Reklama

Wojciech Mścichowski

Rycerski odpust w Olsztynie

2017-08-07 07:28

Wojciech Mścichowski

Rycerze różnych formacji i chorągwi, husaria konna, artylerzyści, sokolnicy a nawet Tatarzy, dostojne damy dworu i urocze mieszczki, wszyscy oni, przy szkockich dźwiękach częstochowskiej orkiestry dudziarskiej „Pipes and Drums” przemaszerowali 6 sierpnia z zamkowych błoni w Olsztynie do miejscowego kościoła p.w. Jana Chrzciciela, aby z okazji parafialnego odpustu w święto Przemienienia Pańskiego, oddać hołd Bogu, uczestnicząc w polowej Mszy św. Przed Najświętszym Sakramentem pochyliły się bojowe sztandary, oddano należne honory Bogu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił senior archidiecezji częstochowskiej, abp Stanisław Nowak.

Zobacz zdjęcia: Rycerski odpust w Olsztynie

W słowie do wiernych kaznodzieja zwrócił uwagę, że piękny i rozmodlony jurajski Olsztyn ma w pobliżu świątyni swoją symboliczną Górę Przemienienia, na której Chrystus objawia swą Boskość i piękno. Przypomniał jednocześnie, że nie ma prawdziwego szczęścia bez odniesienia do Boga i Światłości jaką jest Eucharystia. Do zbawienia trzeba podążać przez Krzyż, a Góra Przemienienia uświadamia nam, że wszyscy powinni widzieć piękno i dobro płynące ze Światła Chrystusa. Dziękując przybyłym, ksiądz proboszcz prał. Ryszard Grzesik zaapelował, aby wszyscy ludzie, szczególnie w obecnych, pełnych niepokoju czasach zaufali Chrystusowi i jak On na Górze Tabor przemieniali siebie, swoje rodziny, środowiska, życie polityczne i społeczne. Błogosławieństwo pasterskie tym razem popłynęło z Olsztyńskiej Góry Przemienienia, a słowa pieśni „...przemieniając siebie, przemieniajmy świat” popłynęły wysoko ponad jurajskimi skałkami.

Niezapomnianym przeżyciem dla licznych turystów stała się rekonstrukcja bitwy pomiędzy wojskami Maksymiliana Habsburga, a obrońcami olsztyńskiego zamku pod dowództwem Kaspra Karlińskiego, jaka miała miejsce w 1587 r. Historyczne widowisko „Obrona zamku olsztyńskiego” połączone z „Turniejem o szablę i kołczan Starosty Olszyńskiego” , dzięki staraniom Olsztyńskiej Wspólnoty Gruntowej i współdziałaniu miejscowej Gminy przedstawiły XVII wieczne Grupy Rekonstrukcyjne. Dla wielu, szczególnie młodych widzów była to doskonała, żywa lekcja historii. Podczas bogatego programu towarzyszącego, na olsztyńskim podzamczu nie zabrakło pokazów jazdy konnej, zawodów łuczniczych, rycerskich harców, prezentacji sokołów, artylerzystów z efektami pirotechnicznymi. Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty czerpania papieru, wytapiania i obróbki szkła, kowalstwa.

Tagi:
odpust

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem