Reklama

Pamiętajcie o ogrodach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do świętego Jana o deszcz proście Pana, a po świętym Janie oddal deszcze, Panie.

Czerwiec cieszy nasze oczy bujną zielenią drzew i krzewów. Wokół jest bardzo kolorowo, radośnie i bajecznie. Taki widok raduje nasze serca i utwierdza myśli, że na pewno jest pełnia wiosny. Na drzewach i krzewach zawiązują się pierwsze owoce. Czerwienieją owoce czereśni, truskawek i poziomek. Ogród zapełnia się powoli kwiatami różnych odmian. Zakwitają wielobarwne goździki, dzwonki, kosaćce i ostróżka. Swoim zapachem przyciągają peonie, lawenda, groszek i maciejka, a ponad wszystkimi kwiatami królują róże, które najbardziej obficie zakwitną na świętego Jana, Piotra i Pawła.
W czerwcu dojrzewają owoce wczesnych odmian czereśni. Aby zapobiec ich zajadaniu przez kawki, szpaki i wróble najlepiej okryć drzewa czereśniowe sieciami o małych oczkach. Można również zawiesić różnego rodzaju strachy, najczęściej przypominające człowieka oraz butelki, puszki blaszane, które poruszane przez wiatr będą odstraszać ptaki. Niektóre wczesne odmiany czereśni dojrzewają w pierwszej połowie czerwca. Czereśnie zbieramy z drzewa z szypułkami. Truskawki i poziomki zbieramy wtedy, gdy są na tyle dojrzałe, że możemy je bezpośrednio konsumować. Owoce truskawek zrywa się wraz z szypułkami i kielichem, a zbiór najlepiej przeprowadzić w godzinach rannych. Pamiętajmy, aby truskawek nie zbierać podczas deszczu, gdyż szybko gniją. Poziomki zbiera się bez kielicha i szypułki do małych łubianek lub tekturowych pudełek. Bezpośrednio po zbiorze, poziomki powinny być zużyte.
Aby jabłka, gruszki i śliwki osiągnęły pożądaną wielkość i były dorodne, w tym celu przerzedzamy zawiązki na drzewach. Czynność tę należy wykonywać pod koniec czerwca, gdy drzewo samo zrzuca część zawiązków (tzw. opad czerwcowy). Usuwamy zawiązki najmniejsze i osadzone po kilka na krótkopędzie, zostawiając jeden największy i najsilniejszy.
Po przekwitnięciu lilaków (bzów) i innych krzewów ozdobnych usuwamy z nich przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu zabiegowi krzewy będą lepiej wzrastały, a w przyszłym roku pięknie zakwitną.
W czerwcu należy zwrócić szczególną uwagę na róże. Zasilać odpowiednim nawozem sztucznym do róż i obficie podlewać wprost do korzenia. Dokładnie i często sprawdzać, czy krzewy, a szczególnie młode pędy, nie zostały zaatakowane przez mszyce. Przekwitłe kwiastostany należy systematycznie usuwać.
Rośliny cebulowe wykopujemy z ziemi, gdy liście pożółkną. Coroczne wykopywanie cebul tulipanów jest konieczne z wielu względów. Sygnałem do wykopywania jest wygląd cebul w ziemi. Jeżeli przynajmniej 1/3 łuski jest zbrązowiała, to należy je wykopać, oczyścić z ziemi, wysuszyć w cieniu i poukładać w skrzynkach lub koszach. Chronić przed słońcem do czasu ponownego wysadzenia do gruntu we wrześniu.
Czerwiec jest najlepszym miesiącem do siewu roślin dwuletnich: stokrotek, niezapominajek, bratków, malw, naparstnic i dzwonków. Podobnie jak rośliny dwuletnie wysiewamy nasiona bylin, takich jak: orlik, łyszczec, złocienie, goździk pierzasty, rudbekie, dzwonek karpacki i łubin.
Dzielenie bylin należy dokonać również w czerwcu, po przekwitnięciu i przejściu w spoczynek, zanim rozpoczną na nowo wzrost. Są to: aster alpejski, pierwiosnek, krwawnik, płomyk wiechowaty, czyściec wełniasty i rozchodnik wspaniały. Nie zapomnijmy dokarmiać nawozami mieczyków, po to, by wydały ładnie wybarwione kwiaty i dorodne bulwy.
Najważniejszą czynnością w tym czasie co do kwiatów balkonowych jest ich podlewanie. Tę czynność wykonujemy wieczorem z wyjątkiem dni bardzo słonecznych i upalnych, kiedy podlewamy także rano. Rośliny zaczynamy nawozić odpowiednimi nawozami dla tego rodzaju kwiatów, w trzy tygodnie po posadzeniu. Przez cały czas należy usuwać przekwitłe pędy, szczególnie pelargonii i fuksji.
Do miłego spotkania w lipcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prymas Czech: płeć jest człowiekowi dana i nie zależy od jego wyboru. Nie można zmienić swojej płci!

2024-06-24 11:58

Adobe Stock

Kościół chce pomóc osobom, które cierpią na dysforię płciową. Identyfikacja z odmienną płcią często jest krzykiem młodej osoby, która woła o pomoc. Nie można jednak dawać fałszywej nadziei, że zmiana płci jest możliwa i że rozwiąże jej problemy - pisze przewodniczący Episkopatu Czech w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, która zobowiązuje parlament do nowego zdefiniowania warunków zmiany płci. Uchylił on dotychczasowe rozporządzenia, które jako warunek stawiały chirurgiczną operację.

Więcej ...

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być wiernymi

pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80.

Więcej ...

Czas biegnie! Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Biegowego

2024-06-24 11:51

Fot.: Tomasz Szwajkowski, Dominika Rakszewska - Festiwal Biegowy)

Już za niecałe trzy miesiące całe rodziny biegaczy przyjadą do Piwnicznej-Zdrój. W tym roku Festiwal Biegowy potrwa od 6 do 8 września. To będzie kolejne wielkie święto! Miasteczko Biegowe ponownie zatętni życiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024