Reklama

Nie prezbiteriańskie wskazania

Niedziela warszawska 31/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaprosił mnie niedawno znajomy ksiądz na spotkanie z pewną grupą religijną, z którą on nijak sobie nie dawał rady. Chciał, żeby im wytłumaczyć co świeckim wolno, a czego nie wolno robić podczas liturgii. Problem polegał na tym, że świeccy w ramach zaangażowania w liturgię zapominali o swojej tożsamości i próbowali wyręczać celebransa.
Mój wykład, mimo, że poparty cytatami z prawa kanonicznego, dokumentów soborowych i instrukcji papieskich, skończył się fiaskiem, bo gdy już wszyscy zdawali się być przekonani, nagle ktoś z rogu sali zapytał, czy ja na pewno jestem prezbiterem. I nie chodziło bynajmniej o to, czy mam ważne święcenia. W końcu uznali, że nie jestem dla nich autorytetem i zostawili z całą mądrością Kościoła, jak św. Pawła na Areopagu.
Na szczęście są tacy, którzy jeszcze chcą mnie czytać, piszę więc o tym, czego tamci słuchać nie chcieli. Odnoszę bowiem wrażenie, że w ramach posoborowej wolności, do Liturgii zakrada się tu i ówdzie całkowita swawola. Najgorsze jest chyba to, że błędne podejście do niektórych części Mszy św. można spotkać nie tylko w praktykach niektórych grup modlitewnych, ale nawet w rozmaitych biuletynach liturgicznych, których grzechem głównym jest nadmierne silenie się na oryginalność. Bodajże najwięcej wariacji można znaleźć w propozycjach modlitwy wiernych, gdzie trudno czasem zgadnąć, o co chodziło autorowi, a wymyślanie codziennie nowych odpowiedzi na poszczególne wezwania świadczy, że fantazja piszących dawno zdystansowała rozsądek.
Nie lepiej bywa z wezwaniami do modlitwy. Modlitwa wiernych składa się bowiem z wprowadzenia wypowiadanego przez celebransa, z wezwań do modlitwy i następującej po każdym z nich aklamacji ludu, oraz z modlitwy kończącej odmawianej przez celebransa. W praktyce, zamiast skierowanych do ludu wezwań do modlitwy w jakiejś intencji słychać często oracje zanoszone do Pana Boga w imieniu wszystkich uczestników liturgii. Prawa do wygłaszania podczas Mszy św. oracji w rodzaju: „Panie, który znasz nasze serca, spraw aby...”, nie mają lektorzy, ani nikt inny poza celebransem reprezentującym Chrystusa - Kapłana.
Oddzielny temat stanowią komentarze wygłaszane przed czytaniami biblijnymi. Niestety, często ze względu na treść i długość są to homilie, a nawet kazania. Zadaniem komentatora jest pomagać wiernym w zrozumieniu Słowa Bożego, naświetlając jego kontekst historyczny i wyjaśniając znaczenie słów. Nie jest natomiast rolą komentatora interpretacja Słowa Bożego, ani podawanie wniosków teologicznych czy moralnych.
Może ktoś się przejmie moimi uwagami, bo czas wakacji obfituje w obozy młodzieżowe i pielgrzymki dające okazję do bogatej liturgicznej twórczości. A jeśli nie, przynajmniej będę miał na Sądzie Ostatecznym dowód, że czystości liturgii broniłem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady