Reklama

Niezwykły pedagog

Niedziela kielecka 41/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Panią Bronisławę Piskorz znałam, będąc dzieckiem. Wraz z rodzicami mieszkałam w tym samym budynku szkolnym, co ona. Cechowała ją wyjątkowa otwartość oraz bezinteresowna chęć niesienia pomocy. Kochała życie i ludzi. Była wychowawczynią i „dobrą mamą” dla dzieci i młodzieży. Drzwi mieszkania otwierała również dla mieszkańców Zielonek. Mówiła, że kochać, znaczy dawać i serdecznie przyjmować. Nigdy nie ogłaszała swoich dokonań. Była mądrą i sprawiedliwą nauczycielką. Kolejny dzień i człowieka powierzała Matce Bożej. Każdego roku uczestniczyła w rekolekcjach dla nauczycieli na Jasnej Górze, mimo iż władze komunistyczne zakazały religii w szkołach. Całe jej życie streszczone jest w jednym zdaniu wykutym na pomniku św. Maksymiliana Kolbe - „Wszystko dla innych, nic dla siebie”.
Kim była? Urodziła się w 1903 r. w Komarnie k. Lwowa, gdzie ukończyła Szkołę Powszechną. Następnie udała się do Lwowa. Podjęła naukę w Seminarium Nauczycielskim, które skończyła w 1925 r. Po złożeniu ofert pracy w Inspektoratach Oświaty otrzymała odpowiedź z Jędrzejowa. Zaproponowano jej pracę w Szkole Podstawowej w Zielonkach. Tu ją podjęła i doskonaliła się zawodowo. W 1931 r. uzyskała kwalifikacje nauczyciela publicznego szkół powszechnych. 1 września 1939 r. została kierowniczką szkoły w Zielonkach. W czasie okupacji, ostrzeżona anonimowym listem, że grozi jej niebezpieczeństwo, na dwa lata przeniosła się do szkoły w Mieronicach. Zachęcając uczniów do nauki, powtarzała, że człowieka można zabić bardzo łatwo, zwłaszcza w czasie wojny, ale duszy człowieka nikt nie zdoła zniszczyć.
W 1962 r. odeszła na emeryturę, jednak tęsknota za dziećmi i pracą skłoniła ją do ukończenia kursu katechetycznego. Uczyła religii w Wodzisławiu, Klemencicach i Szczekocinach. Za szlachetną i katechetyczną pracę otrzymała w 1978 r. od papieża Pawła VI odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”, które przekazał jej bp Jan Jaroszewicz. Staraniem dyrektor szkoły w Zielonkach Z. Podsiadło oraz nauczycielek niegdyś z nią pracujących została odznaczona w 1982 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła po krótkiej chorobie w 1984 r., w Wielki Piątek. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył śp. bp Mieczysław Jaworski. W uroczystość nadania szkole w Zielonkach im. gen. F. Komińskiego, w 2001 r., wmurowano w szkole tablicę ku jej czci.
W marcu br. w Szkole Podstawowej w Zielonkach odbyła się „uroczysta wieczornica” poświęcona Bronisławie Piskorz. Uczniowie przedstawili krótki spektakl słowno-muzyczny, a na zakończenie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą tę niezwykłą osobę oraz dokonano wpisu do kroniki szkolnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zachowajmy czujność, bo po wyborach edukacja zdrowotna może wrócić jako obowiązkowa

2025-02-10 19:45

Adobe Stock

Mamy świadomość, że minister Barbara Nowacka nie uznała naszych racji i konstytucyjnych praw jako rodziców. Zmiana edukacji zdrowotnej z obowiązkowej na nieobowiazkową to efekt nacisków w koalicji, ale po wyborach prezydenckich to się może zmienić. Dlatego musimy być dalej czujni, organizować protesty i tłumaczyć, dlaczego nie posyłać dzieci na ten przedmiot oraz walczyć, aby Wychowanie do Życia w Rodzinie nie zostało zlikwidowane - mówi KAI Agnieszka Pawlik-Regulska, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności” oraz koordynator Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.

Więcej ...

Lekarz w białym chlebie

Wieczorna modlitwa
przy francuskim
sanktuarium –
procesja różańcowa
z lampionami i śpiewem

p. Vincent/Archiwum Sanktuarium NMP w Lourdes

Wieczorna modlitwa przy francuskim sanktuarium – procesja różańcowa z lampionami i śpiewem

Docierają tu chorzy z różnych stron świata. Proszą o zdrowie i wyjeżdżają pocieszeni. Tę duchową klinikę założyła 161 lat temu w Lourdes Matka Jezusa. I wciąż dobitnie pokazuje, Kto jest ostatecznym źródłem naszych witalnych sił

Więcej ...

Kraków: Kaplica w nowym Szpitalu Uniwersyteckim – poświęcona

2025-02-10 21:13

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski, w przeddzień Światowego Dnia Chorego, poświęcił kaplicę Pana Jezusa Miłosiernego w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego w Krakowie i wprowadził do niej relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki współpracującej w duszpasterstwie chorych m.in. z bp. Karolem Wojtyłą.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Wiadomości

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Diecezja radomska: nowe fakty ws. tragicznej śmierci ks....

Wiadomości

Diecezja radomska: nowe fakty ws. tragicznej śmierci ks....

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wniosek w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego prof....

Kościół

Wniosek w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego prof....

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?