Reklama

Ks. Paul Dźwig i jego praca w Kamerunie

Niedziela łomżyńska 39/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamerun leży w zachodniej części Afryki. Państwem jest od 1961 r., powstał z połączenia kolonii francuskiej i brytyjskiej, jako republika Kamerunu. Stolicą jest Jaunde. Językami obowiązującymi, obok 300 miejscowych narzeczy, jest angielski i francuski. Cały kraj podzielony jest na 10 prowincji (Adamaoua, Centre, Est, Exstreme-Nord, Littoral, Nord, Nord-Ouest, Sud, Sud-Ouest).
Bogactwo kraju stanowią potężne zasoby drewna, energii wodnej oraz ropy naftowej, co sprawia, że Kameruńczycy mają jedne z korzystniejszych warunków do rozwoju w Afryce. Utrzymują się głównie ze sprzedaży drewna, rybołówstwa oraz złota, które wydobywają w tamtejszych kopalniach. Na własne potrzeby uprawiają ziemię, na której sadzą maniok, kukurydzę, orzeszki ziemne. Hodują trzodę chlewną, kury, bydło i kozy.
W lipcu tego roku przyjechał z Kamerunu ks. Paul Dźwig, który przebywał tam ponad rok. Pracował tam z misjonarzami i misjonarkami z Polski (jest to najliczniejsza grupa w Kamerunie), Francji, Belgii, Irlandii, Holandii. Wykładał w Seminarium Duchownym Bertua: angielski, łacinę, liturgikę, śpiew.
Tak wspomina swój pobyt w Kamerunie: „Tamtejszy Kościół jest jeszcze dość młody, bo chrześcijaństwo dotarło tam 100 lat temu z protestanckimi misjonarzami z Niemiec, ale za to rozwija się bardzo dynamicznie i prężnie. Nasza praca polega na zapewnieniu pomocy tamtejszemu społeczeństwu, które ma problemy m.in. socjalne, medyczne. Chrześcijaństwo jest nowością obok istniejących już tam religii. Bardzo rozpowszechniony jest w Kamerunie islam, dlatego głoszenie Ewangelii Chrystusa spotyka się z pewnymi trudnościami. Cieszy mnie jednak fakt, że są tam powołania kapłańskie. W seminarium, w którym uczyłem jest ok. 70 kleryków z różnych diecezji”. Ciekawą informacją jest, że w naszym łomżyńskim Seminarium jest czterech kleryków z Kamerunu: Brise, Carol, Frank i Stefan.
Pasterzem tamtejszej, kameruńskiej archidiecezji jest abp Roger Pirenne, belgijski misjonarz, który pracuje tam ok. 30 lat. Abp Pirenne założył Szkołę Rolniczą, która ma na celu przygotowanie miejscowej ludności do pracy na roli. W jego działaniach wspomaga go ok. 35 księży diecezjalnych wraz z siostrami zakonnymi. Warto podkreślić, że zakonnice pełnią tam bardzo ważną posługę misyjną, prowadzą szkoły, centra medyczne, uczą w szkole.
„W Kamerunie najbardziej urzeka mnie i zarazem cieszy - mówi ks. Paul - szybkość z jaką rozwija się Kościół, powołania kapłańskie, życzliwość ludzi, brak wojen, bardzo duża liczb chrztów nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych”.
Misjonarzy wspomagają katecheci, m.in. przygotowując do I Komunii św., chrztu, pełnią rolę tłumaczy. Ogromną rolę w rodzinie odgrywa matka, jednak głos decydujący ma zawsze ojciec.
Ks. Paul podkreśla bardzo piękny zwyczaj miejscowej ludności, która przynosi na Mszę św. własne instrumenty muzyczne. Po zakończonej Liturgii wszyscy przybyli idą na wspólny posiłek, który składa się z przyniesionej przez nich wcześniej żywności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Droga do szczęścia

2025-06-30 18:51

Niedziela Ogólnopolska 27/2025, str. 22

Adobe Stock

Kiedy szukamy szczęścia i radości, myślimy sobie, że zdobędziemy je przez posiadanie. Im więcej rzeczy wokół siebie zgromadzimy, im więcej nieruchomości nabędziemy, im więcej znajomych będziemy mieć, im więcej różnych bodźców będzie docierać do nas z zewnątrz – tym więcej szczęścia i radości dla nas. Sami jednak wiemy, że po chwilowych radościach często przychodzi gorycz pustki, gorycz rozczarowań. Wyobrażaliśmy sobie, że coś, na co czekaliśmy, przyniesie nam wiele satysfakcji, a okazuje się, że znowu daliśmy się nabrać.

Więcej ...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Więcej ...

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie

2025-07-05 20:58
27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

PAP/EPA

27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi błyskawicznej w Teksasie wzrosła do co najmniej 43, wśród nich jest 15 dzieci - powiadomił w sobotę szeryf hrabstwa Kerr. 27 uczestników obozu dla dzieci Camp Mystic jest poszukiwanych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa