Reklama

Polska

Obchody 20-lecia kanonizacji św. Jadwigi Królowej

Marcello Bacciarelli/pl.wikipedia.org

Z okazji 20–lecia kanonizacji św. Jadwigi Królowej bp Jan Szkodoń przewodniczył dziś uroczystej Mszy św. przy Ołtarzu Koronacyjnym w katedrze na Wawelu. W uroczystości uczestniczyło kilkaset dzieci i młodzieży z ponad 30 szkół z całej Polski, którym patronuje św. Jadwiga.

Uroczystość rozpoczął przemarsz uczestników wydarzenia z pocztami sztandarowymi z Rynku Głównego Drogą Królewską na Wawel. Uczestniczyli w nim członkowie Rodziny Szkół Jadwiżańskich, która w tym roku obchodzi 10 – lecie, licznie obecne były dzieci, młodzież w barwnych strojach oraz nauczyciele ze szkół z całej Polski, m.in. z Inowrocławia, Warszawy, Nowego Sącza.

Na Mszy św. w katedrze na Wawelu zgromadziło się kilkaset dzieci z ponad 30 szkół w Polsce. Na początku Mszy św. bp Jan Szkodoń przekazał zebranym pozdrowienia od metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego oraz kard. Stanisława Dziwisza.

W homilii bp Jan Szkodoń podkreślił, że skoro św. Jadwiga jest patronką szkół to dzieci i młodzież może ze szczególny zaufaniem zwracać się do niej w różnych sprawach, osobistych, rodzinnych i szkolnych.

- Św. Jadwiga jest waszą patronką więc możecie szczególnie liczyć na jej modlitwę przed Bogiem – mówił hierarcha. - Św. Jadwiga jest patronką przez to, że daje nam wzór, który staracie się poznawać w szkole, waszych rodzinach i przez indywidualną lekturę. Poznajecie jej osobę i jej życie, mimo że krótkie to piękne życie – powiedział bp Szkodoń przypominając okoliczności śmierci św. Jadwigi.

Duchowny zauważył również, że Św. Jadwiga uczy wzrastania w wierze i miłości wobec Boga. Uczy pogłębiania wiedzy religijnej i modlitwy bardzo osobistej i modlitwy wspólnej. Według niego św. Jadwiga starała się o swoją świętość i troszczyła się także o wiarę i zbawienie innych.

- Ona jako królowa, jako osoba świecka, starała się o to, by w Polsce chrześcijaństwo się umacniało i bardzo chciała by wiara chrześcijańska dotarła na Litwę. Jest matką wiary na Litwie i matką wiary swojego męża– podkreślił bp Szkodoń.

Zdaniem kapłana oznacza to, że należy troszczyć się nie tylko o swoje zbawienie, ale zbawienie każdego człowieka, jego godność i wolność i równocześnie z całą odwagą należy wyznawać swoją wiarę. Hierarcha zauważył, że w dzisiejszych czasach przesadnie podkreśla się wolność, tolerancję, aż do stwierdzenia, że wiara jest czymś bardzo osobistym i nie jej nawet proponować.

Reklama

- Św. Jadwiga Królowa była bardzo uwrażliwiona na ludzką biedę i cierpienie. Troszczyła się o zakładanie szpitali i starała się o pomoc biednym, stawała w obronie pokrzywdzonych – podkreślił bp Szkodoń, dodając, że dzisiaj potrzeba ludzi o wrażliwych sercach takich jak św. Jadwiga.

Po nabożeństwie przedstawiciele szkół złożyli kwiaty przy relikwiach św. Jadwigi. Następnie uczestnicy udali się do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, gdzie odbędzie się m. in. uroczystość wręczenia nagród uczestnikom konkursów organizowanych przez Rodzinę Szkół Jadwiżańskich.

Św. Jadwiga Królowa (ur. 18 lutego 1374 – zm. 17 lipca 1399), córka Ludwika Andegaweńskiego, króla Węgier i Polski, wychowywała się w Budzie i Wiedniu. Koronę polską przyjęła 16 października w 1384 roku w Krakowie, mając dziesięć lat. Półtora roku później zawarła małżeństwo z księciem litewskim Władysławem Jagiełłą, dzięki czemu Litwa przyjęła chrzest. Jako Królowa mocno angażowała się w chrystianizację tych ziem, uzyskała m.in. papieską zgodę na utworzenie Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej, troszczyła się o ubogich, i pokrzywdzonych. Do Krakowa sprowadziła karmelitów, jak również benedyktynów słowiańskich z Pragi.

Św. Jadwiga zmarła na gorączkę połogową mając 25 lat. 8 czerwca 1979 r. w katedrze na Wawelu Jan Paweł II odprawił po raz pierwszy Mszę św. ku czci błogosławionej królowej Jadwigi, wynosząc ją tym samym na ołtarze. Kanonizował ją w 1997 r. podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny.

2017-06-08 14:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: na znak solidarności z Paryżem zabrzmi Dzwon Zygmunta

pl.wikipedia.org

Na znak duchowej łączności z Kościołem paryskim po tragedii pożaru katedry Notre Dame, decyzją metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego dziś o godz. 18.50 w katedrze na Wawelu zabrzmi Dzwon Zygmunta.

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Wiadomości

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...