Reklama

Parafia św. Jakuba Apostoła w Dąbrowie Zielonej

Wiara wymaga konkretnych postaw

W niedzielę 25 lipca uroczystość swojego patrona - św. Jakuba Apostoła obchodzić będzie wspólnota parafialna w Dąbrowie Zielonej. Ks. kan. Honorat Nowak, proboszcz, zapraszając do wspólnej modlitwy tłumaczy: „Tak naprawdę, to na uroczystość odpustową zaprasza sam Pan Jezus. Zbawicielowi zależy na tym, abyśmy na przykładzie Apostoła Jakuba zobaczyli zwycięstwo tych, którzy wytrwają przy Chrystusie do końca. O naszym Patronie mówi się, że był mężny, twardy i wymagający. A ja mówię czasem moim parafianom, że wiara wymaga postaw bardzo jasnych i konkretnych”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rys historyczny

O początkach parafii św. Jakuba Apostoła w Dąbrowie Zielonej z pewnością można mówić, sięgając połowy XV w. Prawdopodobnie jednak jest o dwa wieki starsza. Pierwotny kościół modrzewiowy, z datowaną kamienną tablicą i pieczęcią Kazimierza - księcia kujawskiego, łęczyńskiego i dobrzyńskiego, dotrwał do 1554 r. Na jego miejsce został wybudowany przez ks. Stanisława Dąbrowskiego (proboszcza w latach 1554-1575) obecny, którego konsekracji ok. 1570 r. dokonał bp Stanisław Fałęcki - sufragan gnieźnieński. Kościół był remontowany w 1787 r. staraniem ks. Stanisława Uszczewskiego. W latach 1908-1911 staraniem ks. Ryszarda Jasieńskiego oraz dzięki ofiarności parafian i Anny Scheiblerowej do starego dobudowano nowy kościół. Stara świątynia stanowi po dziś dzień nawę poprzeczną i część prezbiterium. Uroczystość konsekracji miała miejsce w 1911 r. i dokonał jej biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki. W 1949 r. staraniem ks. Feliksa Greli przeprowadzono gruntowny remont kościoła, a później ufundowano marmurowy ołtarz główny (1951 r.), dokonano elektryfikacji świątyni i odnowiono wnętrze (1952 r.). Posługę proboszcza w dąbrowskiej wspólnocie w ostatnich latach sprawowali: ks. Alojzy Wojtala (1943-1945), ks. Feliks Grela (1945-1956), ks. Roman Ramus (1956-1961), ks. Jan Woźny (1961-1989). Od 1989 r. pasterską troskę o wiernych sprawuje proboszcz ks. Honorat Nowak, który podjął się budowy kościoła filialnego w Olbrachcicach-Ulesiu, remontu kaplicy cmentarnej św. Joachima, doprowadzenia wody na cmentarz, założenia i ogrodzenia nowego cmentarza grzebalnego, położenia nowej elewacji kościoła, budowy nowego ołtarza marmurowego, remontu zabytkowej kaplicy na Dąbku. W latach 1996-1998 wybudował plebanię i w następnych latach założył centralne ogrzewanie w kościołach parafialnym i filialnym. W Jubileuszowym Roku 2000 wykonano całościową renowację prezbiterium. W kolejnych latach podjęto się wykonania ogrodzenia starego cmentarza, zakupiono 1,20 ha ziemi pod parking przy cmentarzu, przeprowadzono remont wnętrza kościoła (wymiana wszystkich okien, instalacji elektrycznej i nagłośnienia). Od kilku już lat prowadzone są prace konserwatorskie polichromii sufitowej.

Reklama

Rozwój życia duchowego

Liczne materialne przedsięwzięcia wykonywane w parafii nie przeszkodziły w pracy duszpasterskiej. We wspólnocie zawiązały się następujące grupy i zespoły, w których dokonywana formacja rozwija wewnętrznie ich członków i pozwala apostołować drugich: KSM, liturgiczna służba ołtarza, Dziecięce Koło Różańcowe, Żywy Różaniec (6 róż), schole (młodsza i starsza).
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży powstało w listopadzie 2003 r. jako owoc peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego. Jak zaświadcza opiekun grupy - ks. Roman Gmyrek tworzy ją młodzież, która już wcześniej była zaangażowana w życie parafii, ale w tej wspólnocie zaczęła to czynić w sposób zorganizowany. Cotygodniowe spotkania formacyjne, a także regularnie spędzany wspólnie wolny czas sprawiają, że młodzi są coraz bardziej ze sobą zżyci i odpowiedzialni za wspólnotę parafialną. Takie też cele przyświecają organizowanemu przez Księdza Proboszcza (dla 50 osób) wakacyjnemu wyjazdowi nad Bałtyk - „Łącko 2004”. Młodzież ze Stowarzyszenia odpowiedzialna jest za oprawę muzyczną niedzielnej liturgii, prowadzenie czuwania w czasie Triduum Paschalnego, adorację podczas Doby Eucharystycznej i wszystkich innych ważnych uroczystości w życiu parafii.
Ministrantom i lektorom „patronuje” św. Stanisław Kostka, którego przedstawia witraż znajdujący się w zakrystii kościoła w Dąbrowie Zielonej. Każdy z 40 ministrantów i 10 lektorów przed służeniem spogląda na niego, prosząc o łaskę skupienia w czasie liturgii i świętość życia. W realizacji tego zadania pomagają sobotnie spotkania przygotowujące do niedzielnej Eucharystii, udział w katedralnej liturgii Wielkiego Czwartku i wspólne wyjazdy. Podobnie pobożnie i z sercem oddanym Bogu pełnią służbę przy ołtarzu Pańskim chłopcy i młodzież męska w Olbrachcicach-Ulesiu.
Dziecięce koło różańcowe to grupa, która także zawiązała się po peregrynacji w parafii obrazu Jezusa Miłosiernego. Dzięki ich modlitwie każdego dnia rozważanych jest 20 tajemnic i w ten sposób przedstawiane są Bogu intencje Ojca Świętego. Dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w październiku prowadzą nabożeństwa różańcowe. Matkę Bożą kochają starsi parafianie. Założyli oni Żywy Różaniec. 6 róża jest owocem peregrynacji. W tym miejscu warto wspomnieć o czci dla rodziców Najświętszej Maryi Panny - Świętych Joachima i Anny. Ich wizerunek przedstawia jeden z kościelnych witraż,. Na terenie parafii znajduje się sanktuarium w Świętej Annie oraz cmentarz pw. św. Joachima.
Nad oprawą muzyczną liturgii czuwają schole. Młodsza śpiewa o godz. 10.00 w Olbrachcicach-Ulesiu, starsza o 11.30 w Dąbrowie Zielonej. Wart podkreślenia jest fakt, że obydwa zespoły muzyczne uczą się, a następnie pięknie wykonują zarówno starsze, tradycyjne pieśni, jak i nowsze. Młodzież bardziej utalentowana kontynuuje także kurs nauki gry na gitarze.

Świadomość wspólnoty

Ksiądz Proboszcz jak dobry pasterz zatroskany jest o swoją owczarnię. Pragnie, aby parafianie tworzyli wspólnotę z Bogiem i między sobą. Obecnie pogłębieniu miłości do Jezusa i ludzi sprzyja czas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach.
Dla podtrzymywania ducha jedności Proboszcz parafii podjął się ułatwienia udziału w nabożeństwach wiernym mieszkającym z dala od kościoła. Zorganizował o wiele tańszy dowóz na niedzielną liturgię. Także sam, „busikiem”, dowozi parafian (szczególnie dzieci i młodzież) na nabożeństwa pierwszopiątkowe, Drogi Krzyżowej, październikowe. „Czynię to dlatego - uzasadnia ks. kan. Honorat Nowak - bo zależy mi, by nikogo nie brakowało na niedzielnej Eucharystii, a z drugiej strony, znam sytuację materialną moich parafian i ceny biletów PKS-u. Najbardziej rozmodleni, za systematyczny udział w nabożeństwach nagradzani są uczestnictwem w organizowanych pielgrzymkach (ostatnia do opactwa cystersów w Jędrzejowie).
Rozumiejąc trudną sytuacją finansową niektórych rodzin, od kilku lat kilkoro dzieci wysyłanych jest na bezpłatne wakacje. Do wszystkich najmłodszych parafian 6 grudnia przychodzi św. Mikołaj.
Dzieci kochają bardzo swoich księży i są wdzięczne za to, że uczą je religii. Uczestnicy konkursu biblijnego zorganizowanego w Szkole Podstawowej reprezentowali bardzo wysoki poziom; dlatego trudno było wyłonić zwycięzcę.
Św. Jakub - patron wspólnoty parafialnej w Dąbrowie Zielonej jest także opiekunem pielgrzymów. Wzięli to sobie do serca zwłaszcza ci wierni, którzy goszczą pątników zdążających do Częstochowy, Gidel czy Świętej Anny. Wiele pielgrzymek zdążając do tych sanktuariów, zatrzymuje się tu na odpoczynek czy nocleg. Parafialny kościół zdobią witraże przedstawiające wizerunki Najświętszej Maryi Panny ze znanych sanktuariów: w Licheniu, Ludźmierzu, Gidlach, Częstochowie, Leśniowie, Kodniu.
Nie dziwi już widok Księdza Proboszcza rąbiącego drewno. Trzeba go przecież przygotować bardzo wiele, by od późnej jesieni aż do wiosny w kościele było ciepło. Na pytanie, dlaczego to czyni, ks. Nowak odpowiada: „Cieszę się każdym dobrym uczynkiem, jaki mogę ofiarować na rzecz naszej wspólnoty. Tutaj ludzie są bardzo dobrzy, a dobroć zawsze wyzwala dobro”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...