Reklama

Do Pani Aniołów

Niedziela łowicka 37/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz osiemnasty Wierni z Głowna i okolic, pielgrzymowali pieszo przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej. Pielgrzymka trwała w dniach od 20 do 27 sierpnia. Jej głównym przewodnikiem duchowym był ks. Witold Panek, a organizatorem Wojciech Piestrzeniewicz. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. koncelebrowana. Przewodniczył jej dziekan i proboszcz głowieński ks. dr Stanisław Banach. Z pielgrzymami spotkał się nowy biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.
Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmiało: „Maryjo! Pani Aniołów”. „Nasze hasło było zapowiedzią tego, co podczas pielgrzymki rozważaliśmy - wyjaśnia Wojciech Piestrzeniewicz - O aniołach zwykle nic nie wiemy, albo wiemy mało. Chcieliśmy, żeby ktoś nam powiedział więcej. Księża bardzo nam pomogli, dzięki nim dużo się dowiedzieliśmy”. Pomysłodawcą hasła, które zostało wybrane był głowieński lekarz, kierownik scholi parafialnej, od lat pielgrzymujący na Jasną Górę. „Hasło zaakceptował Ksiądz Dziekan, zawsze go o to prosimy” - podkreśla Piestrzeniewicz.
O aniołach, idący z pielgrzymką z Głowna księża Witold Panek i Roman Wawrzyniak, mówili podczas porannych konferencji. Były też konferencje przybliżające pątnikom przykazania kościelne.
Z pielgrzymami wędrowała także s. Kornelia z Głowna, ze zgromadzenia Sióstr Pasjonistek. Nie mogło oczywiście zabraknąć scholi. Śpiewy prowadził doktor Wasilewski. Łącznie ze służbami porządkowymi i ekipą samochodu sanitarnego, wypożyczonej nieodpłatnie ze Zgierza, w XVIII Pieszej Pielgrzymce z Głowna na Jasną Górę szło 250 osób.
81-letnia Apolonia Piekut, która w tym roku pielgrzymowała do Częstochowy już po raz dwudziesty, była najstarszym pielgrzymem. Do Częstochowy szedł również niewidomy Andrzej Wolanowski wraz z opiekunem Andrzejem Solarkiem. Solarek pielgrzymował po raz trzynasty, a Wolanowski siódmy. Wojciech Piestrzeniewicz mówił o pielgrzymie-przewodniku: „On właściwie idzie podwójnie...”.
Dla głównego organizatora, Wojciecha Piestrzeniewicza, była to osiemnasta pielgrzymka. Dziesiątą i jedenastą przygotowywał razem z współkierownikiem. Począwszy od pielgrzymki dwunastej aż do obecnej działa już samodzielnie.
Piestrzeniewicz Wspomina szczególnie dwóch pomocników. Nieodżałowanego śp. Józefa Zielińskiego, który jak mówi, „poszedł chyba prosto do nieba”. „Pan Józef przez szesnaście pielgrzymek woził nam napoje!”. Bagażami przez siedemnaście lat zajmował się Gabriel Pakulski.
Zapytany czym dla niego jest pielgrzymowanie na Jasną Górę, Wojciech Piestrzeniewicz odpowiada: „To jest coś, na co ja czekam przez cały rok! To oderwanie się od życia codziennego. To życie, które powinno być codziennością. Chciałbym, żeby mnie nie musiało obchodzić nic materialnego, żebym mógł tylko modlić się i być dla kogoś. Nie jest to oderwanie się od rodziny, bo już po raz piąty szliśmy razem; ja, żona i synowie!”.
Pielgrzymi głowieńscy pokonują trasę z Głowna do Częstochowy w ciągu pięciu dni. Nocują w Aleksandrowie, Łopatkach, Stanisławowie i Ważnych Młynach. Po drodze przyjmowani są przez gospodarzy, sypiają w domach i obejściach dobrych ludzi.
24 sierpnia XVIII Piesza Pielgrzymka z Głowna weszła do Częstochowy. W tym dniu przyjechały tam również dwa autokary Głowian. Powitali pielgrzymów kwiatami, które oni zanieśli przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej i tam zostawili.
Przemiłą niespodziankę sprawił głowieńskim pielgrzymom biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, który odwiedził ich w Dolinie Miłosierdzia i odprawił dla nich Mszę św.
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej pątnicy uczestniczyli w centralnej Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskich Wałach.
Wyjazd głowieńskich pielgrzymów z Częstochowy nastąpił 27 sierpnia. Na stacji kolejowej w Głownie powitani zostali, przez tłum mieszkańców, którzy oczekiwali na nich z naręczami kwiatów. Wspólnie, w jeszcze jednej, już krótkiej pielgrzymce, przeszli ze stacji do kościoła św. Jakuba w Głownie. Z otrzymanych od witających kwiatów tradycyjnie już ułożono na schodach świątyni krzyż. Pozostał, tam na kilka dni, jako znak powrotu uczestników XVIII Pieszej Pielgrzymki 29 sierpnia w kościele św. Jakuba odprawiona została Msza św. dziękczynna, podczas której ks. Witold Panek, ks. Roman Wawrzyniak i ks. kan. Stanisław Banach modlili się w intencji pielgrzymów. Wojciech Piestrzeniewicz złożył na zakończenie Eucharystii podziękowania wszystkim organizatorom, dzięki którym pielgrzymka mogła dojść do skutku. Podziękował też pielgrzymom i zaprosił ich na rok przyszły.
Po Mszy św. wszyscy spotkali się w ogrodzie plebanii św. Jakuba na ognisku, gdzie piekąc kiełbaski i dzieląc się chlebem wspominali swoje wędrowanie. Rodzina pielgrzymów głowieńskich z niecierpliwością czekać będzie na XIX Pielgrzymkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Leon XIII, papież w latach 1878-1903, jeden z twórców katolickiej nauki społecznej

2025-05-08 21:05

wikipedia.org

Gioacchino Pecci był Włochem, arcybiskupem Perugii i 20 lutego 1878 został wybrany papieżem. Przyjął imię Leona XIII. W 1891 r. ogłosił encyklikę "Rerum novarum", uznawaną za fundament współczesnej katolickiej nauki społecznej. Wybór imienia przez nowego papieża uznaje się za nawiązanie do pontyfikatu poprzedniego o tym imieniu i wskazówkę co do linii nowego pontyfikatu.

Więcej ...

Abp Jagodziński: wybór Leona XIV to kolejny dowód na działanie Ducha Świętego

2025-05-08 20:33
Abp H. M. Jagodziński tuż po przyjęciu święceń

T.D.

Abp H. M. Jagodziński tuż po przyjęciu święceń

Dzisiejsze zakończenie konklawe i wybór Leona XIV to kolejny dowód na działanie Ducha Świętego - ludzie po ludzku kalkulują, projektują, czynią zakłady, a Boża dynamika ma swoje drogi - mówi KAI abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w RPA, Lesotho, Namibii, Eswatini, Botswanie.

Więcej ...

Wrocławskie Czytanie Edyty Stein

2025-05-09 18:30
Salon Steinów w Domu Edyty Stein we Wrocławiu

Towarzystwo im. Edyty Stein

Salon Steinów w Domu Edyty Stein we Wrocławiu

W salonie domu rodzinnego Steinów przy ul. Nowowiejskiej 38 odbędą się dwa spotkania, w trakcie których uczestnicy zmierzą się z dziełem Edyty Stein pt. „Drogi poznania Boga. Studium o Dionizym Areopagicie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Leon XIV

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Leon XIII, papież w latach 1878-1903, jeden z twórców...

Kościół

Leon XIII, papież w latach 1878-1903, jeden z twórców...

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Kościół

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!