Reklama

55. rocznica Cudu Lubelskiego

Przyjdź i drogę wskaż

Tegoroczne uroczystości z okazji 55. rocznicy Cudu Lubelskiego wpisały się w nowennę przed nawiedzeniem archidiecezji przez Maryję w Ikonie Jasnogórskiej. Podczas Tygodnia Maryjnego różne oblicza tej samej Matki przybliżał ks. dr Andrzej Krasowski, ojciec duchowny Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. W poszczególnych dniach w archikatedrze odbywały się czuwania, prowadzone przez lubelskie parafie św. Teresy, Świętej Rodziny, św. Brata Alberta, Wieczerzy Pańskiej, św. Maksymiliana Kolbego oraz Matki Bożej Częstochowskiej z Żabiej Woli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjdź, Maryjo

Matka Boża z Nazaretu, Ain Karim, Kany, Betlejem, Golgoty i Wieczernika jest Matką Słowa, skierowanego do nas. Ona słucha i rozważa Boże Słowo, które obwieszcza Jej archanioł Gabriel. Z radością przyjmuje wolę Boga. W pokornym fiat Maryja staje się służebnicą. Idzie z pośpiechem trudną, górską drogą, aby dzielić się radością z krewnymi: Zachariaszem i Elżbietą. Niesie pomoc kobiecie spodziewającej się dziecka. Z obfitości serca wielbi Boga słowami Magnificat. Na weselu w Kanie raduje się ludzkim szczęściem. Przychodzi do Betlejem - Domu Chleba, żeby nakarmić ludzkość Jezusem - Chlebem Życia. Przyjmuje biedę i odrzucenie. Owijając w pieluszki Chrystusa chętnie podejmuje trud wychowania. Wsłuchuje się w słowa Symeona o mieczu boleści, przeszywającym Jej duszę. Tuła się z rodziną po obcej ziemi. Nie rozpacza, lecz mężnie stoi pod Krzyżem, na którym umiera Syn. Jest zbolała cierpieniem, a jednak trwa na modlitwie z Apostołami w Wieczerniku. Oczekuje na przyjście Ducha Świętego. Jak mówił ks. Krasowski, nasza świadomość grzeszności przynagla do wołania: przyjdź, Maryjo, bo nie umiem słuchać, mówić Bogu fiat, wielbić Go, wierzyć Mu, stać pod krzyżem własnej egzystencji, wołać o Ducha Świętego tak jak Ty! Przyjdź i Drogę - Jezusa wskaż!

S. Jana - znak Miłości Boga

Nauki ks. Andrzeja poparte zostały osobistym doświadczeniem wiary siostry zakonnej, która przygotowywała go do I Komunii św. Jako młoda dziewczyna została zesłana na Sybir. Miłowała Chrystusa i pragnęła spotkać się z Nim w spowiedzi i Komunii św. Mimo, że do najbliższego kościoła katolickiego w Saratowie było kilkaset kilometrów i nie mogła opuszczać swego okręgu, uciekła bez żadnego wahania. Kiedy zobaczyła kościół, zaczęła całować drzwi i posadzkę przed świątynią. Mieszkańcy miasta byli zdziwieni jej postępowaniem. Jeden z nich podszedł do dziewczyny i opowiedział jej o wywiezieniu księdza oraz zmianie kościoła na magazyn. S. Jana, jak nigdy wcześniej, gorzko zapłakała. Wkrótce miała sen, w którym widziała krzyż Chrystusa rozciągający się nad całą Rosją i światem. Usłyszała również głos wzywający ją do napisania listu do Stalina z prośbą o powrót do Polski. Tak też zrobiła. Umotywowała swą petycję chęcią wstąpienia do zakonu. To, co niewyobrażalne, stało się faktem. Po krótkim czasie konsul RP wysłał po nią osobisty pociąg. Dźwigany przez nią krzyż był znakiem miłości Boga do człowieka, bramą ku szczęściu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Msza św. pontyfikalna

Centralnej uroczystości w dniu 3 lipca br. przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. W homilii podkreślił, że gdyby nie Maryja, nie byłoby Kościoła. To właśnie Ona zrodziła Chrystusa - Dobrą Nowinę dla świata. Głosiła Go całym swym życiem. Dzisiaj, choć minęło 2000 lat, nic się nie zmieniło. Ten sam Jezus i Jego Rodzicielka trwają w Kościele tak, jak na początku. Ona, obecna w Kanie, stojąca pod Krzyżem czy wołająca z Apostołami o Ducha Świętego, ciągle wstawia się za nami do Jezusa. Matka i Syn uczestniczą we wszystkich radościach i smutkach każdego chrześcijanina. Pragną wyjść także naprzeciw troskom ludzi niewierzących.

Maryjna uniwersalność

W homilii abp Gocłowski przypomniał, że w 1949 r. wstąpił do seminarium duchownego. Wspominał prześladowania narodu i Kościoła przez reżim komunistyczny. Cała Polska śledziła wtedy z wielką uwagą wieści o Płaczącej Madonnie. Matka znała troski i radości swego ludu. Rozumiała znaczenie przełomowych lat 1956, 1970, 1978, 1981, 1989. Z Lublina płynęło przesłanie nadziei, które dodawało otuchy wszystkim wierzącym. Później wydarzenia lubelskiego lipca 1980 r. stały się impulsem do przeprowadzenia zmian w całym kraju. Dziś Europa zapomina o swoich korzeniach chrześcijańskich. Konstytucja europejska nie uwzględnia invocatio Dei. Jednakże zaufanie Maryi, zawsze wskazującej na Syna, powoduje przezwyciężenie lęku i zmianę rzeczywistości. Polska Bogiem silna powinna nieść maryjną postawę całemu światu. Św. Paweł w Liście do Rzymian potwierdza to, mówiąc, że współdziałanie Boga z człowiekiem urzeczywistnia rozwój całej osoby ludzkiej.
Po uroczystym błogosławieństwie odbyła się procesja różańcowa po ulicach centrum Lublina z obrazem Płaczącej Pani. Rozważania prowadził ks. dr Andrzej Krasowski. Na zakończenie procesji odśpiewano Apel Jasnogórski.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...