Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 37/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matka Boża Rywałdzka na znaczku pocztowym

Od kilkunastu lat Poczta Polska każdego roku wydaje znaczki pocztowe, popularyzujące sanktuaria maryjne w Polsce. Wprowadzenie tej tematyki do corocznego planu emisyjnego poczty jest wynikiem starań filatelistów, kolekcjonerów tematyki religijnej na znakach pocztowych, zrzeszonych w Klubie „Św. Gabriel”, a zwłaszcza jego prezesa mgr. Bogdana Michalaka. W odróżnieniu od 1-3-znaczkowych serii, ukazujących się w poprzednich latach, w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w br. ukazało się aż 17 znaczków prezentujących Maryję, przedstawioną na obrazach i rzeźbach z kolejnych sanktuariów.
Niezależnie od emitowanej serii do każdego ze znaczków przygotowane zostały okolicznościowe koperty „Pierwszego dnia obiegu znaczka”, a miejscowe urzędy pocztowe stemplowały wychodzącą 14 sierpnia korespondencję okolicznościowymi datownikami.
W zespole tegorocznych przedstawień maryjnych znalazły się również 2 sanktuaria z terenu byłej diecezji chełmińskiej, na których zaprezentowano gotyckie rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem: Patronki Kaszub z kościoła Najświętszej Maryi Panny w Sianowie k. Kartuz oraz Matki Cyganów z kościoła klasztornego Ojców Kapucynów pw. św. Sebastiana i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rywałdzie Królewskim k. Wąbrzeźna. W odniesieniu do tego drugiego znaczka, z uwagi na brak placówki pocztowej w Rywałdzie, datownik okolicznościowy był stosowany w UP w pobliskim Radzyniu Chełmińskim. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że oba wizerunki Madonny przedstawione zostały na znakach pocztowych. Znaczek i datownik okolicznościowy po raz pierwszy. Warto również dodać, że skronie Matki Bożej Rywałdzkiej i Dzieciątka Jezus przyozdobił złotymi koronami w 1972 r. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

Marian Dorawa

Dekanaty grudziądzkie

Rocznica utworzenia parafii

Z okazji odpustu parafialnego i 70-lecia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu, 15 sierpnia została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Andrzej Suski. Ksiądz Biskup wygłosił homilię, a następnie poświęcił nowo ustawione organy - Preludium IV firmy „Ahlborn”, zakupione z ofiar parafian i dzięki hojności fundacji Krystyny Kurson z Los Angeles. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i starostwa grudziądzkiego, zaproszeni goście oraz wspólnoty duszpasterskie parafii. Na nowych organach grał organista Józef Mossakowski z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, śpiewał chór męski „Echo” pod dyrekcją mgr. Jerzego Cielaka z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją kapelmistrza chorążego Janusza Michalika z 1. Ośrodka Szkolenia Kierowców. Na zakończenie Mszy św. Biskup Andrzej udzielił błogosławieństwa pasterskiego. Następnie odbył się koncert organowy w wykonaniu Józefa Mossakowskiego. Uroczystości zakończono otwarciem wystawy unikalnych dokumentów, zdjęć i eksponatów z działalności duszpastersko-religijnej parafii na przestrzeni 70 lat istnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Henryk Turski

Zjazd kawalerzystów w Grudziądzu

20 sierpnia w Grudziądzu rozpoczął się 16. Zjazd Kawalerzystów II Rzeczpospolitej Polskiej. Wieczorem na cmentarzu garnizonowym sędziwi kombatanci złożyli kwiaty na grobie gen. dywizji Stefana Kasprzyckiego, pierwszego komendanta przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Natomiast 21 sierpnia o godz. 9.00 złożyli kwiaty przed obeliskiem AK i gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, ostatniego komendanta CWK. Na błoniach nadwiślańskich setki grudziądzan podziwiało piękną defiladę, pokazy jeździeckie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego i musztrę paradną orkiestry.
W Grudziądzu gościli kawalerzyści z Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych oraz grupa weteranów mieszkających w Polsce. Wszyscy uczestnicy zjazdu odwiedzili Koszary im. Księcia Józefa Poniatowskiego (byłe CWK), gdzie złożyli kwiaty przed obeliskiem Szkoły Podchorążych Kawalerii.
Stało się już tradycją, że kawalerzyści łączą swoje spotkania z modlitwą. W niedzielę o godz. 10.15 na Sumie parafialnej kolegiatę św. Mikołaja wypełnili uczestnicy 16. Zjazdu Kawalerzystów II RP z rodzinami, poczet sztandarowy i Kompania Honorowa Wojska Polskiego, przedstawiciele władz wojskowych i samorządowych. Główny celebrans Mszy św., ks. inf. Tadeusz Nowicki, w serdecznych słowach i ze wzruszeniem powitał dostojnych gości, którzy - jak powiedział - nigdy nie pominęli matki kościołów grudziądzkich. Natomiast w homilii Ksiądz Infułat podkreślił wielkie znaczenie dla dzisiejszych czasów tego historycznego wątku, który na stałe wpisał się w historię Grudziądza. Kawalerzyści, zahartowani w bojach na różnych frontach, zawsze cieszyli się wielkim autorytetem mieszkańców i Wojska Polskiego. To właśnie oni mogą być wzorem dla ludzi młodych, jak miłować wolność i jak o nią walczyć, gdy nadeszłaby taka potrzeba.
Spotkanie kawalerzystów Ksiądz Infułat porównał do spotkań przy rodzinnym stole, który niegdyś stanowił główne centrum życia każdej polskiej rodziny. Stół rodzinny zawsze jednoczył, uczył szacunku do tradycji i miłości do Boga. Na zakończenie Eucharystii odśpiewano Boże, coś Polskę, a Ksiądz Infułat przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej polecił wszystkich uczestników 16. Zjazdu Kawalerzystów II RP Jej opiece i wstawiennictwu.
Mszę św. śpiewem uświetnił chór „Alla Kamera”. Należy podziękować mgr Karoli Skowrońskiej - prezes Fundacji na rzecz Tradycji Jazdy Polskiej za sprawną i profesjonalną organizację kolejnego Zjazdu Kawalerzystów II RP.

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Budować na chwałę Bogu i pożytek ludziom

Dekretem z 19 maja 1995 r. bp Andrzej Suski jako pierwszą w młodej diecezji toruńskiej powołał parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Od tamtych dni proboszcz ks. kan. Tadeusz Partyka tworzy tę wspólnotę parafialną od strony duchowej i materialnej. Po załatwieniu wszystkich spraw formalnych, w ciągu zaledwie miesiąca powstała kaplica o powierzchni 540 m2, w trzecim roku dom parafialny z salką, biurem i mieszkaniami dla czterech księży. Od 2001 r. rozpoczęto budowę kościoła o powierzchni 940 m2 - docelowo na 14 tys. wiernych.
Obecnie parafia liczy 3 tys. mieszkańców, ale wśród wiernych jest bardzo dużo osób zaangażowanych o ofiarnych sercach oraz zdolnych i pracowitych dłoniach.
W parafii od samego początku, nawet gdy Msze św. były odprawiane przy ołtarzu polowym, codziennie przed Eucharystią jest odmawiana jedna część Różańca św. We wspólnocie działają różne grupy modlitewne: najliczniejszą stanowi Żywy Różaniec (5 kół żeńskich i jedno męskie), Wspólnota Krwi Chrystusa, Grupa Pokutna, która prowadzi raz w miesiącu nocną adorację Najświętszego Sakramentu z Mszą św. o godz. 24.00, Kręgi Kościoła Domowego, schola parafialna dzieci i młodzieży oraz Zgromadzenie Dziewcząt, mające comiesięczne spotkania z siostrą zakonną ze Zgromadzenia Sióstr Szensztackich.
Na obecnym etapie budowy są wyprowadzone mury na wysokość 6,60 m oraz chór i słupy dźwigarowe, trwa budowa prezbiterium na wysokości 12,05 m.

Helena Porzezińska

Wkrótce

Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę w dniach 25 i 26 września (sobota i niedziela). W programie pielgrzymki: 25 września o godz. 9.00 - sesja formacyjna dla doradców rodzinnych, o godz. 15.30 - Msza św. dla małżeństw i rodzin, a po niej wykłady. Na czuwania modlitewne złożą się: Droga Krzyżowa ze świecami na wałach, a przed Obrazem Jasnogórskiej Pani - Apel i Pasterka Maryjna. W niedzielę wykładem o godz. 9.00 zaczyna się program wspólny, następnie odprawiona zostanie Msza św. o godz. 11.00, a o godz. 14.00 nastąpi akt zawierzenia rodzin Matce Bożej Częstochowskiej.
Osoby, który dotąd nie złożyły ślubowania przed rozpoczęciem pracy doradcy rodzinnego, będą je składać podczas pielgrzymki po Pasterce Maryjnej w sali przygotowań do liturgii obok zakrystii. Duszpasterz Rodzin prosi te osoby o skontaktowanie się z nim przed wyjazdem (tel. 0-56 622-26-03).
Koszt pielgrzymki wynosi 40 zł, a dla osób rezerwujących nocleg - 60 zł. Zgłoszenia z wpłatą w zakrystii lub biurze parafialnym. Po 20 września wycofanie wpłaty nie będzie możliwe. Wyjazd z al. 700-lecia (przystanek autobusowy MZK - 13 i 22) o godz. 5.00. Dodatkowych informacji udziela Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, ul. Panny Marii 2, tel. 622-26-03.

Xjn

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst