Reklama

Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz ósmy w dniach 8-15 lipca br. gościli w Łomży artyści z Gdańska, Łodzi, Bydgoszczy i Poznania. W pierwszym dniu Festiwalu wystąpili w kościele parafialnym w Jedwabnem, zapewniając artystyczną oprawę Mszy św. Ave Maria w muzyce i poezji - temat przewodni modlitewnego spotkania nawiązywał do Prymasowskiego zawołania: "Wszystko postawiłem na Maryję". W miejsce wygłaszanej zwyczajowo homilii Dariusz Wójcik - dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku recytował utwory poświęcone Maryi: Do Matki Bożej w wizerunkach, Maryjo - pasjo wieczna oraz Jakże ludzką była Maryja - teksty autorstwa m.in. S. Riadinina, J. Hertza oraz kard. S. Wyszyńskiego.

Recytacji towarzyszyły utwory maryjne: A. Dossa, L. Luzziego, D. Cacciniego, G. B. Pergolesiego, J. Maklakiewicza, Fr. Schuberta w wykonaniu: łomżynianki A. Wawrzyniak (alt), J. Przestrzelskiego ( tenor) z Jedwabnego, J. Szymańskiego (tenor) z Łomży, D. Wójcika ( bas) i A. Nanowskiego (organy) - prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu w Muzeum Przyrody w Drozdowie dokonał starosta łomżyński W. Kubrak. W koncercie inauguracyjnym pt. Verdi - moja miłość wystąpili: H. Fulara-Duda (sopran), T. Rakocz ( bas), przy akompaniamencie O. Niecziporenki, korepetytorki solistów z Opery Bałtyckiej. W repertuarze gwiazd Festiwalu znalazły się dzieła G. Verdiego, W. A. Mozarta, J. Offenbacha. Koncert prowadzili M. Weiland i J. Szymański - dyrektor artystyczny Festiwalu. Frekwencja pierwszego dnia Festiwalu mimo ulewnego deszczu wypadła imponująco.

Niezapomnianym koncertem, który zgromadził łomżan, był koncert muzyki oratoryjno-kantatowej w 10. rocznicę śmierci ks. Bolesława Liszewskiego, kapelana opactwa Sióstr Benedyktynek, którego dyrektor artystyczny Festiwalu Jacek Szymański znał osobiście, podziwiał i był wspierany przez niego duchowo. 10 lipca br. w kościele Sióstr Benedyktynek w Łomży wystąpili soliści Opery Bałtyckiej: Marzena Prochacka (sopran), Anna Wawrzyniak (alt), Jacek Szymański (tenor), Dariusz Wójcik (bas), przy akompaniamencie Andrzeja Nanowskiego. Zaprezentowali koncert muzyki oratoryjno-kantatowej pod hasłem Licząc przepływające chmury. W repertuarze znalazły się: Requiem Mozarta, Stabat Mater Haydna, III suita D-dur Bacha, Requiem Verdiego.

"Umieram z wiarą w Chrystusa Pana, z poddaniem się Jego woli, ufam Jego miłosierdziu (...). Pragnąłem być ubogi zgodnie z nauką Ewangelii i Kościoła katolickiego i Jego osądowi w godzinę śmierci się poddaję" - pisał w swoim Oświadczeniu ks. Bolesław Liszewski pięć lat przed śmiercią. Ten niezwykły człowiek i kapłan zapisał się na trwałe w pamięci ludzi, szczególnie potrzebujących, ubogich, którym rozdawał pieniądze. "Ludzie zwracali się do mnie w rozmaitych potrzebach, przeważnie materialnych. Nie mogłem im odmówić..." (fragment Testamentu). To, co pozostało, przeznaczał na książki. Swoją ogromną bibliotekę zapisał w Testamencie Siostrom Benedyktynkom, Seminarium w Łomży, gdzie wykładał filozofię, oraz przyjaciołom i znajomym.

Każdy dzień Festiwalu niósł ze sobą coś nowego.

11 lipca w murach katedry rozbrzmiewał koncert muzyki organowej połączony z głosami artystów pt. Od stworzenia do apokalipsy. Muzyka o zmierzchu - plenerowy koncert w późnych godzinach wieczornych miał miejsce w Pątnicy, a wydarzenie, którego nie trzeba reklamować, bo mówi samo za siebie - estradowe wykonanie Traviaty, opery Verdiego - w kościele parafialnym w Drozdowie.

Ostatni dzień Festiwalu i ponownie kościół pw. Jakuba Apostoła w Drozdowie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Stefanek, patron honorowy Festiwalu, bez którego życzliwości - jak podkreślił dyrektor artystyczny J. Szymański - Festiwal nie byłby tym, czym jest. A jest, zdaniem znawców i wielbicieli muzyki, największym artystycznym wydarzeniem w skali roku! Artyści są wdzięczni biskupowi Stanisławowi za wszystko, za poparcie, przychylność i także za możliwość mieszkania w Seminarium.

Artyści włączyli się czynnie w Liturgię Słowa poprzez czytania i śpiew. Po Mszy św. wystąpił Sylwester Trojanowski z recitalem organowym. Wyrazem wdzięczności za tygodniową ucztę dla ducha były kwiaty od przedstawicieli społeczeństwa.

Wieczór w Drozdowie. To była wielka gala muzyki i śpiewu w wykonaniu kilkudziesięciu artystów. Wierni bywalcy Festiwalu nie mogą się już doczekać spotkania w przyszłym roku, a artyści zapewniają, że nie wyobrażają sobie lata bez przyjazdu do Łomży i Drozdowa. " Środowisko wokalistów nie jest wielkie, więc często spotykamy się jeśli nie w Gdańsku, to na gościnnych scenach w innych miastach. Z niektórymi kolegami studiowaliśmy, z innymi spotykam się w ich rodzimych teatrach, niektórzy przyjeżdżają do Gdańska i w ten sposób zachęcam wszystkich do udziału w Festiwalu. Na przykład moja przyjaciółka i mistrzyni - pani Marzena Prochacka przyjechała drugi raz do Drozdowa i ma zamiar zrobić to ponownie, podobnie jak pozostali koledzy - powiedział po zakończeniu Festiwalu J. Szymański. - Dziś mogę powiedzieć, że dzięki temu Festiwalowi spełniamy się artystycznie".

Patronat prasowy imprezy sprawują Głos Katolicki, Gazeta Współczesna, patronat medialny - Radio Plus Łomża. Organizatorem imprezy są m.in.: ROK w Zbójnej, Starostwo Powiatu Łomżyńskiego, Muzeum Przyrody w Drozdowie, WSD w Łomży, parafie: katedralna, św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem, św. Jakuba Apostoła w Drozdowie i wiele innych instytucji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie