Reklama

Dziękczynienie za pobyt Jana Pawła II w Toruniu

Bóg przeszedł przez nasze serca...

Niedziela toruńska 27/2004

W bogatym programie obchodów 5. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Toruniu, obejmującym sympozja, konkursy, sesje naukowe, pikniki i festyny, najważniejsze miejsce przypadło modlitwie dziękczynnej. Mieszkańcy miasta pragnęli wyrazić w niej wdzięczność za obecność Następcy św. Piotra 7 czerwca 1999 r. na ziemi toruńskiej: za bezprecedensowe spotkanie ze światem polskiej nauki w auli UMK i za beatyfikację ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego podczas nabożeństwa czerwcowego na lotnisku - wydarzenia, z których doniosłości w miarę upływu czasu coraz pełniej zdajemy sobie sprawę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. w katedrze toruńskiej

W niedzielę 6 czerwca bp Józef Szamocki przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, sprawowanej w intencji Ojca Świętego w bazylice katedralnej Świętych Janów. Oczy zebranych w świątyni mimowolnie kierowały się na ustawiony przed prezbiterium fotel - ten sam, na którym Jan Paweł II zasiadł przed 5 laty podczas spotkania na lotnisku z 300-tysięczną rzeszą pielgrzymów.
Bp Józef Szamocki, nawiązując do przypadającej tego dnia uroczystości Trójcy Przenajświętszej, podkreślił, że Bóg objawia się nam na różne sposoby. Pismo Święte i sakramenty sprawowane przez Kościół są niewątpliwie podstawową przestrzenią, w której Bóg spotyka się z nami, ale nie jedyną. Bóg może do nas przemówić również przez drugiego człowieka.
Niewątpliwie tak było owego pamiętnego dnia, kiedy na naszej ziemi stanął Namiestnik Chrystusowy. - Klimat tamtych wzniosłych dni przeminął, ale Bóg miłości, poznany w Objawieniu, przeszedł przez nasze życie, pozostawiając głęboki i trwały ślad. Nie tylko w pomnikach, budynkach, kaplicach i instytucjach upamiętniających spotkanie z Janem Pawłem II. On przeszedł również przez nasze serca, a owoców tego doświadczamy, ciesząc się sobą, wpatrzeni w to, co udało się nam dokonać z inspiracji Ojca Świętego - powiedział bp Józef. - Uczymy się kochać Boga, siadając razem, otwarci, zapatrzeni już nie tyle w siebie, co w bliźnich. Bogaci z biednymi, uczeni z łaknącymi wiedzy, wierzący z poszukującymi wiary, szczęśliwi w życiu, bo zdrowi, z tymi, którym szczęście przychodzi odkrywać w nieszczęściu. Modlitwy i nauczanie Papieża sprawiły, że Bóg mógł zostawić nam największy dar: Siebie. Stał się nam bliższy, bardziej dotykalny - Bóg w trzech Osobach. Po prostu Miłość.
Msza św. miała bardzo uroczystą oprawę. Od strony muzycznej ubogaciły ją chór „Tibi Domine” i orkiestra wojskowa. W nabożeństwie wzięły też udział poczty sztandarowe oraz oddział żołnierzy z garnizonu toruńskiego. Członkowie Akcji Katolickiej złożyli dar - tekst Nowenny, poprzez którą w poszczególnych oddziałach parafialnych przygotowywali się do rocznicy papieskiej wizyty.

Pod Drzewem Życia

Następnego dnia, dokładnie w rocznicę spotkania na lotnisku, w kościele Miłosierdzia Bożego odbyło się nabożeństwo czerwcowe, któremu przewodniczył bp Andrzej Suski. I tutaj uwagę zebranych przykuwał element wystroju świątyni, jakże mocno przywołujący pamięć spotkania z Ojcem Świętym: replika Drzewa Życia - przed 5 laty główna ozdoba papieskiego ołtarza.
W klimat tamtego wieczoru wprowadził zebranych bp Józef Szamocki, który odczytał tekst przemówienia, wygłoszonego przez Jana Pawła II na lotnisku. Po nabożeństwie czerwcowym rozpoczęło się czuwanie, w które wprowadził wiernych bp Andrzej Suski. Ukazał on wielkość pontyfikatu pierwszego Papieża Polaka, niestrudzonego pielgrzyma docierającego do wszystkich zakątków świata, który tak właśnie odczytał wezwanie, skierowane niegdyś przez Jezusa do św. Piotra: „Utwierdzaj braci w wierze”. - Mimo upływu ponad 25 lat - powiedział bp Andrzej - wciąż idą za nami programowe słowa tego Pontyfikatu: „Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa! Otwórzcie dla Jego mocy zbawczej granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, rozległe dziedziny kultury, cywilizacji, postępu! Chrystus wie, co jest w człowieku. On - jedyny”. - Z tym przesłaniem - dodał bp Andrzej - Papież dociera do ludzi w oficjalnych dokumentach Stolicy Apostolskiej, katechezach, pielgrzymkach, w zdrowiu i chorobie, bo - jak powiedział św. Paweł - „moc w słabości się doskonali”...
Ksiądz Biskup, nawiązując do symboliki Drzewa Życia, podkreślił, że tym, co w chrześcijaństwie najistotniejsze, jest przewartościowanie cierpienia, nadanie mu nowej perspektywy. Krzyż, nie przestając być symbolem tego, co w życiu trudne, odejmuje poczucie bezsensu człowiekowi, który przyjmuje go z męstwem i nadzieją. Właściwie przyjęty, poszerza nasze spojrzenie, tak że dostrzegamy innych, często bardziej doświadczonych od nas, i spiesząc im z pomocą, odnajdujemy radość, zyskujemy na nowo perspektywę zdolną zaspokoić nasze najgłębsze pragnienia i tęsknoty. Tak rozumiany krzyż przekreśla wszelkie, wynikające z niezrozumienia, twierdzenia o chrześcijaństwie, że jest ono religią wysuwającą na pierwszy plan smutek i cierpienie. „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata. Pójdźmy z pokłonem” - zakończył bp Andrzej.
Na program czuwania złożył się występ przygotowany przez przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i scholę „Portamus Gaudium” z parafii katedralnej, a całe spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim.
Na początku uroczystości gospodarz miejsca - ks. prał. Stanisław Majewski, witając zebranych, poinformował, że Ojciec Święty przysłał telegram, w którym zapewnił o swojej łączności w modlitwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...