Reklama

Szkoły pod strażą

W 120 stołecznych podstawówkach i gimnazjach są już posterunki szkolne. Strażnicy miejscy pilnują w budynku szkoły i na szkolnym boisku czy nie ma przemocy wśród młodzieży, rozbojów i spożywania narkotyków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co szósta szkoła w Warszawie ma posterunek szkolny. Do końca września władze Warszawy planują uruchomić 189 takich punktów. Na Pradze Północ, w Wawrze, Rembertowie, Wesołej będzie ich 35, w Śródmieściu - 30, na Mokotowie, Ursynowie i w Wilanowie - 30, na Bemowie i Woli - 27, na Pradze Północ, Targówku i Białołęce - 26, na Bielanach i Żoliborzu - 22, w Ursusie i Włochach - 19. Pilotażowy program otwierania posterunków szkolnych ruszył w styczniu br.
- Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa. Zdarza się, że uczniowie przychodzą do szkoły z bronią, co było nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu - uzasadnia prezydent Lech Kaczyński.
Strażnik z posterunku szkolnego będzie stale kontrolował budynek szkoły, boisko w czasie przerw i trwania lekcji. - Władze miasta liczą, że ograniczone zostaną w ten sposób kradzieże, zażywanie i handel narkotykami, wymuszenia, rozboje i przemoc rówieśnicza. Strażnik z posterunku jest w kontakcie z patrolem szkolnym, jeśli zajdzie potrzeba wzywa strażnika i policjanta z patrolu na pomoc. Strażnik ma też rozpoznawać wśród dzieci i młodzieży zjawiska patologiczne, zaniedbania wychowawcze i informować o nich właściwe służby i instytucje.
Do pracy w posterunkach szkolnych wydelegowano doświadczonych funkcjonariuszy. Przeszli oni testy psychologiczne, sprawdzające predyspozycje do pracy z młodzieżą. Są po szkoleniach w zakresie rozpoznawania środków odurzających, postępowania z osobami znajdującymi się pod ich wpływem. Zapoznali się też z podstawami prawnymi i procedurami postępowania z osobami nieletnimi.
- Chcemy stworzyć jeszcze bardziej sprawny system dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży - uzasadnia Władysław Stasiak, wiceprezydent Warszawy.
Trzeba przypomnieć, że teren wokół placówek oświatowych w czasie trwania zajęć i po ich zakończeniu kontrolują patrole szkolne. Wchodzący w ich skład strażnicy miejscy i policjanci sprawdzają okoliczne skwery a także bary i sklepy. Zwracają uwagę czy nieletnia młodzież nie kupuje tam papierosów i alkoholu. Mogą też sprawdzić czy uczeń nie znajduje się właśnie na wagarach. Kontrolują podejrzane grupy młodzieży, czy nie posiadają narkotyków.
W ubiegłym roku szkolnym strażnicy miejscy podjęli 50 interwencji na terenie szkoły i w jej pobliżu, zatrzymali 121 sprawców pobić i kradzieży, 52 osoby, które posiadały narkotyki, handlowały nimi lub zażywały je.
Władysław Stasiak zapowiada, że władze miasta będą w ścisłej współpracy ze szkołą. Chcą utrzymywać kontakt zarówno z nauczycielami, jak i rodzicami dzieci. Planowane jest przeprowadzanie ankiety w szkołach, by nauczyciele wskazywali, jakie problemy występują w danej placówce. Na tej podstawie opracowane zostaną sposoby ich usuwania i zapobiegania im. Miasto chce współpracować także z Wydziałami ds. Nieletnich i Patologii Komendy Rejonowej Policji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst