Reklama

Propozycja kulturalna

Wakacyjne zwiedzanie

Niedziela warszawska 31/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W okresie wakacyjnym w Warszawie nie zamiera życie kulturalne, odbywa się wiele imprez plastycznych, teatralnych i muzycznych. Często organizowane są one pod patronatem i z poparciem finansowym władz miasta. Działają bez przerwy muzea, dzięki czemu warszawiacy i turyści mają co odwiedzać w czasie wakacji i urlopów.
W Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej została otwarta wystawa Pielgrzymka do Santiago de Compostela. Kamień i dusza. Z pomocą władz autonomicznego regionu hiszpańskiej Galicji i Instytutu Cervantesa w Warszawie zaprezentowano wystawę dokumentującą tradycje pielgrzymek do grobu św. Jakuba Apostoła Starszego, które odbywają się od czasów średniowiecznych. Mieszkańcy ziem Hiszpanii i całej Europy pielgrzymowali do Composteli, aby szerzyć kult św. Jakuba oraz ideę samej pielgrzymki, która stała się jednym z filarów życia duchowego Europy. Wystawa zorganizowana została, jako jedno z wydarzeń kulturalnych, z okazji ogłoszenia roku 2004 Rokiem Jubileuszowym św. Jakuba. Organizatorzy postawili sobie za cel ukazanie aktualnego obrazu sławnej „Drogi Jakubowej”, jej tradycyjnego dziedzictwa kulturowego i religijnego, a także odniesień współczesnych. Piękno zabytków i ziemi, przez które przebiega pielgrzymka sprawia, że wciąż wzbogacają one duchowo pątników. Na wystawie oglądamy mapy, objaśnienia, fotografie i filmy dokumentalne, ukazujące piękne miejsca na trasie pielgrzymki oraz romańską katedrę w Composteli. Ekspozycja, która potrwa do 10 września, przybliża widzom bogactwo pielgrzymiego szlaku, mającego ponad tysiącletnią historię.
W Muzeum Historycznym m. st. Warszawy przy Rynku Starego Miasta można zwiedzić wystawę grafiki Dürer i jemu współcześni, przygotowaną przez Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach. Jest to jedno z najstarszych muzeów na Słowacji, założone w 1872 r. i szczycące się bogatymi zbiorami. Zbiór europejskich grafik z końca XV i XVI w., zaprezentowany będzie także w innych polskich muzeach, w Krośnie, Sosnowcu i Stalowej Woli. Na wystawie pokazano 103 ryciny, wykonane przez 20 artystów, w tym 13 Niemców i 7 Włochów. W okresie rozkwitu sztuki w czasie renesansu technikę miedziorytu i drzeworytu podniesiono do rangi samodzielnego gatunku artystycznego. Na wystawie znajdziemy kilka prac Albrechta Dürera, najwybitniejszego przedstawiciela sztuki renesansowej w Niemczech. Możemy oglądać drzeworyty o tematyce religijnej, m.in. z cykli: Apokalipsa, Życie Marii i Wielka Pasja, a także Rycerz, śmierć i diabeł. Poza pracami Dürera zaprezentowano również kilkanaście drzeworytów Łukasza Cranacha starszego, m.in. z cyklu Pasja oraz Portret Marcina Lutra. Wystawa potrwa do 5 września.
W Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim można obejrzeć wystawę o lżejszym charakterze. Marysia Lewandowska, Polka mieszkająca w Wielkiej Brytanii, przygotowała wraz z Brytyjczykiem Neilem Cummingsem wystawę Entuzjaści - z amatorskich klubów filmowych. Jest to rezultat poszukiwań filmów zrealizowanych przez filmowców - amatorów w ramach działalności Amatorskich Klubów Filmowych w PRL-u. Autorzy pokazują wybrane zestawy filmów amatorskich i kronik filmowych, realizowanych poza oficjalnym życiem kulturalnym w socjalizmie, które dokumentują stan ówczesnej świadomości młodzieży, ich stosunek do życia i sztuki, a także pragnienia i ambicje. Powstała jedyna w swoim rodzaju ekspozycja dokumentująca pewne formy życia kulturalnego po wojnie, które należy już do przeszłości. Wystawa w Zamku Ujazdowskim potrwa do 29 sierpnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst