Reklama

Przedszkola katolickie archidiecezji częstochowskiej

Wychowywać ludzi zasad

„Charyzmat przekazany przez sługę Bożego ks. Bronisława Markiewicza i służebnicę Bożą Annę Kaworek wyznacza naszemu Zgromadzeniu doniosłą misję naśladowania Chrystusa «błogosławiącego dzieciom i dobrze czyniącego wszystkim» (Mk 4, 6)” - tak we wprowadzeniu do „Podręcznika wychowania przedszkolnego”, wydanego dla placówek michalickich i opracowanego w Miejscu Piastowym, pisze s. Remigiusza Dziewit, przełożona generalna. Podręcznik ten to swego rodzaju busola, która wyznacza kierunek wychowania najmłodszych zgodnie z zasadą Zgromadzenia „Któż jak Bóg”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Również w prowadzonym przez Siostry Michalitki częstochowskim przedszkolu, mieszczącym się przy ul. Wręczyckiej 56, wszystko, co się czyni, podporządkowane jest najszerzej pojętemu dobru dziecka. Pod tymi słowami rozumie się tutaj zbawienie wieczne i wszechstronny rozwój. Siostry pomagają rosnąć dziecku, wspierają rodzinę w kształtowaniu jego postaw wobec Boga, samego siebie i otaczającego go świata.
Na temat Zgromadzenia, jego założyciela i charyzmatu pisaliśmy na łamach Niedzieli (nr 5 br.) przy okazji 75. rocznicy istnienia Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Dziś pragniemy przybliżyć jedno z jego dzieł, przedszkole. Placówka istnieje już 8 lat. Obecnie siostry opiekują się 40 dziećmi. Zajęcia prowadzone są w trzech grupach: najmłodsza (trzy-, czterolatki), starszaki (pięciolatki) i zerówka. Grupami opiekują się 2 siostry i osoba świecka. Zajęcia dodatkowe - rytmika, język angielski i gimnastyka korekcyjna, prowadzą również osoby świeckie. Jak w każdym przedszkolu, tak i tu dzieci uczą się i bawią, przy czym jedno i drugie jest tak ściśle ze sobą powiązane, że czasem jest to pouczająca zabawa, a czasem zabawowa nauka. Raz w miesiącu maluchy goszczą u siebie teatr. Najczęściej są to częstochowscy lub krakowscy artyści, których dzieci znają i świetnie się z nimi czują. Każda z grup raz w tygodniu ma zajęcia z katechezy, a raz w miesiącu dzieci uczestniczą we Mszy św. Z taką samą częstotliwością odbywają się spotkania formacyjne dla rodziców. Siostry bardzo je sobie cenią. Są one okazją do podjęcia konkretnych tematów wychowawczych i wymiany spostrzeżeń na temat pracy placówki i ewentualnych problemów.
Dzień w przedszkolu zaczyna się o godz. 7.00. Każdy posiłek poprzedzony jest i zakończony modlitwą. Do dyspozycji dzieci, poza salami zajęć, jest też, znajdujący się z dala od zgiełku ulicy, plac zabaw. S. Ines Barbara Arciszewska, dyrektor przedszkola, mówi o pomocy, jaką otrzymuje na co dzień od kandydatek do Zgromadzenia. Dziewczęta pełnią tygodniowe dyżury w przedszkolu. Pomagają w opiece nad dziećmi lub w pracach związanych z przygotowaniem i podaniem posiłków. W ten sposób mogą zapoznać się bezpośrednio z tym, czym będą się zajmować, wybrać swoją przyszłość w pełni świadomie. „Praca z dziećmi daje olbrzymią satysfakcję. Musimy jednak cały czas pamiętać, że o jej sukcesie stanowi nasza postawa. Musimy być prawdziwie Boże, jeśli chcemy wychowywać ludzi zasad” - mówi Siostra Dyrektor. To, co uderza od pierwszej chwili pobytu w przedszkolu Sióstr Michalitek, to doskonały kontakt dzieci z opiekunkami. Widać, że przedszkolaki świetnie znają siostry i to nie tylko te, które prowadzą grupy, ale również posługujące w kuchni. Jest to świadectwo niemal rodzinnej, prawdziwie domowej atmosfery, jaka tu na co dzień panuje.
Podobnie jak w opisywanym już przedszkolu Sióstr Katarzynek, i tu nie ma żadnych list przyjęć. Dzieci zapisywane są do przedszkola na bieżąco. Tworzy się tylko tzw. listy rezerwowe, na wypadek, gdyby jednak ktoś rozmyślił się i wycofał w ostatniej chwili.
We wspomnianym na wstępie Podręczniku wychowania przedszkolnego zawarte są nie tylko wskazówki wychowawcze. To również program zajęć rozpisany na poszczególne miesiące. Dość napisać, że każdy miesiąc ma swego patrona i hasło (maj - patron: Matka Boża Królowa Polski; hasło - Uwielbiamy Boga w pięknej przyrodzie). Oczywiście, jak w każdym programie placówki wychowawczej, zawarte w nim są tematy i cele. Wszystkie one sprowadzają się do rozwijania miłości do Boga, bliźnich i otaczającego nas świata. W tej placówce dzieci mają zapewniony rozwój intelektualny i duchowy, a najważniejsze, że dzieje się to we współobecności opiekunek, które są dla młodziutkiego człowieka autentycznym wzorem, czytelnym znakiem wartości, jakie same starają się w nim kształtować.

Przedszkole Sióstr Michalitek
ul. Wręczycka 56
Częstochowa
tel. (0-34) 362-97-43
tel. fax 362-91-34

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...