Reklama

Niedziela Częstochowska

Rększowice: 30. rocznica poświęcenia kościoła

Beata Pieczykura

Niezwykła historia powstania parafii i kościoła oraz znieważonego krzyża i odważnego świadectwa trwania przy tym znaku zbawienia są wpisane w dzieje parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miłość i dziękczynienie

Dziś wspólnota parafialna dziękuje Bogu za dar świątyni i Jego miłości w 30. rocznicę poświęcenia kościoła. Z tej okazji 13 września dziękczynnej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo oraz prowadził procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła. Arcybiskup Wacław mówił o znaczeniu jedności rodziny, szkoły i Kościoła. Kościoła, który jest wspólnotą ludzi złączonych wiarą, modlitwą i sakramentami, w tym sanktuarium będącym miejscem zjednoczenia z Bogiem i między ludźmi. W tym duchu przypomniał młodym, którzy tego dnia przyjęli sakrament bierzmowania, że „wiara pozwala Bogu działać w nas, bez wiary, bez Boga nie ma przyszłości, tylko wiara bowiem pozwala przekraczać progi ludzkich i nadprzyrodzonych nadziei”. Zwracając uwagę na trudną historię kościoła, powiedział do wszystkich w nim zgromadzonych: – Raduję się jubileuszem 30-lecia cudu wzrastania Kościoła na tym miejscu, że mogę być razem z wami, świadkami wiary pokoleń, która wyrażała się w trudzie budowania tej świątyni. Natomiast do kapłanów związanych w przeszłości i dziś z parafią abp Depo powiedział: – Tutaj wznosiliście przede wszystkim świątynię ducha, a później również świątynię zewnętrzną. To dzieło współtworzenia Kościoła dokonuje się z woli Chrystusa na fundamencie wiary Piotra. Stąd więc za św. Janem Pawłem II i papieżem Franciszkiem mocno podkreślił: – Tam, gdzie jest Chrystus, tam jest Kościół. Nie ma Kościoła bez Chrystusa, a tam, gdzie jest Chrystus, jest Piotr. Nie ma prawdziwego Kościoła bez więzi z Piotrem. Razem z Chrystusem życie ma sens, pomimo przemijania. Abp Wacław Depo odniósł się do sytuacji chrześcijaństwa na świecie: – Tzw. nowoczesny człowiek i nowoczesne społeczeństwo Europy i świata uderzają nie tylko w wiarę w Boga, lecz także coraz gwałtowniej w rodzinę, miłość małżeńską i rodzinną, szacunek dla rodziców, nauczycieli i wychowawców, w ich miłość ofiarną i poświęcenie sprawie wychowania, a nie tylko wykształcenia dzieci. Europa, odwracając się od korzeni chrześcijaństwa, zatraca siebie. A my mamy budować na Chrystusie, tak jak nasze przeszłe pokolenia. Dlatego wołał do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej: –Maryjo, proś Chrystusa za nami, tego Chrystusa z przebitym sercem, którego dziś w tajemnicy tej świątyni przyszliśmy zaprosić w nasze życie, w nieznane jutro, bo to jutro zależy od naszej wiary dziś i naszej postawy dziś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: 30. rocznica poświęcenia kościoła w Rększowicach

Wśród licznie zgromadzonych byli m.in.: księża z dekanatu i archidiecezji z ks. Stefanem Jachimczakiem i ks. Jerzym Mielczarkiem, wójt, przewodniczący Rady Gminy, dyrekcje szkół w Hutach i Rększowicach wraz z uczniami, strażacy. Do wszystkich na czele z Księdzem Arcybiskupem proboszcz ks. Sebastian Ciastek powiedział: – Jeżeli dziś Hutki i Rększowice są znane, to dzięki ludziom, którzy bronili tej świątyni. Na ich czele stał bp Franciszek Musiel, którzy umacniał wiarę tego ludu, aby w trudnych czasach byli niezłomni. Dziękuję ks. Stefanowi Jachimczakowi, ks. Jerzemu Mielczarkowi i jego bratu ks. Józefowi za miłość i drugiego człowieka. To, jak wygląda dziś kościół, zawdzięczamy wam, waszej miłości i trosce o ten rększowicki wieczernik.

Beata Pieczykura

historia i wiara

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach została wyłączana z terenu parafii św. Walentego w Konopiskach. Nowa wspólnota już u swego zarania wpisała się w tajemnicę Chrystusowego krzyża. W milenijnym roku 1966 mieszkańcy pragnęli wznieść krzyż jako pamiątkę 1000-lecia Chrztu Polski. Ten krzyż na polecenie komunistycznych władz polityczno-administracyjnych z Częstochowy 30 kwietnia 1966 r. został zniszczony przez funkcjonariuszy milicji i ORMO. Pocięte segmenty krzyża władze nakazały złożyć w kościele w Konopiskach. Ten zbrodniczy akt wstrząsnął uczuciami ludności i przygotował ją na następne zagrożenia. Dzieje parafii zaczęły się w 1979 r., kiedy to ks. Stefan Jachimczak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Blachowni, kupił w Rększowicach gospodarstwo rolne i postawił budynek inwentarski, nazywany bukaciarnią, choć nigdy temu celowi nie służył. Jeszcze w tym samym roku na podstawie mandatu biskupa ordynariusza Stefana Bareły biskup pomocniczy Franciszek Musiel zlecił ks. Stefanowi Jachimczakowi niemal wszystkie uprawnienia i obowiązki proboszczowskie wobec mieszkańców Rększowic i Hutek, ale bez tytułu proboszcza. 23 grudnia 1979 r. bp Franciszek Musiel - moralne oparcie ks. Stefan Jachimczaka w konflikcie z Urzędem Wojewódzkim - odprawił pierwszą Mszę św. w tzw. bukaciarni. 8 maja 1982 r. bp Stefan Bareła erygował parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach, a 7 czerwca 1982 r. ks. Stefana Jachimczaka mianował jej pierwszym proboszczem. Kamień węgielny poświęcił Jan Paweł II. 11 września 1987 r. bp Musiel odprawił nabożeństwo ekspiacyjne i poświęcił znieważony w 1966 r. krzyż przewieziony z kościoła w Konopiskach. Teraz jest on wkomponowany w scenę Sądu Ostatecznego na głównej ścianie w prezbiterium. Sgraffito w kruchcie kościoła ilustruje trudne początki kościoła i parafii. 13 września 1987 r. bp Stanisław Nowak poświęcił kościół wznoszony w duchu ekspiacji za znieważenie krzyża, znojem pracy i ofiarą parafian oraz diecezji. Ks. Jerzy Mielczarek, drugi proboszcz (1993 – 2016), wykonał małą architekturę otoczenia kościoła, wyposażył go w chrzcielnicę i inne paramenty liturgiczne czy elementy wyposażenia. Plenerowa betlejemska stajenka jest darem parafian, świadków Jubileuszowego Roku 2000. 11 października 2012 r. abp Wacław Depo ustanowił świątynię sanktuarium Roku Wiary, a 24 listopada 2013 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w dniu zamknięcia Roku Wiary, ustanowił archidiecezjalnym sanktuarium Krzyża Świętego.

Reklama

Żywy Kościół

Reklama

Zadbana świątynia wraz z otoczeniem jest znakiem troski wiernych o dom Boży oraz świadczy o tym, że wspólnota parafialna jest żywym Kościołem. Dlatego serce proboszcza radują grupy duszpasterskie działające w parafii, takie jak: Liturgiczna Służba Ołtarza, Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, Bractwo św. Anny, schola dziecięco-młodzieżowa oraz parafialna rada duszpasterska i ekonomiczna. Ponadto W roku 100-lecia objawień fatimskich od 13 maja do 13 października? trwa peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej po parafii – Hutki Góry, Hutki, Rększowice.

W sanktuarium Krzyża Świętego w każdą niedzielę od godz. 7 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, a w 3. niedzielę miesiąca o godz. ?? Droga Krzyżowa. W niedziele Msze św. są odprawiane o godz. 8, 10 (dla dzieci), 11.30 i 16. W dni powszednie o godz. 18, w okresie zimowym o godz. 17.

"W nawiązaniu do słów św. Pawła zachęcił ich do odkrywania tajemnicy swojego powołania. W tym procesie „to nie mury są ważne, ale wiara, zawierzenie Bogu wbrew prześladowaniom, wbrew takim czy innym układom wewnętrznym czy politycznym”. Takie rozumienie jest obrazów pokazywanych przed środki społecznego przekazu niechętne chrześcijaństwu od prawdy Kościoła

Próbuje się nas odwieść od tej więzi, pokazując różnych pseudonauczycieli, fałszywych nauczycieli. Nie ma prawdziwego Kościoła z odejściem od Piotra. Te słowa są nam potrzebne, gdy tworzą się tzw., wyznania prywatne, polegające na wierze w prywatne objawienia, a nie wsłuchiwanie się w słowa Boga. […] My mamy właściwy kierunek. Kościół budowany na fundamencie Chrystusa i on do niego należy.

W trakcie Eucharystii młodzież przyjęła z rąk abp. Wacława Depo sakrament bierzmowania,

Liturgię poprzedziły Koronka do Bożego Miłosierdzia i nabożeństwo fatimskie.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-15 19:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef Rzemieślnik w Ojcowie

Zakopiańsko-ojcowskie klimaty wnętrza Kaplicy na Wodzie

T.D.

Zakopiańsko-ojcowskie klimaty wnętrza Kaplicy na Wodzie

Kto z nas nie był w uroczym Ojcowie, choćby ze szkolną wycieczką? Zbudowany nad wartkim nurtem Prądnika, utrzymany w tzw. szwajcarsko-ojcowskim stylu kościół zwany Kaplicą na Wodzie ma za patrona św. Józefa Rzemieślnika.

Więcej ...

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09
W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Po raz kolejny z Paradyża wyruszyła piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...