Reklama

Niedziela 38/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Święty kontra diabeł

Ks. Jarosław Grabowski

Moc szatana nie jest nieskończona. Moc Bożego Ducha jest silniejsza od mocy złych duchów.

Obserwator
5

Pokaz siły

Wojciech Dudkiewicz

Obserwator

Z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

treści wiary
14-17

Zwiastowanie czy Niepokalane Poczęcie?

O. Wojciech Dec, paulin

Które święto Matki Bożej jest najważniejsze? Czy istnieje „hierarchia” świąt w maryjnej pobożności?

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

Ks. Jarosław Kaźmierczak

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

moim zdaniem
19

Jak wszyscy... to wszyscy?

O. Andrzej Majewski

Niedobrze jest zakładać, że Boży sąd nad światem pominie elementarną sprawiedliwość, ale grzechem jest też powątpiewać w Boże Miłosierdzie.

życie kościoła
20-25

Błogosławieni orędownicy narodu

Łukasz Krzysztofka

Doczekaliśmy się – mamy nowych błogosławionych! Wiadomość tę ponad 7 tys. ludzi zebranych zarówno wewnątrz Świątyni Opatrzności Bożej jak i przed nią przyjęło burzą oklasków. Tak samo było we wszystkich kościołach w Polsce połączonych telemostem.

Eucharystia wzywa do przemiany

Ks. Paweł Rozpiątkowski

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny już za nami. Budapeszt po raz drugi przeżywał największe w Kościele zgromadzenie poświęcone czci Najświętszego Sakramentu – poprzednim razem w 1938 r. Wtedy był to ostatni kongres przed hekatombą II wojny światowej. Obecny był pierwszym po pandemicznym wstrząsie.

Synodalność? Tego chce Pan od swojego Kościoła

Tomasz Musiał

To ma być bardzo ważne, wręcz epokowe wydarzenie w Kościele. Realizacja planu Franciszka jest dojrzałą recepcją idei Soboru Watykańskiego II i jednocześnie powrotem do korzeni chrześcijaństwa.

Choroba bogactwa

Ks. Paweł Rozpiątkowski

nasze sprawy
28-29

Na piechotę do Rzymu

Damian Krawczykowski

Poszedł samotnie z Częstochowy do Rzymu. Po drodze spał na plebaniach, ale też na przystankach czy pośród bezdomnych. Mówi, że Kościół to jego rodzina i dlatego szedł w jego intencji.

prasa zagraniczna
30

Prasa zagraniczna

PR

niedziela z kulturą
31-41

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Ostatnie lato

j.k.

Inny świat

w.d.

W naturalnym środowisku

w.d.

Na krążku i na żywo

j.k.

Bohater z krwi i kości

Rozmawia: Grzegorz Polak

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

pożegnanie
42-43

Teraz jest u mnie czas na ciszę

Katarzyna Cincio

Chciałbym podziękować Bogu... – powiedział w jednym z wywiadów Wiesław Gołas. – Poprosić, żeby mnie pogłaskał i wybaczył..., bo jestem człowiekiem wierzącym.

wydarzenie
44-45

O wartościach na forum

Ks. Waldemar Wesołowski

9 września zakończyło się trzydniowe XXX Forum Ekonomiczne. W jego tegoroczną edycję włączyła się czynnie "Niedziela".

punkt widzenia
46-48

Umiarkowany optymizm

Paweł Sarafin

Bruksela stosuje finansowy szantaż, wnioskuje o kary dla Polski i blokuje pieniądze na realizację Krajowego Planu Odbudowy. – Mimo to nadal jestem umiarkowanym optymistą – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Opozycja wykorzystuje młodych

Artur Stelmasiak

Mit wspaniałego kraju zbudowanego przez Balcerowicza i Michnika nie działa już na kolejne pokolenia Polaków – mówi Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.

Zabijali do ostatniej minuty

Artur Stelmasiak

Sąd Najwyższy w USA podtrzymał w mocy prawo stanu Teksas zakazujące aborcji, gdy wykryje się bicie serca dziecka. Aborcyjne kliniki pracowały na pełnych obrotach do godziny 23.59, by zabić jak najwięcej dzieci przed wejściem w życie nowego prawa.

moim zdaniem
49

Złoty środek prymasa

Grzegorz Polak

Kard. Wyszyński podkreślał, że praca nie jest najważniejszą wartością, wokół której ma się koncentrować życie człowieka.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-51

Rozumiem. Wspieram

Karolina Mysłek

Jak sobie poradzić z chorobą Alzheimera? Jak rodzicowi czy małżonkowi zapewnić dobrą opiekę? Czy można spowolnić postęp choroby? Jak przetrwać? Te pytania są obecne w kilkuset tysiącach polskich domów. Podejmujemy je w miesiącu poświęconym tej trudnej chorobie.

moim zdaniem
52

Piękno polskich gór

Witold Casetti

Odkąd mieszkam w Polsce, regularnie z rodziną chodzę na grzyby – tego w Italii nigdy nie zaznałem.

różne
53

Porady niosące światło

Ireneusz Korpyś

Dręczą cię wątpliwości? Nie wiesz, jak zaradzić życiowym trudnościom? To książka dla ciebie.

dobre rady
54

Moc buraków

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Buraki zdrowotnie mogą zdziałać cuda, dodają energii – działają jak naturalny doping.

Sok z kiszonych buraków

Krem z buraków

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
55-57

Żurawina błotna

Ojciec Henryk

Żurawina błotna rośnie na torfowiskach. Można ją zbierać od września do połowy listopada. Nasze babki robiły z niej herbaty, soki, konfitury i dżemy.

Zimowanie wrzosów

JM

Krzewinki wrzosów rosnące w gruncie warto, zwłaszcza w pierwszym roku, zabezpieczyć przed zimą.

Uczeń z ADHD

AKW

Powrót uczniów do klas to także powrót problemów związanych z nauką i zachowaniem w szkole.

Pokonać lęk przed szkołą

Dr Łukasz Prysiński, psycholog w Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

Lęk przed szkołą często skłania dzieci do wycofywania się i unikania sytuacji, która go wywołuje. Można go pokonać, trzeba tyko wiedzieć, w jaki sposób.

listy
59

Dobry wypiek

Aleksandra

Chcą korespondować

nasza rozmowa
60-62

Pięć dekad reporterskich wypraw

Z Jackiem Pałkiewiczem rozmawia Margita Kotas

Bywało nieraz, że musiałem wychwycić granicę oddzielającą ostrożność od śmiałości, a śmiałość od szaleństwa, bo... jeden krok za dużo mógłby zakończyć się nieszczęściem – mówi w rozmowie z Niedzielą Jacek Pałkiewicz.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

historia
64-65

Ostatnia bitwa hetmana

Krzysztof Walaszczyk

Mawiał o sobie: „Nie zwykłem uciekać”, a całe jego życie spędzone na polach bitew – od Inflant aż po naddniestrzańskie stepy – potwierdza prawdziwość tych słów. Kim był jeden z najznamienitszych dowódców w historii Rzeczypospolitej?

moim zdaniem
66

We władzy… „ekspertów”

Witold Gadowski

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Nowi przewodnicy

Beata Pieczykura

Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie jako jedna z pierwszych dziękowała Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.

Wpisani w koloryt dzielnicy

Maciej Orman

Święty Melchior powrócił w pamięci Kościoła, aby ta niewielka relikwia przypominała nam, jak potężna jest miłość Chrystusa wobec wszelkiej przemocy – powiedział abp Wacław Depo w kościele św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie.

Powróciła w nowym blasku

Marian Banasik

Przyprowadziły nas tutaj wiara i miłość do Maryi – mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli. W parafii św. Otylii w Rędzinach odbyły się uroczystości dziękczynne związane z renowacją, po 120 latach, ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Niedziela podlaska

Czas nie zatarł śladu

Ewa Jakubik

Uroczystości patriotyczno-religijne na terenie byłego Karnego Obozu Pracy Treblinka I od wielu lat odbywają się w pierwszą sobotę września.

Budować na skale Chrystusowej

Monika Kanabrodzka

Chcemy dziękować za rolników, za ich rodziny, za polskie gospodarstwa, za łąki i pola. Za zebrane ziarna i za wypiekany z nich chleb, za miłość ludzi rozumiejących swoją pracę jako służbę na rzecz bliźnich – powiedział bp Piotr Sawczuk na dożynkach w Ciechanowcu.

Upamiętnili bohaterskiego ułana

Monika Kanabrodzka

Kiedy nasza ojczyzna była zagrożona i niesprawiedliwie atakowana przez wrogów, pojawiali się bohaterowie o mężnym sercu, którzy walczyli o zachowanie wartości najwyższych – wolności, miłości i spokoju społecznego – powiedział bp Piotr Sawczuk.

Niedziela lubelska

Pod sztandarem Maryi

Urszula Buglewicz

W wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w archikatedrze lubelskiej świętowali członkowie Legionu Maryi.

Czas miłosierdzia

Z ks. Pawłem Tomaszewskim, dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej, rozmawia Urszula Buglewicz

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

Nadzieja w Maryi

Tadeusz Boniecki

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Niedziela świdnicka

Nowe zasady formacji kapłańskiej

Ks. Mirosław Benedyk

W Kościele w Polsce 1 października 2021 r. wchodzi w życie dokument zatwierdzony przez Watykan, który określa nowe zasady formacji kapłańskiej.

Przystanek Niepodległość

Marek Zygmunt

To przedsięwzięcie już od sześciu lat przyciąga patriotów i osoby, które chcą wymieniać poglądy na temat Polski i którym leży na sercu dobro naszego kraju. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Polanicy-Zdroju i przebiegało pod hasłem „Nie ma Polski bez krzyża”.

Dzień pamięci i refleksji

Ks. Mirosław Benedyk

Uroczysta Msza św. w katedrze świdnickiej, okolicznościowe przemówienia i symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II upamiętniły 41. rocznicę powstania ogólnopolskiego związku NSZZ „Solidarność”, którego celem była i jest obrona praw pracowniczych.

Reklama

Najpopularniejsze

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

Kościół

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?