Reklama

Temat tygodnia

Czas na zmiany

Koniec sierpnia każdego roku to w naszej diecezji czas szczególnie gorący. Także z powodu przygotowań do nowego roku szkolnego, równoznacznego z początkiem nowego okresu pracy duszpasterskiej. Ale nie tylko. To także czas zmian miejsca duszpasterzowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

50 zmian

W tym roku termin ogłoszenia zmian wyznaczono na 24 sierpnia. W tym dniu do kurii diecezjalnej przybędą zainteresowani księża. Bp Adam Śmigielski SDB zdradził „Niedzieli sosnowieckiej”, że w tym roku miejsce pełnienia misji duszpasterskiej zmieni ok. 50 księży. - Podjąłem decyzję o 9 zmianach księży proboszczów i ok. 40 księży wikariuszy - mówi Biskup Sosnowiecki. Wraz z otrzymaniem specjalnego pisma podpisanego przez Księdza Biskupa, zwanego precyzyjnie dekretem, rozpoczną pracę w innej parafii. Oczywiście na terytorium diecezji sosnowieckiej, na którym rozciąga się władza Biskupa Sosnowieckiego.

Konieczność

Zmiany - jak tłumaczy bp Śmigielski - są podyktowana troską duszpasterską o powierzony pieczy biskupa Kościół lokalny. - Zmiana mobilizuje człowieka do nowego wysiłku. Tak jak roślinie powinno się co jakiś czas zmieniać glebę, tak samo konieczne są zmiany kapłanów w Kościele. Człowiek, znajdując się na nowym miejscu, musi odpowiadać na nowe wyzwania - mówi obrazowo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Droga do biskupstwa

Nie ma kapłana w Kościele, który nie posmakowałby zmiany. Najmniej kilka razy, choć bywa, że i kilkanaście. - Ja miałem bardzo dużo zmian - mówi Ksiądz Biskup. Z Przemyśla, gdzie się urodziłem i wychowałem, po wstąpieniu do Zgromadzenia Salezjańskiego trafiłem do nowicjatu w Kopcu k. Częstochowy. Następnie do seminarium do Krakowa. Później był Lublin i znów Kraków. W Chylicach k. Warszawy robiłem doktorat na ATK. Kolejno był Rzym, USA, Ziemia Święta. Po powrocie z zagranicy trafiłem do Krakowa, by po sześciu latach przenieść się do Szczyrku. Po rocznym pobycie w Szczyrku zostałem oddelegowany do pracy w Zakładzie Salezjańskim w Oświęcimiu. Następnie był Wrocław, skąd trafiłem do Sosnowca - wylicza Ksiądz Biskup.

Ach, te przeprowadzki

Co jest najbardziej uciążliwe dla księdza, który się przenosi? Pytani przez nas księża na pierwszym miejscu wymieniali konieczność pożegnania się z ludźmi, z którymi się zżyli. Na drugim konieczność pakowania i przeprowadzki. Samej przeprowadzki nie lubił także bp Śmigielski. - Teraz też się pakuję - mówi Ksiądz Biskup. Przygotowuję się do chwili, w której będę musiał opuścić biskupstwo diecezjalne i przejść na emeryturę. Kilka dni temu spakowałem kilkaset książek. Porządkuję również archiwum. Tak, żeby moi następcy wiedzieli, co gdzie leży. Już jestem przygotowany na zmianę - kończy naszą rozmowę Ksiądz Biskup.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...