Reklama

Wydarzenia z diecezji

Bajki na antenie

Czy książka może być przyjacielem człowieka? Przez ostatnie trzy miesiące przekonywało o tym swoich słuchaczy, szczególnie tych najmłodszych, Katolickie Radio Płock. W każdy wtorek o godz. 10.10 emitowane były kolejne fragmenty bajek: „Mały Książę”, „Czerwony Kapturek”, „O rybaku i złotej rybce” i „Jaś i Małgosia”. W niecodziennej roli lektorów dzieci mogły usłyszeć: Biskupa Stanisława i Biskupa Romana, ks. kan. dr. Daniela Brzezińskiego - dyrektora Punktu Konsultacyjnego UKSW w Płocku, ks. prał. dr. Jerzego Zająca - dyrektora płockiej Caritas, ks. prał. dr. Ryszarda Czekalskiego - wikariusza biskupiego ds. katechetycznych, ks. kan. Marka Makowskiego - ekonoma diecezji płockiej, ks. Adama Łacha - redaktora odpowiedzialnego „Niedzieli Płockiej”. Na antenie płockiego radia pojawili się także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, dziennikarka TP Krystyna Czubówna, a także Maria Jabłońska i Grzegorz Kępiński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Emisji programu towarzyszył konkurs zorganizowany z myślą o najmłodszych słuchaczach. Wychowankowie przedszkoli, którzy lubią rysować i uważnie słuchali audycji, mogli nadsyłać prace plastyczne, będące ilustracją do fragmentów bajek, wyemitowanych w radiu. Prace, przygotowywane pod kierunkiem nauczycieli i rodziców, oceniane były w dwóch kategoriach: prace zbiorowe i indywidualne.
Dzień Dziecka stał się doskonałą okazją do rozstrzygnięcia konkursu. Komisja w składzie: ks. prał. Kazimierz Dziadak - dyrektor KRP, Wanda Zalewska i Anna Liśkiewicz - plastyk z POKiS nagrodzili następujących autorów prac indywidualnych: Kacpra Znyka z Miejskiego Przedszkola nr 11 (I miejsce), ex aequo Natalię Wierzchowską i Natalię Pniewską z Samorządowego Przedszkola w Bielsku (miejsce II) oraz Dominikę Stańczyk z Miejskiego Przedszkola nr 35 w Płocku (miejsce III). Ponadto wyróżniono siedmiu przedszkolaków.
W kategorii prac zbiorowych przyznano IV miejsca, kolejno: Miejskiemu Przedszkolu nr 6 w Płocku - za ilustracje do Małego Księcia, Oddziałowi Przedszkolnemu w Czermnie - za pomysłowość i oryginalność prac, następnie Samorządowemu Przedszkolu w Gąbinie za ilustracje do bajki Złota rybka (w formie książki) oraz Miejskiemu Przedszkolu nr 21 w Płocku - za walory plastyczne rysunków na temat bajki Złota rybka.
Wszyscy zwycięzcy w obu kategoriach zostali nagrodzeni. Przedszkola, które wzięły udział w konkursie, otrzymały pasterskie błogosławieństwo od Biskupa Stanisława, a także pamiątkowe dyplomy i albumy z najpiękniejszymi baśniami krakowskiego wydawnictwa „Zielona Sowa”. Dzieci, wyróżnione w kategorii „prace indywidualne”, otrzymały tornistry do szkoły oraz koszulki z logo radia. Laureatowi - Kacprowi Znykowi - jako nagroda przypadł rower górski, ufundowany przez salon rowerowy KROSS. Ponadto zwycięskie przedszkola w kategorii „prace zbiorowe” otrzymały zabawki edukacyjne, zakupione przez KRP.
Pomysłodawczynią audycji Książka naszym przyjacielem jest i koordynatorem całego przedsięwzięcia była Wanda Zalewska - dyrektor ds. Promocji i Reklamy KRP. Scenariusz programu powstał przy współpracy Wandy Zalewskiej i dyrektora naczelnego radia ks. prał. Kazimierza Dziadaka.
Wydaje się, że dziś książka jest „przyjacielem” człowieka raczej zapomnianym i zepchniętym na margines przez środki audiowizualne. Tego typu akcje, jak audycje płockiego radia mogą być sposobem ocalenia książki od całkowitego zapomnienia i przywrócenia jej szczególnie dla młodego pokolenia. Uczyć miłości do książki trzeba bowiem od najmłodszych lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

Archiwum szkoły

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania