20 lat istnienia parafii pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku
Beata Pieczykura
Beata Pieczykura
– Stajemy wobec tajemnicy, aby spojrzeć na 20 lat chodzenia za Jezusem, bo owce idą za pasterzem, słuchają Jego głosu, On je prowadzi, a to, co najważniejsze, jest dla nich Dobrym Pasterzem, daje życie swoje za owce – mówił arcybiskup senior Stanisław Nowak 3 września w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku podczas 6. Święta Dziękczynienia.
W tym roku dziękczynienie odbyło się w roku 20-lecia istnienia wspólnoty. Z tych okazji Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił arcybiskup senior Stanisław Nowak, a konselebransem był pierwszy proboszcz ks. Sławomir Masłowski. Ideę święta wyjaśnił proboszcz ks. Marek Jachna i opowiadał, że Wierzchowisko dawno już przestało być typową wsią. Dlatego nie czas i nie miejsce na organizację dożynek, natomiast nie tylko rolnicy, lecz także wszyscy niezależnie wykonywanego zawodu powinni pamiętać o wdzięczności. Dlatego przedstawiciele wszystkich zawodów i stanów: od dorosłych, studentów, poprzez młodzież szkolną, po wspólnoty parafialne zgromadzili się przy kapliczce i w procesji przeszli do kościoła. Tam do ołtarza zanieśli róże, które utworzyły, zamiast wieńców, bukiet – symbol jedności parafialnej.
Mukaczewo: kard. Ryś będzie przewodniczył pierwszej beatyfikacji na Zakarpaciu
2024-12-19 20:20
st/KAI
Episkopat News/ flickr.com
19 grudnia 2024 r. Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła datę i miejsce uroczystej beatyfikacji księdza Piotra Pawła Orosa, kapłana greckokatolickiej diecezji Mukaczewo. Uroczystość będzie miała miejsce 3 maja 2025 r. we wsi Bilky w powiecie Irszawa, a poprowadzi ją kardynał Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki. Będzie to pierwsza w dziejach beatyfikacja na terenie Zakarpacia.
Małość jako droga do Boga: medytacja ojca Pasoliniego na Boże Narodzenie
2024-12-20 18:16
Vatican News
Vatican Media
Ojciec Roberto Pasolini, franciszkanin kapucyn i kaznodzieja Domu Papieskiego, podczas swojej ostatniej medytacji adwentowej dla Kurii Rzymskiej w Auli Pawła VI skoncentrował się na teologicznej koncepcji „małości", jako kluczowego elementu w relacji człowieka z Bogiem. Rozważania, które nawiązywały do tematu „Drzwi nadziei" w kontekście nadchodzącego Roku Świętego, ukazały małość jako świadomy wybór Boga, otwierający przestrzeń dla autentycznych relacji i miłości.