Reklama
Kościół od zawsze z rezerwą, a niekiedy nawet podejrzliwie, podchodzi do nadzwyczajnych wydarzeń i znaków. Chodzi o rozeznanie czy to sprawa Boska czy ludzka.Tak było w przypadku stygmatów Ojca Pio.
O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.
Które święto Matki Bożej jest najważniejsze? Czy istnieje „hierarchia” świąt w maryjnej pobożności?
Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.
Doczekaliśmy się – mamy nowych błogosławionych! Wiadomość tę ponad 7 tys. ludzi zebranych zarówno wewnątrz Świątyni Opatrzności Bożej jak i przed nią przyjęło burzą oklasków. Tak samo było we wszystkich kościołach w Polsce połączonych telemostem.
52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny już za nami. Budapeszt po raz drugi przeżywał największe w Kościele zgromadzenie poświęcone czci Najświętszego Sakramentu – poprzednim razem w 1938 r. Wtedy był to ostatni kongres przed hekatombą II wojny światowej. Obecny był pierwszym po pandemicznym wstrząsie.
To ma być bardzo ważne, wręcz epokowe wydarzenie w Kościele. Realizacja planu Franciszka jest dojrzałą recepcją idei Soboru Watykańskiego II i jednocześnie powrotem do korzeni chrześcijaństwa.
Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.
Bruksela stosuje finansowy szantaż, wnioskuje o kary dla Polski i blokuje pieniądze na realizację Krajowego Planu Odbudowy. – Mimo to nadal jestem umiarkowanym optymistą – mówi premier Mateusz Morawiecki.
Mit wspaniałego kraju zbudowanego przez Balcerowicza i Michnika nie działa już na kolejne pokolenia Polaków – mówi Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.
Sąd Najwyższy w USA podtrzymał w mocy prawo stanu Teksas zakazujące aborcji, gdy wykryje się bicie serca dziecka. Aborcyjne kliniki pracowały na pełnych obrotach do godziny 23.59, by zabić jak najwięcej dzieci przed wejściem w życie nowego prawa.
Odkąd mieszkam w Polsce, regularnie z rodziną chodzę na grzyby – tego w Italii nigdy nie zaznałem.
Buraki zdrowotnie mogą zdziałać cuda, dodają energii – działają jak naturalny doping.
Żurawina błotna rośnie na torfowiskach. Można ją zbierać od września do połowy listopada. Nasze babki robiły z niej herbaty, soki, konfitury i dżemy.
Krzewinki wrzosów rosnące w gruncie warto, zwłaszcza w pierwszym roku, zabezpieczyć przed zimą.
Powrót uczniów do klas to także powrót problemów związanych z nauką i zachowaniem w szkole.
Lęk przed szkołą często skłania dzieci do wycofywania się i unikania sytuacji, która go wywołuje. Można go pokonać, trzeba tyko wiedzieć, w jaki sposób.
Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 9, 30-37)
To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.
Wraz z bp. Piotrem Gregerem katecheci z całej diecezji Mszą św. zainaugurowali rok szkolny 2021/22.
W Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu (19 września) wspieramy materialnie diecezjalną rozgłośnię Anioł Beskidów.
Od 1 lipca br., decyzją radnych miasto Bielsko-Biała nie odbiera kontenerów z cmentarzy parafialnych. Dla proboszczów jedynym rozwiązaniem jest teraz podpisanie umowy z zewnętrznym podmiotem.
Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie jako jedna z pierwszych dziękowała Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.
Święty Melchior powrócił w pamięci Kościoła, aby ta niewielka relikwia przypominała nam, jak potężna jest miłość Chrystusa wobec wszelkiej przemocy – powiedział abp Wacław Depo w kościele św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie.
Przyprowadziły nas tutaj wiara i miłość do Maryi – mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli. W parafii św. Otylii w Rędzinach odbyły się uroczystości dziękczynne związane z renowacją, po 120 latach, ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Uroczystości patriotyczno-religijne na terenie byłego Karnego Obozu Pracy Treblinka I od wielu lat odbywają się w pierwszą sobotę września.
Chcemy dziękować za rolników, za ich rodziny, za polskie gospodarstwa, za łąki i pola. Za zebrane ziarna i za wypiekany z nich chleb, za miłość ludzi rozumiejących swoją pracę jako służbę na rzecz bliźnich – powiedział bp Piotr Sawczuk na dożynkach w Ciechanowcu.
Kiedy nasza ojczyzna była zagrożona i niesprawiedliwie atakowana przez wrogów, pojawiali się bohaterowie o mężnym sercu, którzy walczyli o zachowanie wartości najwyższych – wolności, miłości i spokoju społecznego – powiedział bp Piotr Sawczuk.
28 sierpnia symbole ŚDM peregrynowały do kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach, gdzie Eucharystię w intencji młodzieży sprawował bp Jan Piotrowski.
Z bp. Janem Piotrowskim, o 850-leciu kieleckiej katedry, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Ostatnia niedziela sierpnia to historyczny dzień w Mnichowie. W parafii gościł abp Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył Eucharystii połączonej z aktem ofiarowania złotej róży Matce Bożej Mnichowskiej.
Przed nią 2 lata pracy w biednych dzielnicach Zambii. Rozmawiamy z kolejną świecką misjonarką, Katarzyną Sową, która została posłana na misję do państwa w Afryce Południowej.
Dzięki współpracy mieszkańców Bochni po raz kolejny udało się zebrać ponad kilkadziesiąt ton makulatury. Dzięki środkom zgromadzonym ze sprzedaży materiałów, dzieci z przedszkola w Kamerunie mogły rozpocząć naukę.
W bieżącym roku ks. kan. Józef Pochopień świętuje złoty jubileusz kapłaństwa. Z jego służbą Kościołowi jest związana mało znana historia z czasów PRL-u.
W wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w archikatedrze lubelskiej świętowali członkowie Legionu Maryi.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.
W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Okres wakacyjny biskup legnicki Andrzej Siemieniewski wykorzystywał do poznawania naszej diecezji.
„Marsz dla Życia i Rodziny” w Bolesławcu powraca po trzyletniej przerwie.
Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podpisał dokument, powołujący do życia dom formacyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, dla etapu formacji zwanego propedeutycznym.
Błogosławieni kard. Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Róża Czacka to zwykli ludzie, którzy wspierali się modlitwą, radą i darzyli przyjaźnią. To dwie twarze, które dziś stają się dla nas wielką pomocą.
„Ku doświadczeniu wolności” to hasło spotkania ewangelizacyjnego na stadionie Orła w Łodzi, którego częścią był projekt „10 Prostych Słów”
Z ks. Wiesławem Kamińskim, proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa oraz sekretarzem Ekumenicznej Szkoły Biblijnej rozmawia ks. Paweł Gabara.
Ruch Apostolstwa Młodzieży naszej archidiecezji zorganizował w czasie wakacji rekolekcje z Bogiem dla wspólnoty.
W parafii św. Mikołaja w Wyszatycach odbyła się I Pielgrzymka Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego.
Wakacje to nie tylko odpoczynek, ale także szansa zdobycia nowych doświadczeń czy wprowadzenia ważnych zmian w życiu. Podobnie było podczas wakacyjnych turnusów KSM.
Kiedy stajemy wobec tajemnicy Eucharystii, trudno nie skierować uwagi na przykład św. Ojca Pio z Pietrelciny, którego wspomnienie przypada 23 września.
W Medyni Głogowskiej pożegnaliśmy 23 sierpnia ks. Jana Krzywińskiego – długoletniego proboszcza tej parafii.
Dokładnie 90 lat temu 8 września 1931 r. ks. Julian Łukaszkiewicz zakupił dwie morgi placu przy ul. Dąbrowskiego 59 w Rzeszowie.
Miejska Biblioteka Publiczna ma nowego dyrektora.
W bogatych zbiorach Muzeum Diecezjalnego znajdują się eksponaty związane z Cyprianem Kamilem Norwidem – rysunek pt. Mędrzec oraz rękopis Emancypacja kobiet.
W trakcie poszukiwań w Zawichoście – Trójcy, eksploratorzy znaleźli ołowianą pieczęć – bullę – książęcą.
Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego to w naszej diecezji wyjątkowy dzień – imieniny biskupa Grzegorza Kaszaka.
>W kościele św. Stanisława BM w Czeladzi odbyła się doroczna pielgrzymka chorych z naszej diecezji.
Nowy błogosławiony, kard. Stefan Wyszyński, podczas pełnienia swej posługi nawiedził kilka miejsc w granicach obecnej diecezji sosnowieckiej.
W Kościele w Polsce 1 października 2021 r. wchodzi w życie dokument zatwierdzony przez Watykan, który określa nowe zasady formacji kapłańskiej.
To przedsięwzięcie już od sześciu lat przyciąga patriotów i osoby, które chcą wymieniać poglądy na temat Polski i którym leży na sercu dobro naszego kraju. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Polanicy-Zdroju i przebiegało pod hasłem „Nie ma Polski bez krzyża”.
Uroczysta Msza św. w katedrze świdnickiej, okolicznościowe przemówienia i symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II upamiętniły 41. rocznicę powstania ogólnopolskiego związku NSZZ „Solidarność”, którego celem była i jest obrona praw pracowniczych.
Stargardzką parafię współtworzyli także Polacy, którzy pracowali w okolicznych wsiach u niemieckich gospodarzy. Tak było do 1945 r., gdy kościół św. Józefa został spalony przez sowieckich żołdaków.
Niepoślednią rolę ku temu, aby ogłosić wyniesienie do chwały ołtarzy Prymasa Tysiąclecia odegrała choroba, cierpienie, a w konsekwencji cud, który dotknął formującą się do życia zakonnego s. Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.
Po raz czwarty motocykliści z naszej diecezji uczestniczyli w Rajdzie Motocyklowym Śladami Ojca Bernarda z Wąbrzeźna.
Pokora jest prawdą – ta myśl przyświecała uczestnikom rekolekcji Ruchu Rodzin Nazaretańskich Diecezji Toruńskiej.
Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.
Archikatedrę św. Jana Chrzciciela oraz podwarszawskie Laski połączył beatyfikacyjny most, którego punktem centralnym była Świątynia Opatrzności Bożej.
Czytają od prawej do lewej, wiedzą, jak zapisać Bóg po hebrajsku, poradzą sobie ze zdaniem: „Dixit etiam Deus”. Gdzie można dziś spotkać szaleńców, którym chce się podjąć wyzwania nauki języków Biblii?
Stolica Polski i przylegające do niej powiaty są w czołówce szczepień przeciwko COVID-19. Od tego czynnika może zależeć, czy jesienią kolejny raz wprowadzone zostaną obostrzenia.
Kiedy w 2001 r. rodziła się ta szkolna inicjatywa, nikt nie przypuszczał, że przez wiele lat istnienia przyniesie tyle pięknych owoców.
W parafii Opatrzności Bożej odbyła się Powakacyjna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie. Był to dobry czas podsumowania wakacyjnych oaz.
Zakończył się piętnasty projekt misyjny Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu Gambia 2021.
Mieszkańcy ziemi biłgorajskiej jak co roku wyruszyli na pątniczy szlak do sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim.
Pomysł na udane wakacje? Co może być innego jak nie obóz! W tym roku dzieci i młodzież z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy po raz pierwszy wybrały się na wakacyjny obóz rekolekcyjny.
Uroczystości związane z 41. rocznicą podpisania przez strajkujących porozumień z rządem PRL odbyły się w Biłgoraju.
Biskup Tadeusz Lityński wręczył odznaczenia diecezjalne dla wiernych świeckich.
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego stała się bardzo ważnym wydarzeniem religijnym. Mieszkańcy Ziem Zachodnich dziękowali za ten akt także dlatego, że Prymas Tysiąclecia był związany z tym terenem jako jego rządca z woli Stolicy Świętej.
W kościele parafialnym w Rzepinie ukończono prace przy nowym ołtarzu. Niczym wielka monstrancja kieruje wzrok odwiedzających świątynię ku kontemplacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Reklama
Wiadomości
Święci i błogosławieni
Wiara
Kościół
Wiara
Europa
Wiara
Wiara
Europa