Reklama

"Nieznana kolekcja"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pan Jerzy (by posłużyć się zmyślonym imieniem), idąc ulicą, natknął się na dziwny obrazek. Oto dwóch panów rozpalało ognisko, wrzucając weń od czasu do czasu jakieś przedmioty. Podchodząc bliżej, dało się zauważyć, że są to albumy fotograficzne. "Porządkujemy strych" - orzekli zaskoczeni ciekawością przechodnia gospodarze posesji.

Opowiadający mi tę historię Bolesław Deptuła z naciskiem podkreśla, że to jeden z nielicznych przypadków kiedy udało się uratować cenne zabytki. Ileż to jednak zdjęć musiało spłonąć, o które nikt się nie zatroszczył? Istotnie, rzadko kto ma dzisiaj taki sentyment do dawnej fotografii, co pan Jerzy lub pan Bolek. Ten ostatni niestrudzenie od lat stara się uświadomić łomżyńskiemu społeczeństwu wagę problemu. Jego artykuły prasowe pełne są apeli o poszanowanie i ewentualne przekazywanie historycznych już dziś obiektów.

W ten sposób przed laty zrodziła się idea fotograficznego zbieractwa. Deptuła realizował swoją pasję w ramach Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego, które powstało w 1973 r. Na bazie tej bądź co bądź przypadkowej kolekcji zrodził się następny pomysł...

Pan Bolesław rozpoczął pielgrzymkę po Polsce, kupując co ciekawsze fotografie i związane z fotografiką przedmioty, np. stare aparaty, przybory laboratoryjne, opakowania reklamowe zakładów etc., etc. Członek ŁTF nie szczędził też trudu, by pozyskać do zbiorów Towarzystwa zdjęcia... których pozyskać się nie dało. W przypadku fotografii jest to akurat łatwe, wystarczy obiekty skopiować (czy to z negatywu, czy choćby odbitki). Pozostało jeszcze zdobyć kilka obiektów, które ułatwiłyby ekspozycję tej zarówno pięknej, jak i nowoczesnej dziedziny sztuki lub rzemiosła - jak kto woli. Zaopatrzono się więc w szafkę secesyjną; barwne tło imitujące XIX-wieczne, tak typowe dla ówczesnych zakładów fotograficznych; bogatą rzeźbioną ramę... i wystawa gotowa. Tak powstał wyśniony przez Bolesława Deptułę Gabinet Dawnej Fotografii przy ŁTF. Opiekun koncentrował się głównie - co zrozumiałe - na środowisku łomżyńskim, pragnąc je jak najwierniej udokumentować. Wszelako Gabinet obejmował też problematykę szerszą, dotyczącą fotografii w ogóle. Obok więc zdjęć pokazano także sprzęt do ich przechowywania (albumy, ramki itp.) oraz wykonywania (aparaty fotograficzne, narzędzia laboratoryjne, rekwizyty atelierowe, ekwipunek terenowy). Z kolei sama fotografia to również dziedzina niezwykle różnorodna. Odbitki wykonywano bowiem nie tylko na papierze, ale również na szkle i porcelanie, poza tym mogły być drukowane w czasopismach, książkach, na pocztówkach i plakatach.

Gabinet... - z takim mozołem kompletowany - w końcu stał się faktem, znajdując miejsce na ul. Moniuszki dzięki Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Niestety, fotograficzne zbiory ŁTF-u niedługo cieszyły oczy zwiedzających. Wystawa otwarta w 1987 r. już po kilku tygodniach została zamknięta. Jej idea jednak nie umarła, gdyż wciąż żyje w umyśle Bolesława Deptuły. A nawet nie tylko... Oto znowu, po 14 latach zalegania w pudłach, czarno-biała kolekcja może ukazać minione, ale dzięki niej niezapomniane piękno naszego miasta. Jeszcze raz łomżanie mogą przenieść się w wyobraźni w miejsca im znane, a jednak zupełnie inne, bo utrwalone w czasie, który przeminął. Gabinet Dawnej Fotografii tym razem został otworzony w Muzeum Północno-Mazowieckim, przy ul. Krzywe Koło 1. Nieznaną kolekcję, bo taki tytuł nosi wystawa, będzie można obejrzeć do końca sierpnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Piknik dzielnicowy - czas integracji i zabawy

2024-05-20 14:24

Karol Porwich

To był rodzinny czas spędzony w miłej atmosferze - mówią uczestnicy festynu dzielnicowego, który odbył się 19 maja 2024r. na terenie parafii św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie