Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie – Biblioteka im. dr. Władysława Biegańskiego obchodzi w tym roku stulecie. Koncert z tej okazji połączony z podziękowaniami, wręczeniem nagród i okolicznościowych odznaczeń odbył się 20 października w Teatrze im. A. Mickiewicza. Wyrazem uznania dla działalności liczącej już wiek Biblioteki była obecność abp. Wacława Depo, parlamentarzystów i ich przedstawicieli oraz władz miasta.
Biblioteka Publiczna w Częstochowie to jedno z „dzieci” zasłużonego lekarza, naukowca i filozofa dr. Władysława Biegańskiego. Pomysł jej powołania narodził się w 1916 r. w kręgu Towarzystwa Opieki Szkolnej, gdzie dr Biegański, autor wielu inicjatyw społecznych, był jednym z wykładowców. Po jego śmierci uznano, że biblioteka, o którą zabiegał i której zapisał testamencie część swojego księgozbioru będzie najlepszym pomnikiem jego pamięci. Otwarcie pierwszej w mieście i jednej z pierwszych na ziemiach polskich biblioteki publicznej odbyło się 11 sierpnia 1917 r. Księgozbiór liczył na starcie ok. 1300 woluminów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dziś Biblioteka ma 37 tys. czytelników, zbiór liczący prawie 500 tys. woluminów i 22 filie w mieście. Większość placówek oferuje czytelnikom bezpłatny dostęp do Internetu, w trzech gromadzone są audiobooki, a filia muzyczna ma bogatą kolekcję płyt winylowych, płyt CD i nut. Burzliwa historia sprawiła, że z księgozbioru przekazanego niegdyś z biblioteki dr. Biegańskiego zachowało się 10 książek i 49 roczników czasopism. Od wielu lat placówki biblioteczne prowadzą działalność kulturalną i edukacyjną adresowaną do wszystkich mieszkańców, od przedszkolaków po seniorów.
Z okazji 100-lecia zastępca prezydenta Jarosław Marszałek i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski wręczyli dyrektor Biblioteki Beacie Grzance okolicznościowych grawerton, a zasłużonym pracownikom nagrody prezydenta miasta. Ewa Potrzebnicka, pełnomocnik dyrektora Biblioteki Narodowej odczytała list gratulacyjny, a przedstawicielki Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wręczyły Medal „Bibliotheca Magna Perennisque”, przyznany częstochowskiej bibliotece przez Zarząd Główny Stowarzyszenia. Wręczono również nagrody laureatom konkursów: na najciekawszą recenzję książki oraz największą liczbę życzeń dla filii bibliotecznej.
Po części oficjalnej odbył się koncert dedykowany pracownikom Biblioteki.