Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 183)

Niedziela gnieźnieńska 31/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie, kiedy w Watykanie trwały obrady Soboru, doszło do niezwykle ważnych wydarzeń w Moskwie. 16 października 1964 r. odsunięto od władzy Nikitę Chruszczowa. Świat z niepokojem oczekiwał na konsekwencje tego, co działo się w Związku Radzieckim. Szybko okazało się jednak, że w polityce światowej większych zawirowań wewnętrzne problemy Moskwy nie wywołały. W Polsce bardzo szybko doszło do spotkania Władysława Gomułki z Jerzym Zawieyskim. I Sekretarz PZPR zapewnił, że nie zmieniło się stanowisko władz komunistycznych w sprawie porozumienia Polski z Watykanem, to znaczy, może być ono zawarte tylko przy udziale kard. Wyszyńskiego. Gomułka zapewniał także o wznowieniu prac Komisji Wspólnej. Zawieyski zadbał, by te gwarancje dotarły do Księdza Prymasa. 19 października zjawił się w Rzymie i od razu odwiedził Prymasa Tysiąclecia. Kard. Wyszyński przyjął te informacje z dużą dozą ostrożności. Z dwóch powodów. Doświadczenie podpowiadało, iż w każdej niepewnej sytuacji komunistyczne władze bardzo dużo obiecywały. Gdy sytuacja się stabilizowała, z obietnic stopniowo się wycofywały. Po drugie, wiedział o przesłuchaniach pracowników jego sekretariatu przez służby bezpieczeństwa. Postanowił zatem czekać. Z tego powodu odmówił udzielenia telefonicznego wywiadu Tygodnikowi Powszechnemu na temat rozmów polsko-watykańskich. 19 października zjawił się w Rzymie Jerzy Zawieyski, który od razu odwiedził Prymasa Tysiąclecia i poinformował o przebiegu rozmowy.

Już na wstępie powiedział, że przybywa prywatnie i nie ma żadnej misji do spełnienia. Natomiast z zapisu tej rozmowy w dziennikach prowadzonych przez Zawieyskiego wynika zupełnie coś innego. Gomułka z wielką przebiegłością wykorzystał jego predyspozycje i ambicje. Zawieyski chciał zawsze, o czym wielokrotnie już wspominałem, by być szczególnym mediatorem pomiędzy władzami komunistycznymi a Księdzem Prymasem. I Sekretarz PZPR doskonale wiedział, iż w obecnej sytuacji nie ma żadnej możliwości nawiązania stosunków z Watykanem poza osobą Prymasa Tysiąclecia. Jednocześnie chciał możliwie maksymalnie ograniczyć jego udział w takim dialogu. Szansą był właśnie Zawieyski. Cieszył się bowiem zaufaniem kard. Wyszyńskiego. Co prawda, Prymas Polski zdawał sobie sprawę, iż Zawieyski jest naiwny i dlatego łatwo daje się wykorzystywać władzy w walce z Kościołem, ale też widział w nim człowieka, który chce być uczciwy. W związku z tym istniała szansa, że Zawieyski, przy poparciu Księdza Prymasa, zostanie przyjęty przez papieża Pawła VI i wtedy, już jako wysłannik Gomułki, odegra rolę pośrednika pomiędzy polskimi władzami a Watykanem. W ten sposób udałoby się odsunąć nieco Księdza Kardynała od rozmów ze Stolicą Apostolską. Zdaje się, że w całej swej łatwowierności Zawieyski nie zdawał sobie sprawy, jaką rolę miał rzeczywiście odegrać. W dobrej wierze poprosił zatem o ułatwienie spotkania z Papieżem. Księdzu Prymasowi przedstawił takie argumenty:

1) aby papież wiedział o tych grupach katolików świeckich, których ja reprezentuję, a które są w łączności z hierarchią,

2) aby przekazać uznanie dla działalności papieża,

3) aby podziękować za projekt wybudowania w Rzymie kościoła na tysiąclecie chrztu,

4) wreszcie, aby przekazać oświadczenie Gomułki, że rząd jest gotów podjąć rozmowy przez Księdza Kardynała dla nawiązania stosunków z Watykanem.

Kard. Wyszyński bardziej niż jego rozmówca zdawał sobie sprawę z rzeczywistej roli Zawieyskiego. Radził odczekać z audiencją zarówno ze względów na niejasną pięć dni po moskiewskim przewrocie sytuację, jak i dlatego, że w Rzymie dużo plotkowało się o misji Zawieyskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Piknik dzielnicowy - czas integracji i zabawy

2024-05-20 14:24

Karol Porwich

To był rodzinny czas spędzony w miłej atmosferze - mówią uczestnicy festynu dzielnicowego, który odbył się 19 maja 2024r. na terenie parafii św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie