Reklama

Konin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat, dzięki zaangażowaniu i trosce ks. Zbigniewa Barcza, działa przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Koninie Ruch Światło Życie, skupiający dzieci i młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zwieńczeniem spotkań z Ewangelią są letnie rekolekcje oazowe. 28 czerwca br., po Mszy św. i błogosławieństwie ks. prał. Antoniego Łassy, grupa oazowa licząca 60 osób wyruszyła do Lalik, malowniczej miejscowości położonej na pograniczu Beskidu Śląsko-Żywieckiego.

Państwo Barbara i Ryszard Kamińscy, u których gościliśmy, stworzyli atmosferę domu rodzinnego. Od razu dało się odczuć, że czas spędzony w Lalikach będzie czasem działania dobra i budowania wspólnoty. W pobliskim kościele parafialnym pw. Ducha Świętego, przez dwa tygodnie rozważaliśmy tajemnice różańcowe. Msze św. i nabożeństwa celebrowane przez ks. Zbigniewa, śpiewy i atmosfera wspólnoty udzieliła się nie tylko uczestnikom oazy, ale i mieszkańcom wioski. Wspaniałe krajobrazy górskie, przydrożne kapliczki, strumyki - były zachętą do pieszych wypraw. Chrzest w strumieniu czy "Noc Wyjścia" zakończona Mszą św. rezurekcyjną przy kapliczce położonej w lesie, wywarły silne wrażenie na rekolektantach. Spotkania w grupach z animatorami, szkoły modlitwy i liturgii prowadzone przez kleryków z WSD we Włocławku, budziły zainteresowanie oraz inspirowały dzieci i młodzież do odkrywania dobroci Boga i Jego planu wobec każdego człowieka.

Odbyliśmy kilka wycieczek autokarowych. Pętla Beskidzka to pierwsza nasza wyprawa. Odwiedziliśmy Koniaków słynący z przepięknych koronek, zawitaliśmy do Istebnej, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać koncertu i zobaczyć "na żywo" sławnych braci Golców, dotarliśmy do Żywca i Wisły, gdzie mieszka mistrz świata w skokach narciarskich, tegoroczny zdobywca pucharu świata Adam Małysz. Podczas pobytu w Oświęcimiu, z pokorą chyliliśmy głowy nad ogromem ofiar ludzkich. Modliliśmy się przy celi, w której zginął Ojciec Maksymilian Maria Kolbe, patron naszej parafii. W Wadowicach odwiedziliśmy dom rodzinny Ojca Świętego oraz kościół, w którym był ochrzczony. Nie zapomnieliśmy o skosztowaniu "papieskich kremówek". Naszym następnym celem była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej. Z zachwytem oglądaliśmy Drogi Krzyżowe z malowniczymi kapliczkami położonymi pośród zieleni lasów. Eucharystia w tym wyjątkowym miejscu była punktem kulminacyjnym naszej wycieczki.

Kolejna wyprawa to Słowacja, dotarliśmy do miasta Ćadcy. Dla wielu był to pierwszy wyjazd za granicę. Już samo przejście graniczne było dla nich ekscytujące. Do Krościenka zawitaliśmy na "Dzień Wspólnoty Oaz". Na Kopiej Górce, gdzie spoczywają doczesne szczątki założyciela Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszka Blachnickiego, odczuwaliśmy moc działania Ducha Świętego, który jednoczył obecnych we wspólnej Eucharystii, śpiewie i modlitwie. Dużą przygodą było zdobycie Baraniej Góry. Piesza wyprawa na szczyt i droga powrotna to ok. 25 km. Po całym dniu wędrówki wróciliśmy zadowoleni z osiągniętego celu.

12 lipca, ostatni dzień pobytu w Lalikach. Jak zwykle Jutrznia, ale tym razem połączona z "godziną świadectwa", która potwierdza działanie w nas Ducha Świętego. Chwila zadumy nad własnym życiem. Później nabożeństwo końcowe, wprowadzenie do deuterokatechumenatu i agapa.

Rekolekcje są już za nami, ale czas, który poświęciliśmy odkrywaniu dobroci i wielkości Boga, nie pozostanie bezowocny. Za sprawą ludzi, których On stawia na naszej drodze, staliśmy się lepsi i silniejsi w wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele