eucharystii dokonany będzie Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. O 14.00 zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci, Panteon Wielkich Polaków oraz Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci.

O godz. 15.00 w sali konferencyjnej nr 1 w Centrum Opatrzności Bożej zaplanowano briefing kard. Montenegro dla dziennikarzy.

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie można zapoznać się m.in. z aktualnym stanem prac. O 15.00 zostaną wypuszczone baloniki „Dziękuję” i rozpocznie się festiwal „Moc Dobra”, który zakończy się ok. 21.30 Litanią do Serca Pana Jezusa i modlitwą poprowadzoną przez zespół uwielbieniowy „Mocni w Duchu”.

Ostatnim punktem programu będzie modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II odprawiona o 21.37 oraz wieczorna iluminacja świątyni.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-03 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sztuka dziękowania

Petar Paunchev/Fotolia.com

Więcej ...

Incydent z udziałem prezydenta Nawrockiego w USA. Przebieraniec chciał zakłócić Mszę św.

2025-09-22 17:30

PAP/Leszek Szymański

Prezydent Karol Nawrocki wraz małżonką Martą w niedzielę uczestniczył w uroczystościach w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania. Podczas Mszy św. doszło do incydentu.

Więcej ...

Kup książkę: „To ja, Andrzej Duda”

2025-09-22 12:49

red

Książka podsumowująca jedną z najważniejszych prezydentur w dziejach III RP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Słowo Twoje jest prawdą

Wiara

Słowo Twoje jest prawdą

Erika Kirk: “Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co...

Wiadomości

Erika Kirk: “Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Tragedia w USA. Nie żyją polscy żołnierze

Wiadomości

Tragedia w USA. Nie żyją polscy żołnierze

A jednak małżeństwo górą! Papież mówi „stop”...

Felietony

A jednak małżeństwo górą! Papież mówi „stop”...

PILNE! Powtórzył się cud św. Januarego

Wiara

PILNE! Powtórzył się cud św. Januarego

Uczestnicy popularnego tanecznego programu w żenujący...

Wiadomości

Uczestnicy popularnego tanecznego programu w żenujący...

Pismo Święte podkreśla potrzebę uczciwości

Wiara

Pismo Święte podkreśla potrzebę uczciwości