Reklama

Piotr Drzewiecki

Pogrzeb prawosławnego Arcybiskupa Szymona

2017-07-02 13:39

Piotr Drzewiecki

W sobotę 1 lipca odbyły się uroczystości pogrzebowe Arcybiskupa Szymona Romańczuka, prawosławnego arcybiskupa łódzkiego i poznańskiego. Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego spoczął na łódzkim cmentarzu prawosławnym.

Zobacz zdjęcia: Pogrzeb prawosławnego Arcybiskupa Szymona

Uroczystościom pogrzebowym w łódzkiej Cerkwi Katedralnej im. Aleksandra Newskiego przewodniczył Arcybiskup Sawa, metropolita warszawski i całej Polski Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. - „Arcybiskup Szymon rozwijał swój dar, który otrzymał od Boga, czyli dar kapłaństwa. Poczynając od złożenia ślubów zakonnych, poprzez duszpasterstwo kapłańskie, następnie biskupie, pełnił służbę Bożą. Rozwinął diecezję łódzko-poznańską, służąc jej 36 lat. Dziś żegnają go jego bracia w kapłaństwie, rodzina, przede wszystkim siostra, władze rządowe, samorządowe i wierni, którym służył przez całe życie oraz przyjaciele bratnich kościołów” – mówił abp Sawa.

Słowa pożegnania przekazał bp Marek Marczak, Administrator Apostolski Archidiecezji Łódzkiej. Odczytał również słowa metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, który podczas swojej posługi dla Kościoła Łódzkiego wiele razy spotykał się z Arcybiskupem Szymonem, a co roku w Wielka Sobotę obydwaj hierarchowie wspólnie święcili pokarmy dla wiernych obydwu kościołów.

Reklama

Najprzewielebniejszy Arcybiskup Szymon, Prawosławny Arcybiskup Łódzki i Poznański zmarł 28 czerwca 2017 roku po ciężkiej chorobie. Jego ciało zostało złożone na cmentarzu prawosławnym, obok pierwszego ordynariusza diecezji łódzkiej i poznańskiej, biskupa Jerzego. W Łodzi przebywał od 1981 roku, kiedy to mianowany został biskupem.

Tagi:
pogrzeb

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem