Reklama

Wiadomości z diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie dla uczestników IX Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę odbyło się 11 września w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Domaniewicach. Diecezjalne Spotkanie Młodzieży przebiegało pod hasłem: „Optymistyczny koniec wakacji!”. Głównym organizatorem spotkania był Przewodnik ŁPPM ks. Robert Kwatek. Centralnym wydarzeniem podczas spotkania była oczywiście Msza św. z kazaniem ks. Roberta Kwatka. Młodzież wysłuchała też konferencji „Zaufaj Chrystusowi! - tym żyliśmy na pielgrzymce”. Była też okazja do wspólnego śpiewu i wysłuchania koncertu muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu „Filidis”.

„Grafika i rysunek profesora Stanisława Fijałkowskiego” to nowa wystawa, którą od soboty 11 września można oglądać w pałacyku gen. Klickiego w Łowiczu, Na wystawie zgromadzono blisko 35 prac. Większość z nich wykonana została techniką komputerową. „W XXI w. już nie pędzel czy ołówek, ale komputer staje się nieodzownym narzędziem artysty malarza” - stwierdził obecny na wernisażu prof. Fijałkowski. Gościem otwarcia wystawy był także zaprzyjaźniony z artystą inny znany twórca, aktor Wojciech Siemion.

W niedzielę 12 września w Walewicach, przy pomniku żołnierzy 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, odbyły się uroczystości z okazji 65. lecia Bitwy nad Bzurą. W spotkaniu licznie uczestniczyli kombatanci, z gen. Michałem Gutowskim, poczty sztandarowe, przedstawiciele łowickich władz miejskich i samorządowych. Mszę św. polową dla licznie zgromadzonych wiernych odprawił proboszcz z Bielaw, ks. Jan Widera. Część artystyczną przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach. Po Mszy św. i części patriotycznej obchodów rocznicowych odbyły się zawody jeździeckie o memoriał 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Również 12 września, na polach Tumu pod Łęczycą, rozegrana została już druga inscenizacja Bitwy nad Bzurą. 100 osób w różnym wieku i różnej płci w mundurach z II wojny światowej, odtworzyło tę jedną z najbardziej krwawych i ważnych bitew polskiego Wrześńia 1939 r. Inscenizacji towarzyszyła wystawa broni i sprzętu wojskowego z II wojny światowej. Głównym dowódcą inscenizacji był Krzysztof Gowin - Dyrektor Muzeum w Łęczycy.

Inscenizacja Bitwy nad Bzurą z 1939 r. na jeszcze większą skalę towarzyszyła obchodom rocznicy wybuchu II wojny światowej w Sochaczewie. Sama „bitwa” rozegrana została na łąkach pod Brochowem 19 września. Gościem honorowym uroczystości był ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

Młodzieżowe Centrum Kultury w Skierniewicach chce wzbogacić swoją ofertę programową o nowe oferty edukacyjne. W ramach cyklu „Podróże bez granic” jeden raz w miesiącu będą się w MCK odbywały pokazy slajdów z różnych regionów świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania