Reklama

Krzyż bogaty w symbole

Niedziela łódzka 39/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W lasku przy drodze krajowej E 71 koło Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie (ul. Łaska 64/66) przed siedemnastu laty zatrzymała się grupa pielgrzymów z parafii św. Rafała Archanioła w Aleksandrowie powracająca ze spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas Kongresu Eucharystycznego na Lublinku 13 czerwca 1987 r.
Po wypoczynku zatknęli na plance drewniany krzyż, z którym wędrowali. Później ten krzyż, ktoś zastąpił wykonanym z żelaznej rury. Po latach uległ on korozji i tylko nieliczni przechodnie na tle drzew go zauważali. Przed kilkoma tygodniami z inspiracji dziekana konstantynowskiego ks. Jerzego Spychały zrodziła się inicjatywa odnowienia tego krzyża. Gdy wniosek o pozwolenie na renowację został pozytywnie zaopiniowany przez burmistrza Henryka Brzyszcza, pracownicy Przedsiębiorstwa Komunalnego wykonali z powierzonego materiału nowy krzyż z żelaznych profilów według projektu ks. kan. Jerzego Spychały. Pośrodku na tle mirandoli z mosiężnej blachy umieszczony jest wizerunek Chrystusa, a nieco niżej odlany w mosiądzu medalion z postacią Papieża. Krzyż zamocowano w podstawie z granitowych głazów pozyskanych z terenu miasta. Jeden z nich został przed kilku laty wydobyty z fundamentów kościoła Najświętszej Maryi Panny. Na wypolerowanej jego płaszczyźnie wyryto obwiedziony dwunastoma gwiazdami napis: „Jezu błogosław podróżnym”. Na największym kamieniu leżącym na ziemi są utrwalone historyczne daty: Lublinek 13 VI 1987 oraz UE 2004.
Wszyscy, którzy przyczynili się do wzniesienia odnowionego krzyża podpisali akt upamiętniający to wydarzenie. Dokument umieszczono w metalowej tubie i zamurowano w podstawie krzyża. Do pojemnika włożono także: szkatułkę z ziemią przywiezioną z Ogrodu Oliwnego w Jerozolimie, krzyżyk z drzewa oliwnego, pod którym modlił się Chrystus i kwiaty z Betlejem. Ponadto znalazły się w tubie: obrazek św. Krzysztofa z tekstem modlitwy dla kierowcy, szkaplerz karmelitański, różaniec i monety będące w obiegu w Rzeczypospolitej Polskiej i niektórych krajach Unii Europejskiej oraz nr 357/358 Wiadomości - 43 bis z tekstem Krzyże i kapliczki przydrożne w Konstantynowie...
W dziele odnowienia krzyża mają udział następujące osoby: Zbigniew Skowroński prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Konstantynowie, Henryk Kulesz zastępca kierownika ds. Usług i Inwestycji, nadzorujący ustawiane podstawy krzyża, operator koparki Stanisław Wielgórka, który z precyzją jubilera ułożył potężne kamienie oraz pracownicy: Marian Us, Andrzej Krawczyk, Paweł Szczepaniak, Włodzimierz Nowak, Romuald Ropęga, Michał Pajszczyk i inni. Marian i Jacek Tomaszewscy w Zakładzie Kamieniarskim przy ul. Łabentowicza 15 oszlifowali powierzchnię granitowego i wykonali złocenia. Napisy w kamieniach zrobił Wojciech Maksymiec z synem Nikodemem z Łodzi. Wszyscy zasłużyli na wdzięczność i uznanie, zwłaszcza, że prace zostały wykonane charytatywnie. Przesłanie krzyża jest czytelne.
Z medalionu zamieszczonego na krzyżu spogląda na nas Ojciec Święty Jan Paweł II niestrudzenie podróżujący po świecie. Wieniec z dwunastu gwiazd otaczający napis i data 2004 wyryte na dolnym głazie, przypominają wejście Polski do Unii Europejskiej. Ufundowanie nowego przydrożnego krzyża w Konstantynowie w bieżącym roku także świadczy, że nie chcemy Unii Europejskiej bez Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy moja wiara jest oparta na Jezusie i Jego zmartwychwstaniu?

2025-06-12 09:28

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 20, 24-29.

Więcej ...

Pożar dwóch bloków mieszkalnych w Ząbkach

2025-07-03 22:24

PAP

W czwartek o godzinie 19.27 wpłynęło do straży pożarnej zgłoszenie o pożarze poddasza i czwartej kondygnacji w 4-kondygnacyjnym bloku mieszkalnym w Ząbkach - poinformował PAP rzecznik PSP Karol Kierzkowski. Policja poinformowała natomiast w mediach społecznościowych, że zabezpiecza teren objęty pożarem.

Więcej ...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie uczniowie?

2025-07-04 09:06

Adobe Stock

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 64 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 50 proc. – poinformowała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...