Reklama

Ludwik Franciszek Martini (1818-1895) - budowniczy w dobrach starowiejskich (2)

Niedziela podlaska 36/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2. Budowa fabryki szkła w Hucie Golicynów

Wkrótce po przybyciu do Starej Wsi, czyli około 1840 r., książę Sergiusz Golicyn rozpoczął budowę huty szkła. Prace projektowe powierzył architektowi Ludwikowi Fr. Martiniemu, którego równocześnie mianował budowniczym w swoich dobrach.
Huta szkła została ulokowana w odległości ok. 3 km od „gdańskiego gościńca” (Węgrów - Łochów), przy drodze prowadzącej z Paplina do Stoczka Węgrowskiego. Nowy zakład został wybudowany po prawej stronie tejże drogi, przed miejscowością Majdan. Należy sądzić, że za takim umiejscowieniem zakładu przemówiły następujące racje: bliskość tzw. „gościńca gdańskiego”, rozwijające się osadnictwo na skraju borów starowiejskich na przełomie XVIII i XIX w. (Majdan - ok. 1787 r., Budy - Kalaty - ok. 1797 r., Anielin - ok. 1828 r.), duże zasoby drewna i torfu, które można było pozyskiwać z pobliskich lasów koło Kałęczyna, a także istnienie cegielni w okolicach Paplina oraz Majdanu (na wprost plebańskiego pola zwanego Zwierzyńcem), z których można było nabywać materiał budowlany. W pobliżu wsi Majdan znajdowała się ponadto istniejąca już od końca XVIII w. fabryka popiołu drzewnego - niezbędnego surowca w procesie produkcji szkła (potaż).
W czasie budowy huty Ludwik Martini miał do dyspozycji między innymi: miejscowego stolarza Franciszek Hakiela (ur. 1824 r.), o którym wspominają parafialne księgi metrykalne, a także cieślę - Jana Domańskiego (ur. ok. 1782 r.), zduna - Antoniego Chudona (ur. ok. 1800 r.) i kowala - Franciszka Żmudzkiego (ur. ok. 1816 r.) z pobliskiego Majdanu.
Budowa huty szkła pociągnęła za sobą żywiołowy rozwój osadnictwa w tym rejonie zachodniego Podlasia. W pobliżu zakładu od 1841 r. - jak pokazują zapisy metrykalne parafii Stara Wieś - zaczęły wyrastać nowe wsie i osady. Początkowo nosiły one nazwy: Nowa Kolonia Polska, Budki, Budy Majdańskie, Budy Paplińskie, które od 1842 r. zostały zmienione na: Huta Golicynów, Golicynów, Żulin, Grygrów i Kalinowiec. Około 1845 r. pojawiła się kolejna osada o nazwie Kolonia Syberia, zwana wkrótce Syberią.
Nowo wybudowana huta posiadała dwa wielkie piece i szlifiernię kryształów, w której znajdowało się 40 warsztatów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że szlifiernia szkła w Golicynowie miała maszyny o napędzie parowym, co było wówczas wielką rzadkością. O rozmiarach fabryki świadczy wartość produkcji, która w 1845 r. wynosiła 30 tys. srebrnych rubli.
Po hucie szkła i budowlach projektowanych w tym miejscu przez Ludwika Fr. Martiniego nie zachowały się żadne pozostałości. Jedynymi śladami są kawałki szkła znajdowane wzdłuż drogi w kierunku Paplina, którędy transportowano szkło do Łochowa, a stąd w głąb Rosji, a także termin „huta” w nazwie miejscowości, zwanej od 1927 r. - „Huta Gruszczyno”.
W miejscu huty szkła, wzniesionej staraniem księcia Sergiusza Golicyna, znajduje się dziś łąka o nierównej powierzchni i niewielki staw.

Cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady