Reklama

O nadzwyczajnych obrazach w parzęczewskim kościele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W parzęczewskim kościele znajdują się dwa obrazy namalowane w ostatnich latach XIX w. w Rzymie i stamtąd przywiezione do Parzęczewa; chodzi o obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i obraz Najświętszego Oblicza. Oba obrazy umieszczone są w ołtarzach bocznych nawy głównej. Ołtarze te wykonane zostały z drewna dębowego w stylu tzw. neorenesansu pod koniec XIX w. - podczas całkowitej zmiany wyposażenia kościoła z funduszów skarbu powstańczego, za czasów administrowania parafią przez ks. Franciszka Marcinkowskiego. Ołtarze wykonał Aleksander Przewalski, uczeń Jana Matejki - malarz i rzeźbiarz, ceniony artysta. Każdy z nich zwieńczony jest przepiękną rzeźbą Chrystusa wiszącego na krzyżu, którego adorują płaczący i zasmuceni Aniołowie. Przyozdobione bogatą snycerką oraz złoceniami, wyposażone w kunsztowne drewniane lichtarze, robią ogromne wrażenie na zwiedzających świątynię parzęczewską. Prawdziwe jednak perły ukryte są w ich wnętrzu: każdy z nich zawiera jeden obraz stały i po cztery obrazy ruchome - odsłaniane, malowane na płótnie.
Ołtarz z lewej strony poświęcony jest Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Pochodzi z Rzymu, jest wierną kopią cudownego Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdującego się w kościele św. Alfonsa Liguori, a przywiezionego swego czasu do Rzymu aż z Krety. Przed przywiezieniem go do Parzęczewa, obraz został pobłogosławiony przez papieża Leona XIII i do cudownej Ikony Rzymskiej dotknięty. Miało to miejsce 12 stycznia 1899 r. O tym nadzwyczajnym wydarzeniu dowiadujemy się nie tylko z Kroniki parafialnej, ale przede wszystkim ze specjalnego dokumentu, który został wydany w Rzymie w Kongregacji Watykańskiej i dołączony do wyjątkowego obrazu jako swoisty dokument jego tożsamości. Pismo to zostało odnalezione podczas odnawiania bocznych ołtarzy w maju 2002 r.; było przyklejone do tylnej strony obrazu i przypieczętowane dwiema pieczęciami lakowymi rzymskiej Kongregacji. Po odjęciu dokumentu i jego zabezpieczeniu, został on oddany do wiernego przetłumaczenia z języka łacińskiego na język polski ks. Grzegorzowi Leszczyńskiemu, notariuszowi Kurii Arcybiskupiej w Łodzi. A oto treść odnalezionego dokumentu:

Mathias Raus
Kongregacja
Najświętszego Odkupiciela
Superior Generalny
i Rektor Najwyższy
Niniejszym dajemy wiarę i zaświadczamy, że obraz Najświętszej Maryi Panny jest wiernie odtworzony z jego dawnego cudownie jaśniejącego Pierwowzoru, pod wezwaniem Nieustającej Pomocy, otaczanego czcią dawniej w kościele św. Mateusza (Merulana de Urbe), obecnie w innym św. Alfonsa M. Liguori, i przez Najczcigodniejszą Kapitułę Watykańską złotą koroną naznaczonego.
W wierze
Rzym, 12 stycznia 1899
W/z Ojca Superiora Generalnego
Num. 2141
P. Franco X. Reun

To podniosłe wydarzenie, które miało miejsce ponad 100 lat temu, uzmysławia nam, że w tej chwili Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest skarbem jeszcze większym, bo naznaczony jest i ubogacony długą historią kultu i czci poszczególnych pokoleń wiernych parzęczewskiej parafii i wszystkich modlących się w tym kościele. Ołtarz ten ubogacają dodatkowo relikwie Świętych Męczenników: św. Grzegorza i św. Konstancji - znajdujące się w mensie ołtarzowej oraz następujące obrazy ruchome: Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Józefa, św. Franciszka z Asyża i św. Wojciecha.
Podobną i bardzo ciekawą historię zawiera drugi ołtarz boczny od strony północnej, poświęcony Najświętszemu Obliczu Zbawiciela. Obraz stały, który znajduje się w jego wnętrzu, przedstawia Najświętsze Oblicze Zbawiciela odbite na Chuście św. Weroniki. To piękne malowidło zostało wykonane również w Rzymie jako wierna kopia Obrazu Najświętszego Oblicza czczonego w jednej z rzymskich bazylik i pobłogosławione przez papieża Leona XIII.
Dokument autentyczności dołączony do obrazu przyklejony został czterema pieczęciami lakowymi, z datą 15 lutego 1898 r.
A oto treść odnalezionego pisma:

Kanonik Najświętszej Bazyliki
Książąt Apostołów w Mieście
Niniejszym pismem zaświadczam, że poddany mojemu świadectwu wizerunek Naszego Pana Jezusa Chrystusa, odbity na Najświętszej Chuście Weroniki, wydrukowany w materiale koloru białego, białego wysokości... szerokości... ze czcią należną tejże Chuście, wraz z ożywczym Drzewem Krzyża i ostrzem Włóczni Pańskiej, w wyżej wymienionej naszej Bazylice świątobliwie i z najwyższym ludzkim szacunkiem są czczone. Wiarygodność obrazu poświadczam własnym podpisem i pieczęcią. Wydano 15 lutego Roku Pańskiego 1898 (za Pontyfikatu Papieża Leona XIII).

U stóp wyjątkowego Obrazu w mensie ołtarzowej umieszczono relikwie męczenników: św. Wincentego i św. Flory, które dodatkowo ubogacają ołtarz, razem z obrazami ruchomymi: św. Anny, św. Franciszka Salezego, św. Alfonsa Liguori i św. Cecylii.
Obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Najświętszego Oblicza, opatrzone dokumentami tożsamości, nadają szczególną rangę naszej świątyni. Po pierwsze są znakiem bogatej historii dziejów naszej parafii, po drugie mówią o wyjątkowej łączności ze stolicą chrześcijaństwa i z papieżem, po trzecie rzucają pozytywne światło na proboszczów tu pracujących, którzy byli ludźmi głębokiej wiary i pobożności i chcieli uczynić ze świątyni w Parzęczewie miejsce głębokiego kultu pasyjno-maryjnego. Umiejmy to docenić i odpowiednio wykorzystać na płaszczyźnie duchowej. Niechaj te wyjątkowe znaki będą zachętą do głębokiej pobożności oraz swoistym dopingiem do serdecznej, szczerej i ufnej modlitwy.
Ołtarze boczne zostały w maju 2002 r. umieszczone i odrestaurowane. Po gruntownym oczyszczeniu zabezpieczono drewno silnymi środkami chemicznymi przeciw kornikom, następnie pomalowano dwukrotnie bejcolakierem, a liczne elementy dekoracyjne wyzłocono szlakmetalem. Wcześniej uzupełniono liczne braki w drewnie - zwłaszcza w górnej części ołtarza.
Fundacja złocenia i konserwacji bocznych ołtarzy, była w zasadzie ostatnim etapem w dziele odnowy wnętrza kościoła parzęczewskiego. Cieszymy się, że udało się to zrobić przed rozpoczęciem wielkiego parafialnego jubileuszu: uroczystych obchodów 200-lecia budowy świątyni i 100-lecia powtórnej jej konsekracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Iga Świątek wygrywa i jest już w czwartej rundzie Wimbledonu

2025-07-05 19:06
Iga Świątek

PAP/EPA

Iga Świątek

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Więcej ...

Watykan: Francuz pokieruje Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-07-05 13:50
Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Vatican Media

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich abp Thibault Verny, arcybiskupa Chambéry oraz biskupa Saint-Jean-de Maurienne i Tarentaise, dotychczasowego członka tej Komisji - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Leon XIV: wiara nie jest zewnętrzną etykietką

2025-07-06 13:02
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież podczas modlitwy Anioł Pański przypomniał, że chrześcijaństwo nie jest dekoracją ani chwilowym uniesieniem. Kościół i świat potrzebują nie widzów czy „chrześcijan okazjonalnych”, lecz robotników – uczniów zakochanych w Ewangelii, gotowych nieść ją każdego dnia: do domów, szkół, miejsc pracy i wszędzie tam, gdzie rodzi się potrzeba nadziei.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa