Reklama

Polska

Święto Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego

Gagorski/pl.wikipedia.org

Mszą św. w kaplicy pw. Matki Bożej Zwycięskiej na terenie Kompleksu Wojskowego 44 zainaugurowali swoje święto żołnierze i pracownicy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, który dziękował żołnierzom za ich służbę i współpracę z Ordynariatem Polowym przy organizowaniu uroczystości religijnych i patriotycznych. Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego biorą udział w ceremoniach i uroczystościach państwowych np. powitania i pożegnania najważniejszych gości odwiedzających nasz kraj. Żołnierze Batalionu witali m.in. papieży przybywających do Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Batalionu Reprezentacyjnego WP. Liturgię słowa przygotowali żołnierze jednostki. W Eucharystii licznie uczestniczyli żołnierze i pracownicy Batalionu Reprezentacyjnego z dowódcą ppłk. Sebastianem Cichoszem. Obecny był także gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.

W homilii bp Guzdek podkreślał, że elitarność batalionu polega nie tylko na jego funkcji reprezentacyjnej, ale również na wysokich kwalifikacjach moralnych i stałym dążeniu do doskonałości. Zachęcał, aby w dniu święta pytać o motywację i stan własnego sumienia. – Życzę, abyście zachowali tę równowagę, troszczyli się o nie tylko o to co zewnętrzne, ale dbali o wewnętrzną formację i swoje sumienie – powiedział. Podkreślił, że żołnierze batalionu godnie reprezentują Wojsko Polskie i Polskę podczas uroczystości w kraju i na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Guzdek podziękował gen. Głąbowi i ppłk Cichoszowi za udział żołnierzy batalionu w uroczystościach religijno-patriotycznych i harmonijną współpracę z duszpasterstwem wojskowym.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk Piotr Majka, proboszcz katedry polowej, ks. mjr. Maciej Śliwa, który pełnił posługę wśród żołnierzy batalionu oraz ks. ppor. Tomasz Serwin, który z dniem dzisiejszym został wyznaczony przez biskupa polowego na kapelana Batalionu Reprezentacyjnego WP.

W imieniu żołnierzy i pracowników jednostki za sprawowaną Mszę św., opiekę duszpasterską i nowego kapelan podziękował biskupowi polowemu ppłk Sebastian Cichosz. Po Mszy św. na placu musztry odbył się apel z okazji święta jednostki.

Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego rozpoczął funkcjonowanie 1 stycznia 2001 r. na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej i rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP jako samodzielna jednostka wojskowa podporządkowana Dowódcy Garnizonu Warszawa. Wcześniej jego zadania pełniła m.in. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Reklama

Od 1 stycznia 2009 r. w skład batalionu wszedł Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, jako konny pododdział reprezentacyjny.

Do głównych zadań batalionu należy zabezpieczanie zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych.

Żołnierze Batalionu pełnią również służbę wartowniczą przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przed Pałacem Prezydenckim. Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego, a wcześniej Kompanii Reprezentacyjnej, zabezpieczali m.in. wizyty papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, za co śp. biskup polowy Tadeusz Płoski uhonorował ich w 2007 r. Dyplomem Benemerenti Ordynariatu Polowego WP. W ub. roku witali także papieża Franciszka, który przybył do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-19 19:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza trydencka po raz pierwszy w rzeszowskiej katedrze

Estera Kulawska/katedra rzeszowska

W wypełnionym kościele i z towarzyszeniem katedralnego chóru chłopięco–męskiego Pueri Cantores Resovienses sprawowana była pierwsza w historii rzeszowskiej katedry Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Okazją do jej odprawienia był pierwszy piątek miesiąca i szczególny kult Najświętszego Serca Jezusowego w świątyni pod tym właśnie wezwaniem.

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Lusina. Wyszli z procesją błagalną o dobre urodzaje

2024-05-09 12:04
Wierni z proboszczem po zakończeniu procesji

Parafia św. Jana Chrzciciela w Piekarach

Wierni z proboszczem po zakończeniu procesji

Po VI Niedzieli Wielkanocnej Kościół powszechny obchodzi kwartalne Dni Modlitw o Urodzaje, dawniej znane jako Dni Krzyżowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku