Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: 25. rocznica śmierci bp. Szwagrzyka i bp. Musiela

Przemysław Korczak

Przed 25 laty zaledwie w ciągu 5 dni odchodzi z tego świata dwóch biskupów pomocniczych archidiecezji częstochowskiej – bp Tadeusz Szwagrzyk i bp Franciszek Musiel. Ćwierć wieku później (7 grudnia) w Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej ma wspólnej modlitwie spotkali się przyjaciele i bliscy współpracownicy obu duchownych. Czas i miejsce spotkania nie są przypadkowe. Bp Szwagrzyk mieszkał bowiem przez całe swoje biskupstwo w NSD, a bp Franciszek Musiel był w tej szkole nauczycielem języka łacińskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą wspólnej modlitwy w murach seminarium był obecny rektor NSD, ks. Jerzy Bielecki. „Osoba każdego biskupa wpisana jest zawsze w historię naszej diecezji, jest jej częścią, dlatego chciałem, aby ci młodzi, którzy są teraz w seminarium mogli poznać bliżej sylwetki obu kapłanów, którzy tak blisko związani byli z naszą szkołą” – wyjaśnia ks. Bielecki. Ksiądz Rektor dodaje także, że m.in. poprzez takie spotkania można uwrażliwiać młodych ludzi na konieczność modlitwy za osoby, które poprzedziły nas w drodze do wieczności.

Wspólna modlitwa za zmarłych przed 25-cioma laty biskupów częstochowskich rozpoczęła się Mszą św., sprawowaną pod przewodnictwem ordynariusza, abp Wacława Depo. Eucharystię koncelebrował także poprzedni metropolita, abp Stanisław Nowak oraz wielu kapłanów-przyjaciół bp. Szwagrzyka i bp. Musiela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Nikt nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie. Jeżeli żyjemy, żyjemy dla Pana, jeśli umieramy, umieramy dla Niego - niech te słowa z listu św. Pawła do Rzymian będą dziękczynieniem Bogu za służbę moich współbraci w biskupstwie, a zarazem prosimy dla nich o pełnię życia wiecznego, którą Chrystus obiecuje każdemu wiernemu słudze” – tymi słowami rozpoczął wspólną modlitwę abp Wacław Depo. W swoich rozważaniach metropolita częstochowski nawiązał także śpiewanej antyfony na wejście – „są błyszczący mądrością umysłu i serca, jak wspaniały firmament i będą świecić jak gwiazdy na wieki, bo nauczyli wielu godnego życia”: „ Myślę, że te słowa, wpisują się w postać i posługę zarówno bp. Tadeusza, jak i bp. Franciszka - oddanych pasterzy według serca Bożego dla naszej archidiecezji i Kościoła w Polsce”- mówił kaznodzieja.

Zobacz zdjęcia: 25. rocznica śmierci bp. Szwagrzyka i bp. Musiela

Na zakończenie homilii metropolita częstochowski skierował do obecnych nietypową prośbę: „Chciałbym prosić w tej Eucharystii, dziękując jednocześnie za biskupów, aby ta nasza modlitwa cieszyła się jak najczęściej spotkaniem dwóch trudnych, ale jakże bardzo potrzebnych postaw – miłości do Boga i człowieka oraz wdzięczności za dary, które otrzymujemy od Boga poprzez człowieka”.

Po Eucharystii nie zabrakło także okazji do wielu wspomnień. Kapłani współpracujący z bp. Szwagrzykiem i bp. Musielem opowiadali o życiu i pracy obu hierarchów oraz o odchodzeniu ich z tego świata. Zarówno obecni alumni, jak i grono pedagogiczne NSD oraz zaproszeni kapłani, słuchali tych opowieści z dużym zainteresowaniem uwagą.

Reklama

Biskup Tadeusz Szwagrzyk urodził się 14 listopada 1923 r. we wsi Lgota Wielka w parafii Szreniawa w pow. miechowskim. Do Seminarium Częstochowskiego wstąpił 17 lutego 1945 r. Studia filozoficzne i teologiczne ukończył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze częstochowskiej 5 czerwca 1949 r. Po dwóch latach został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na KUL. W roku 1954 ukończył pracę doktorską nt. „Przechowywanie Najświętszego Sakramentu w świetle przepisów prawno-liturgicznych”. Następnie zaczął pełnić obowiązki prefekta w Częstochowskim Seminarium Duchownym. 27 marca 1962 r. został mianowany wicerektorem częstochowskiego seminarium. Papież Paweł VI mianował go 3 listopada 1964 r. biskupem pomocniczym w diecezji częstochowskiej. Konsekracja biskupia odbyła się 7 lutego 1965 r. Brał udział w ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II. Zmarł 7 grudnia 1992 r. Przez całe swoje biskupstwo mieszkał w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Biskup Franciszek Musiel urodził się 14 stycznia 1915 r. we wsi Janiki, parafia Krzepice. W 1936 r. wstąpił do Częstochowskiego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1941 w Krakowie. Od 13 grudnia 1950 r. pełnił funkcję notariusza w Sądzie Biskupim w Częstochowie. Studiował na KUL. Stopień licencjata z zakresu prawa kanonicznego uzyskał w 1956 r. Od 30 lipca 1957 r. pełnił funkcję administratora, a później proboszcza parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie. Papież Paweł VI, 12 listopada 1965 r. mianował go biskupem pomocniczym w diecezji częstochowskiej. Konsekrowany był 30 stycznia 1966 r. Zmarł 2 grudnia 1992 r.. Był nauczycielem języka łacińskiego w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w latach 1955-1961.

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie rozpoczęło swoją działalność 1 września 1951 r. pod nazwą: Częstochowskie Seminarium Duchowne - Wydział Przygotowawczy. Założycielem szkoły był bp Zdzisław Goliński.

Reklama

Historię szkoły można podzielić na 3 okresy. Pierwszy to działalność w okresie Polski Ludowej do roku 1991; drugi okres to wejście w życie ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r., na mocy której osoby prawne i fizyczne mogą zakładać i prowadzić szkoły niepubliczne. Oznacza to przyznanie Niższemu Seminarium Duchownego uprawnień szkoły publicznej aż do odwołania: wreszcie trzeci okres zaczyna się 1 września 2002 r. wraz z przekształceniem Niższego Seminarium Duchownego - Liceum Ogólnokształcącego z 4-letniej szkoły ponadpodstawowej na 3-letnią szkołę ponadgimnazjalną.

Placówka realizuje rozszerzonym program nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze. Ponadto uczniowie uczą się aż 3 języków obcych: angielskiego, niemieckiego i łacińskiego. Oprócz nauczania przedmiotów przewidzianych przez prawo oświatowe, alumni mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Obecnie działają w szkole koła: historyczne, sportowe i dziennikarskie.

Szkoła dysponuje m. in. nowoczesną salą informatyczną, własną biblioteką oraz dużą salą gimnastyczną, boiskiem piłkarskim, kortem tenisowym oraz własną kuchnią i stołówką.

W ponad 65-letniej historii swojego istnienia mury szkoły opuściło ponad 1000 absolwentów z różnych części Polski, np. z Warszawy, Zakopanego czy Kołobrzegu. Ponad 360 z nich przyjęło święcenia kapłańskie.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-08 12:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ciekawe propozycje modlitewne

plakat

W Kościele katolickim 8 grudnia obchodzić będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w naszej diecezji odbywać się będą czuwania i wieczory modlitewne.

Więcej ...

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież objedzie plac św. Piotra

2025-05-16 14:05

Vatican Media

Godzinę przed inauguracją swego pontyfikatu papież Leon XIV objedzie w otwartym samochodzie plac św. Piotra, aby pozdrowić zgromadzonych wiernych. Poinformował o tym Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Początek objazdu planowany jest na godzinę 9.00, zaś Msza św. rozpocznie się o 10.00.

Więcej ...

Ksiądz z osiedla: najważniejszym prezentem na komunię jest przyjęcie Jezusa

2025-05-17 09:06

youtube.com/ksiadzzosiedla

Podczas przygotowań do pierwszej komunii św. tłumaczę rodzicom, żeby wyluzowali. Ubrania, prezenty i obiad w restauracji nie są najważniejsze – powiedział PAP ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla". Dodał, że najważniejszym prezentem jest przyjęcie Jezusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Największa afera tej kampanii wyborczej

Wiadomości

Największa afera tej kampanii wyborczej

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Leon XIV

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką