Reklama

Od 16 lat w Kongregacji

Niedziela łomżyńska 34/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym, jak wygląda praca w watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, z ks. prał. Zenonem Jarząbkiem rozmawia Agnieszka Stefanek

Agnieszka Stefanek: - W tym roku obchodził Ksiądz jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Kiedy i gdzie odbyły się główne uroczystości?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prałat Zenon Jarząbek: - 30 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, ks. kan. Jan Świerad - proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce zorganizował uroczystość 25-lecia kapłaństwa dla kolegów kursowych. Połączył ją z konsekracją nowo wybudowanego kościoła. Uroczystościom przewodniczył bp Stanisław Stefanek oraz bp Tadeusz Zawistowski. Przybyli na nią Jubilaci, aż z trzech kontynentów (Europy, Ameryki Pn i Pd). Następnie każdy z nas dzielił się łaskami otrzymanego sakramentu we własnym środowisku. Uroczystości jubileuszowe obchodziłem 25 lipca br. w rodzinnej parafii Szumowo

- Gdzie rozpoczynał Ksiądz pracę, jako młody kapłan?

- Zostaliśmy wyświęceni w łomżyńskiej katedrze 26 maja 1979 r., przez bp. Mikołaja Sasinowskiego. Następnie zostałem skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii Sejny. Pracowałem tam 4 lata, potem rozpocząłem pracę w Kurii łomżyńskiej. W 1984 r. zacząłem studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, na Wydziale Prawa Kanonicznego. W 1989 r. uzyskałem tytuł doktora prawa kanonicznego, a następnie adwokata roty rzymskiej. Od 1988 r., a więc od 16 lat pracuję w Watykanie w Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Reklama

- Na pewno naszych czytelników zainteresuje, czym zajmuje się wspomniana Kongregacja?

- Jest to jedna z najstarszych Kongregacji, powstała tuż po Soborze Trydenckim. Służyła ona do interpretacji wszelkich dokumentów tegoż Soboru. Później dopiero powstawały inne dykasterie Kurii rzymskiej, do której należą Kongregacje i Rady Papieskie. Działalność nasza skoncentrowana jest w trzech sektorach: dyscyplinarnym, katechetycznym i administracyjnym.

- Jaka jest rola wspomnianych sektorów?

- Dział dyscyplinarny swoim zasięgiem obejmuje wszystkich księży zwracających się do nas w sprawach dotyczących ogólnej dyscypliny, zwłaszcza określonych przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Drugi sektor dotyczy katechizacji. Współpracowaliśmy w opracowaniu Katechizmu Kościoła Powszechnego oraz na bieżąco wyrażamy aprobatę dla katechizmów, których zasięg wykracza poza własną diecezję. Ponadto sektor ten czuwa nad właściwym wypełnianiem misji powierzonej katechetom. Trzeci dział zajmuje się kontrolą nad właściwym zarządzaniem dobrami kościelnymi, których wartość przekracza sumę ustaloną przez poszczególne Konferencje Episkopatów.

- Na czym polega praca Księdza Prałata w Kongregacji?

- Moja praca polega na rozpatrywaniu spraw z zakresu wspomnianych trzech działów, a najczęściej obejmuje ona państwa Europy Wschodniej. Wiąże się to z moją znajomością lub przynajmniej rozumieniem języków tych krajów.

- Ilu księży pracuje w Kongregacji ds. Duchowieństwa?

- Wraz z przełożonymi tj. Kardynałem i Arcybiskupem w Kongregacji pracuje 27 kapłanów. Zatrudnieni są oni w specjalnie określonych sektorach, gdzie kompetencje podzielone są najczęściej według języków i krajów.

- Jak doszło do zatrudnienia Księdza w Watykanie na tak odpowiedzialnym stanowisku?

- Po uzyskaniu magisterium, rozpocząłem studia doktoranckie i adwokaturę na Rocie Rzymskiej. Ponieważ Kongregacja, przewidując właściwe funkcjonowanie w przyszłości, potrzebowała pracownika kompetentnego i znającego problematykę krajów Europy Wschodniej zwróciła się do uczelni, a konkretnie do profesora, u którego pisałem pracę doktorską i on w uzgodnieniu z moim ordynariuszem wskazał na moją osobę. Wyraziłem na to zgodę, podjąłem pracę i tak jest do dziś.

- Czy Kongregacja zajmuje się wyłącznie pracą księży, których w świecie mamy ponad 420 tys., czy też robi coś w dziedzinie ich formacji?

- Nasza Kongregacja kładzie bardzo duży nacisk na stałą formację kapłanów. W tym też celu wydała Dyrektorium o ich posłudze i życiu oraz przygotowała kilka kursów dla tzw. formatorów. Brali w nich udział najczęściej księża studenci rzymskich uczelni. W ostatnich latach organizowane są wykłady o tej samej problematyce dla księży z całego świata. Od 3 lat, co miesiąc, prowadzimy internetową konferencję formacyjną. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem i na naszą stronę internetową (www.clerus.org) wchodzi tysiące osób. Ostatnio wprowadziliśmy pewną nowość internetową dla katechetów. Zaprezentowany im został zestaw problemów katechetycznych, które związane są ściśle z tematyką opracowanego przez nas Ogólnego Dyrektorium Katechetycznego.

- Dziękuję za rozmowę. I życzę błogosławieństwa w dalszej pracy.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj