Reklama

Niemce

Wdzięczni Bogu za 90 lat

Niedziela lubelska 34/2004

1 sierpnia br. uroczyście świętowano jubileusz 90. lecia erygowania parafii w Niemcach. Budowa świątyni nie jest sprawą łatwą, jeszcze trudniejsza może być budowa duchowej świątyni w każdym człowieku, ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Na kartach Ewangelii św. Mateusz przytacza ostatni nakaz Jezusa Chrystusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28,19). Przez wieki Kościół podejmuje to wezwanie, głosząc Chrystusa wszystkim ludziom. Ojciec Święty Jan Paweł II stwierdza, że Kościół jest naszym, wielkim dobrem społecznym”, a więc również jako instytucja był i jest potrzebny wszystkim ludziom. Już od 90 lat w parafii pw. św. Ignacego z Loyoli w Niemcach trwa nieustannie pielgrzymowanie i słuchanie Boga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstawanie parafii

W kronikach parafialnych czytamy o piętrzących się przed budowniczymi kościoła trudnościach, gdyż na początku XX w. Polska znajdowała się w niewoli. Dopiero w 1905 r. car ogłosił ukaz, który umożliwiał budowę kościołów katolickich. Właściwie odczytując znaki czasu i uprzedzając niejako imperatora, już w 1904 r. właściciel posiadłości obejmujących teren dzisiejszej gminy Niemce, Ignacy Budny, składa deklarację wobec ówczesnego społeczeństwa, iż daje ziemię pod zabudowę kościoła i organistówki oraz cegłę z własnej cegielni na wzniesienie murów świątyni. Powołano komitet budowy kościoła, w skład którego weszli sołtysi zainteresowanych wsi. Dzięki mądrej polityce rolnej hrabiego Budnego oraz umiejętnościom współpracy z miejscową ludnością, polegającą m.in. na sprawnej regulacji serwitutów i wydzieleniu tzw. chłopskiego lasu, miejscowi włościanie mogli ofiarować drewno na budowę świątyni. Pojawili się jednak miejscowi kontestatorzy, którzy nie chcieli dopuścić do powstania kościoła w Niemcach, a była to grupa włościan, tzw. opornych. Ich nazwiska również figurują w parafialnej kronice. Jednak Bóg dał siłę swojemu ludowi i pomimo przeszkód już dziesięć lat później, 26 marca 1914 r. bp Franciszek Jaczewski eryguje nową parafię pw. św. Ignacego z Loyoli w Niemcach.

Praca na rzecz wspólnoty

Obecny proboszcz, ks. kan. Krzysztof Galewski wraz z działającym w parafii laikatem, tj. Akcją Katolicką, Radą Duszpasterską, Oazą Rodzin, Różami Różańcowymi, chórem, grupą lektorów i ministrantów, scholą dziecięcą i młodzieżową oraz parafianami, ludźmi dobrej woli, postanowił nadać odpowiednią rangę obchodom uroczystości 90-lecia erygowania parafii, stąd też przygotowania do jubileuszu, obejmujące zarówno sferę duchową, jak i materialną, rozpoczęto już przed laty. Podjęto prace przy remoncie kościoła: odmalowanie wnętrza, założenie we wszystkich oknach witraży, wybrukowanie alejki wokół świątyni oraz parkingów, ogrodzenie cmentarza grzebalnego i budowę czterech kapliczek na placu przykościelnym. Bardzo przykrym momentem w tygodniu poprzedzającym obchody jubileuszowe była kradzież przez nieznanych sprawców czterech miedzianych rynien z budynku kościelnego. Historia zatoczyła koło, jedni budują, inni chcą niszczyć.
Duchowym przygotowaniem parafian była m.in. peregrynacja Krzyża Świętego, Misje święte, uroczysty obrzęd przyjęcia 10 kandydatów na lektorów. Organizowane w kościele spotkania ze sztuką, z muzyką, ze słowem i z malarstwem, pozwoliły wiernym ubogacić się w wartości i jeszcze bardziej otworzyć na Słowo Boże. Były to m.in. spotkanie autorskie z ks. prof. Jerzym Szymikiem oraz jego poezją, niezapomniany koncert Dzieci z Brodą, wystawy malarstwa nauczycielek Zespołu Szkół w Niemcach, Teresy Zembrzyckiej i Joanny Piekarczyk. Jednak chyba najwięcej przeżyć religijnych i artystycznych dostarczyły wiernym organizowane przy okazji dorocznych odpustów parafialnych Letnie Koncerty Festiwalowe, poświęcone Janowi Pawłowi II, podczas których myśli Ojca Świętego oraz Tryptyk rzymski prezentowali znani i cenieni aktorzy, Krzysztof Zelnik i Krzysztof Kolberger, a utwory wybitnych mistrzów muzyki, Robert Grudzień i Georgij Agratina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jubileuszowa niedziela

Uroczystości jubileuszowe połączono z dorocznym odpustem ku czci św. Ignacego z Loyoli.
1 sierpnia br. w kościele zabrzmiała muzyka organowa oraz fletnia Pana z okazji III Letniego Koncertu Festiwalowego, który został poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci. Był to premierowy koncert na Lubelszczyźnie; wcześniej zaprezentowano go tylko jeden raz w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tradycyjnie, jak co roku, proboszcz ks. kan. K. Galewski zaprosił znamienitych gości. Prawnuk fundatora kościoła, dr Marek Łoś, wygłosił referat nt. Fundator kościoła w Niemcach. Znana z wielu ról filmowych i teatralnych aktorka, Grażyna Barszczewska, recytowała myśli św. Matki Teresy z Kalkuty oraz rozważania ks. Jerzego Popiełuszki. Piotr Jackowski, muzykolog z KUL-u, w krótkim wykładzie wprowadził zebranych w tajniki integralności języka sztuki i doznań religijnych, a przepiękną oprawę muzyczną przygotowali dwaj znamienici muzycy, związani z letnimi koncertami, Robert Grudzień oraz Georgij Agratina. Uroczystą Eucharystię celebrował bp Mieczysław Cisło, który również wygłosił odpustową homilię oraz poświęcił nowopowstałe kapliczki.

Słowa podziękowania

Każdy pielgrzym potrzebuje przewodnika duchowego, należy więc podziękować kapłanom pracującym na niwie Pańskiej w parafii Niemce na przestrzeni 90 lat. Słowa podziękowania i modlitwy kierujemy do, i za wszystkich dobrodziejów kościoła i parafii. Modlitwą należy wspomóc także tych, którzy czynili i czynią zło naszej świątyni, aby Bóg przemienił ich serca i obdarzył łaską nawrócenia.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

1 lipca: Kto dziś gra i o której godzinie? 1/8 finału Euro 2024

2024-07-01 06:31
Francja w 1/8 finału zmierzy się z Belgią.  Na zdjęciu Kylian Mbappe

PAP/Marcin Bielecki

Francja w 1/8 finału zmierzy się z Belgią. Na zdjęciu Kylian Mbappe

1 lipca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Dobrze być księdzem, niezależnie od sytuacji

2024-07-01 10:12

Biuro Prasowe PKWP Polska

Świadectwo prześladowanych kapłanów. „Kiedy zostałem porwany, wydawało mi się, że mam za sobą ostatnią modlitwę w życiu” – mówi jeden z kapłanów, do którego w trakcie wizyty w Nigerii dotarła Pomoc Kościołowi w Potrzebie. O. James spotkał się z torturami. O. John został zaatakowany w swoim domu. O. Raymond wyjaśnia, że niezależnie od liczb najgorszy jest fakt, że w kraju wciąż mordowani są chrześcijanie. Z nigeryjskimi księżmi rozmawiał ks. prof. Waldemar Cisło.

Więcej ...

Pamiętamy i za nich się modlimy

2024-07-01 20:25
Przy grobie komandora Frankowskiego

ks. Łukasz Romańczuk

Przy grobie komandora Frankowskiego

Delegacja Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu złożyła kwiaty pod pomnikami: Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach; na grobie kmdra Stefana Frankowskiego, Komendanta Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu, nauczyciela marynarzy Pińskich; pod tablicą pamięci pracownikom ODGW, którzy zginęli w 1946 przy rozminowywaniu, a także na nagrobku kmdra Mieczysława Wróblewskiego, pierwszego kierownika administracji bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej we Wrocławiu. Delegacji towarzyszył ks. Jan Kleszcz, krajowy duszpasterz Żeglugi Śródlądowej, który przy każdym miejscu pamięci poprowadził modlitwę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska