Reklama

Parafia pw. Chrystusa Króla w Sikorkach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Golczewo
Siedziba: Nowogard, Sikorki 13
Liczba wiernych: 1 504
Proboszcz: ks. Mirosław Oliwiak
Kościoły filialne: Grabin - pw. św. Jana Chrzciciela, Orzechowo - pw. św. Józefa, Wołowiec - pw. św. Marcina
Wspólnoty: ministranci (29)
Czasopisma: „Arka”, „Cuda i łaski”, „Niedziela” - 5 egzemplarzy

Wieś Sikorki położona jest w odległości 10 km na północ od Nowogardu, na otwartym, pofałdowanym terenie. Przez środek osady przepływa rzeczka Sikorka. Nazwa wioski pojawia się w źródłach pisanych po raz pierwszy w 1442 r., wywodzi się od słowiańskiej nazwy osobowej Sikorka. Od 1274 r. wieś stanowiła lenno rodu von Eversteinów. Po nich na własność przejął ją ród von Schmeling, będący w tej wiosce lennikiem niższego stopnia. Męska linia tego rodu wymarła wraz ze śmiercią Krzysztofa von Schmeling w 1676 r., co spowodowało przejęcie wioski przez księcia Ernesta Bogusława Croya, a następnie przez elektora Brandenburgii. W 1784 r. osada składała się z 25 zagród i kościoła. Największy wzrost wioska osiągnęła w okresie przedwojennym, kiedy to w 1939 r. miała 66 gospodarstw i 466 mieszkańców.
Kościół parafialny położony jest w centrum osady, na wydłużonej, wrzecionowatej działce. Teren jej jest nieznacznie wyniesiony, z dwóch stron okalają go drogi. Na zachodnim krańcu działki znajduje się pomnik milenijny (figura Jezusa na postumencie). W tej części znajdują się też powojenne nagrobki i krzyż misyjny. Fundatorów kościoła i jego budowniczych nie znamy. Świątynia powstała w dwóch fazach. Zasadniczą część budynku wzniesiono w XVIII w., w konstrukcji ryglowej. Później, przypuszczalnie w końcu XIX w., powstała murowana, kamienno-ceglana wieża oraz dobudówka, od wschodu mieszcząca zakrystię. Długość kościoła wynosi 22,2 m, a jego szerokość 8,5 m. Pokryty jest on dachem dwuspadowym i dachówką. Wieża ma wymiary 5,8 x 5,7 m. Wieńczy ją hełm 8-boczny, spiczasty.
Przy wejściu do kościoła (drzwi południowe) leży granitowa chrzcielnica o średnicy 72 cm. Możliwe, że wykonano ją w XIII w. Wnętrze kościoła przykrywa strop drewniany, belkowany. Na wschodniej ścianie, po obu stronach mensy ołtarzowej, ustawione są dwie ścianki byłej loży kolatorskiej. Wykonane w stylu manieryzmu, pochodzą z I ćwierci XVII w. Najcenniejszym wyposażeniem wnętrza jest ołtarz gotycki z początku XVI w. Jest to tryptyk, którego część centralna zawiera scenę Ukrzyżowania. Pod trójdzielnym maswerkiem znajduje się figura Chrystusa rozpiętego na krzyżu o ramionach zakończonych czwórliściem. Po bokach krzyża Matka Boża Bolesna z dłońmi złożonymi do modlitwy i św. Jan Ewangelista wspierający głowę dłonią w geście smutku. W skrzydłach tryptyku, w kwaterach, umieszczone są postacie Apostołów (po trzy). W kruchcie kościoła znajduje się cenny gotycki krucyfiks. Rzeźba wykonana jest w dębowym drewnie. Figura Chrystusa rozpięta jest na krzyżu o ramionach zakończonych medalionami. Datowany jest on na II poł. XIV w. Pochodzenie krzyża jest nieznane, być może znalazł się w kościele w Sikorkach po wojnie. Na drewnianej emporze chórowej, wspartej na czworobocznych słupach znajdują się nieczynne, niestety, organy wytwórni „Grünberg” ze Zdrojów.
Parafię w Sikorkach erygowano 24 października 1957 r. Dziś parafia obejmuje 14 miejscowości. Największe z nich to: Błotno (63 rodziny), Wołowiec (53 rodziny), Sikorki (51 rodzin). W parafii są cztery kościoły. Wszystkie poświęcił w 1945 r. ks. Bogdan Szczepanowski TChr (kościół w Sikorkach 28 października). Najstarszym kościołem, budowanym w stylu gotyckim, jest kościół w Orzechowie. Świątynia w Wołowcu jest budowlą szachulcową z 1812 r. Najmłodsza natomiast jest świątynia w Grabieniu, pochodząca z 1910 r. We wsi Błotno do celów kultu udostępniona jest sala w miejscowej szkole, Łęgno ma kaplicę, w Szczytnikach korzysta się z pomieszczenia w domu prywatnym.
Administratorami parafii byli kolejno kapłani: ks. Zdzisław Ferenc (1957-1960), ks. Stanisław Gołębiewski (1960-1970), ks. Alojzy Mochalski (1970-1982), ks. Czesław Grajkowski (1982-1984), ks. Albin Klóska (1984-2003). 1 sierpnia 2003 r. parafię objął obecny proboszcz - ks. Mirosław Oliwiak, pochodzący z Myśliborza. W rodzinie ks. Mirosława zrodziły się powołania do życia zakonnego. Brat jego Mamy to ojciec Jacek Salij, dominikanin; siostrzeńcem Mamy jest ks. Leszek Tokarzewski, chrystusowiec; dwie kuzynki to salezjanka i franciszkanka. Ks. Mirosław święcenia kapłańskie otrzymał w 1991 r. Na początku pracował jako wikariusz w Nowogardzie. Następnie przeniesiony został do Polic. Założył tam Policki Chór Chłopięco-Męski i kierował nim przez 10 lat. Był także pomysłodawcą „Spotkań z muzyką”, czyli popularnej „Cecyliady”. Następnie pracował w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Szczecinie Golęcino, skąd przeniesiony został do Sikorek.
Niedzielną Mszę św. Ksiądz Proboszcz odprawia w godz.: 9.00 w Wołowcu, 10.15 w Orzechowie, 11.30 w Sikorkach i 13.00 w Grabiniu. W sobotę o 16.00 odprawiana jest Msza św. w Szczytnikach, o 17.30 w Błotnie, o 18.30 w Łęgnie. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi około 25%. W 2003 r. udzielono 12800 Komunii św.
Do parafii w Sikorkach przybyłem w sobotę poprzedzającą niedzielną uroczystość I Komunii św. Ksiądz Proboszcz troszczył się o odświętne udekorowanie kościoła, odbierał kwiaty, pakował torebki z prezentem dla dzieci. Przygotowane serca z fotografiami dzieci miały zawisnąć na „drzewku życia”, przepasanym szarfą z napisem: „Pozwólcie dzieciom przyjść do Mnie”.
Ks. Mirosław odbierał tego dnia świeżo uszyte, czerwone ministranckie sutanny, w których chłopcy mieli posługiwać po raz pierwszy przy ołtarzu. Dla godnego sprawowania Liturgii po swoim przybyciu do parafii Ksiądz Proboszcz sprawił nowe szaty i sprzęty liturgiczne.
Na terenie parafii istnieją 2 szkoły podstawowe (w Orzechowie i Błotnie). Do każdej z nich uczęszcza około 90 uczniów. Ksiądz Mirosław uczy w każdej z nich, mając 26 godzin katechezy. „Współpraca ze szkołami jest godna mojego szacunku” - podkreśla Ksiądz Proboszcz. „Wspólnie (nauczyciele i ksiądz) oddziałujemy i uzupełniamy się wzajemnie. Dzieci widzą to. Współpraca nasza jest dobra, atmosfera pełna życzliwości, stąd nie ma problemu, z którym nie można by sobie poradzić. Przyszłość parafii widzę w dzieciach, inwestuję w dzieci, które uczę w szkole i w ministrantów. Większość z nich po ukończeniu szkół osiądzie tu na stałe. Tak więc to, co im przekażę, będzie kiedyś owocowało. Przez dzieci przemawia się też do rodziców. Z dziećmi przygotowaliśmy jasełka - według scenariusza, który napisałem. Raz w miesiącu mam zbiórkę z ministrantami. Byliśmy już na wycieczce w Szczecinie, nawiedziliśmy wtedy katedrę. Pragnę podkreślić życzliwość i pomoc parafian w podejmowanych pracach. Ostatnio porządkujemy otoczenie plebanii (położyliśmy do niej chodnik). Czeka nas jeszcze poważny remont, konserwacja wieży.
Noszę się z zamiarem wydania śpiewnika zawierającego teksty zarówno pieśni tradycyjnych, jak i współczesnych. Nie wyobrażam sobie, by moja parafia nie śpiewała. Myślę, że będzie śpiewała najlepiej w naszej archidiecezji…” - mówi Ksiądz Proboszcz. Znając dotychczasowe dokonania ks. Mirosława na polu śpiewu kościelnego, jestem przekonany, że tak właśnie będzie...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dramatyczny apel do prokuratora: "Aresztowanie matki oznacza dla syna koniec egzystencji"

2025-03-31 19:40

Adobe Stock

Z informacji uzyskanych przez portal wPolityce.pl wynika, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) ponownie chcą przesłuchać Marka W., męża aresztowanej byłej dyrektor biura premiera Mateusza Morawieckiego. W odpowiedzi na tę próbę Marek W. złożył poruszające oświadczenie, do którego treści dotarli dziennikarze portalu wPolityce.pl

Więcej ...

Święta pustelnica

Św. Maria Egipcjanka

commons.wikimedia.org

Św. Maria Egipcjanka

Porzuciła grzeszne życie, aby pokutować na pustyni.

Więcej ...

Mozaiki Rupnika przykryte w Sanktuarium w Lourdes

2025-04-01 08:16

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Tarbes i Lourdes, Jean-Marc Micas, nakazał zasłonięcie mozaik z Rupnika w Bazylice Różańcowej jako symboliczny gest wobec ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Decyzja ta wpisuje się w Rok Jubileuszowy i ma na celu ułatwienie duchowego dostępu do sanktuarium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Bodnar wzywa m.in. Profeto, RTCK i Fidei Defensor do zwrotu...

Wiadomości

Bodnar wzywa m.in. Profeto, RTCK i Fidei Defensor do zwrotu...

Prezydent: nie żyją trzej żołnierze USA, którzy...

Wiadomości

Prezydent: nie żyją trzej żołnierze USA, którzy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Kościół

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Niedziela Wrocławska

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!