Reklama

Prezes Edward Moskal laureatem nagrody Apostolatu Polskiego „Duma Polonii”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Doylestown w Pensylwanii, w Amerykańskiej Częstochowie, dokonano uroczystej ceremonii wręczenia dorocznej nagrody Apostolatu Polskiego w Stanach Zjednoczonych, noszącej nazwę „The Pride of Polonia Award” („Duma Polonii”). W tym roku przyznano ją prezesowi Związku Narodowego Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej, Edwardowi J. Moskalowi. 29 sierpnia wyróżnienie odebrała w imieniu swojego ojca Pamela Komorowski, dyrektor krajowego biura KPA w Chicago. W uroczystości tej, obok wielu przedstawicieli świata Polonii i duchowieństwa, udział wzięła również wiceprezes ZNP Teresa Abick, która przed czterema laty także została uhonorowana tą nagrodą.
Nagroda „The Pride of Polonia Award” ma postać brązowej plakiety ze złotą ramą. W uzasadnieniu tegorocznego wyróżnienia można przeczytać: „Prezesowi Związku Narodowego Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej, Edwardowi J. Moskalowi, w uznaniu i wdzięczności za przywództwo Polonii w jej życiu społecznym, kulturalnym i politycznym, a także za działalność filantropijną na rzecz Polski i Polonii - Szczęść Boże”.
Promotorem „Dumy Polonii”, dorocznej nagrody dla liderów środowiskowych, od samego początku jest Apostolat Polski przy Krajowym Centrum Pastoralnym w Doylestown, w Pensylwanii - organizacja działająca przy Konferencji Biskupów Amerykańskich, pod patronatem kard. Adama Majdy, urzędującego w Detroit. Jego biuro wykonawcze znajduje się w Orchard Lake w Michigan przy znanej, tamtejszej polonijnej szkole wyższej. W skład ciała doradczego Apostolatu, które decyduje o wskazaniu osoby nagradzanej, wchodzą liczne znane postacie naszego świata Polonii, takie jak: ks. prał. Antoni Czarnecki z bazyliki św. Józefa w Webster, prof. Kazimierz Braun z Uniwersytetu z Bufflo, Sandra Crabb z Bel Air w Kalifornii, Stephanie Germack z Grosse Pointe w Michigan, wiceprezes ZNP - Teresa Abick z Chicago, ks. Thomas C. Machalski, prezes PAPA - czyli Stowarzyszenia Polskich Księży w Stanach Zjednoczonych, ks. prał. Joseph A. Marjańczyk z Point Pleasant w New Yersey, Ann P. Nocek z Union w New Jersey, Teresa Romanowska z Polskiego Cenrum Kulturalnego w Filadelfii, ks. Krzysztof Wieliczko - prowincjał Ojców Paulinów w Doylestown, Tomasz Wojdakowski z Melrose, Walter Zachariasiewicz z Chevy Chase, ks. Peter W. Żendzian z Maspeth oraz Anna Mazur z Orchard Lake.
W swoim dokumencie programowym, określającym cele i zasady działania, Polski Apostolat podkreślił oddanie „służbie Kościołowi i katolikom polskiego pochodzenia, zmierzające do duchowego rozwoju poprzez odwołanie się do tradycji polskiego dziedzictwa religijnego, w którym wiara związana jest nieodłącznie z historią i kulturą przodków. Świadomi naszego związku duchowego z naszym Panem i Zbawicielem, Jezusem Chrystusem, w pełni szacunku wobec Najświętszego Sakramentu i oddani służbie Błogosławionej Maryi Dziewicy, Matki naszego Kościoła, zdążamy do rozwoju jako społeczność wierzących w jedności i harmonii z naszymi lokalnymi ordynariatami. Głęboko wierzymy, że nasze praktyki religijne wyrażające się w życiu pełnym poświęcenia, jakie pragniemy dzielić także z ludźmi wywodzącymi się z innych kultur, zdołają wzmocnić społeczne środowiska wiary i wzbogacić tym samym nasz Kościół Uniwersalny”.
Przyznawane rokrocznie (począwszy od 1992 r.) nagrody „The Pride of Polonia Award” trafiły już w ręce wielu wybitnych przedstawicieli Kościoła w tym kraju, poczynając od takich głośnych i zasłużonych postaci, jak: kard. John Król, arcybiskup Filadelfii, pierwszy jej laureat w 1992 r., czy równie legendarny abp Alfred L. Abramowicz, patriarcha Polonii Chicagowskiej (1993), ks. prał. Stanisław Milewski, b. kanclerz Zakładów Naukowych w Orchard Lake w Michigan (1994), a także kard. Adam Majda, arcybiskup Detroit (1995). Nagrodę tę otrzymał również w 1996 r. ks. prał. Józef A. Mariańczyk, założyciel Polskiego Apostolatu. Od 1997 r. nagrody „The Pride of Polonia Award” zaczęły być częściej przyznawane liderom świeckim Polonii. Pierwszą z nich otrzymał ówczesny prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymskokatolickiego w Chicago - Edward G. Dykla, w 1998 r. - Walter Zachariasiewicz, członek Rady Doradczej Fundacji im. Jana Pawła II w Rzymie, w 1999 r. - Myra Lenard, dyrektor waszyngtońskiego biura Kongresu Polonii Amerykańskiej wraz z małżonkiem płk. Kazimierzem Lenardem. W 2000 r. zaszczyt ten przypadł wiceprezes Związku Narodowego Polskiego - Teresie Abick, w 2001 r. otrzymał ją ks. kan. Anthony D. Iwuc, proboszcz parafii św. Józefa w Central Falls.
W ostatnich latach laureatami nagrody „Duma Polonii” zostali: znany chicagowski przedsiębiorca i filantrop Czesław S. Sawko (2002), bp Szczepan Wesoły, który przez wiele lat zajmował stanowisko kapelana Polonii Świata (2003), a w tym roku przypadła ona prezesowi Edwardowi J. Moskalowi za jego przywództwo Kongresowi Polonii Amerykańskiej i Związkowi Narodowemu Polskiemu oraz za szeroką i hojną dziełalność w ramach Fundacji Charytatywnej KPA, tak na rzecz Polski, jak i wielu naszych środowisk polonijnych, w tym także instytucji i organizacji kościelnych. Wypada tylko wspomnieć, iż tak dawno otwarte w Waszyngtonie D. C. Centrum Kulturalne im. Ojca Świętego, Papieża Jana Pawła II otrzymało z rąk prezesa Edwarda J. Moskala jeden milion dolarów.
Prezesowi Edwardowi J. Moskalowi składamy najlepsze życzenia z okazji pięknego wyróżnienia, gratulując mu bardzo serdecznie nagrody „Duma Polonii” 2004.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst