Reklama

Św. Jadwiga patronką wyboru Papieża-Polaka. Jak to się stało?

Opatrznościowa Trzebnica

16 października 1978 r., gdy przy grobie św. Jadwigi w Trzebnicy trwały uroczystości ku jej czci i modlono się o mądry wybór papieża, na następcę św. Piotra wybrano ku zaskoczeniu świata i zgryzocie rządzących Polską komunistów - krakowskiego metropolitę, kard. Karola Wojtyłę. - Nie było w tym przypadku - uważa on sam.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak Jan Paweł II mówił 5 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze do pielgrzymów z metropolii wrocławskiej, podczas swej pierwszej wizyty do Ojczyzny: „A teraz pozwólcie, że z Jasnej Góry przekażę szczególne wotum do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy koło Wrocławia. Tym wotum jest świeca paschalna, którą przywiozłem z Rzymu, i kielich dla sanktuarium trzebnickiego. Mam, jak wiecie dobrze, szczególne powody do przekazania tego wotum. Opatrzność Boża w swoich niewypowiedzianych zrządzeniach wybrała 16 października 1978 r. jako dzień przełomowy w moim życiu. W dniu 16 października Kościół w Polsce czci św. Jadwigę Śląską. I dlatego też poczytuję za swój szczególny obowiązek złożyć dzisiaj na ręce Kościoła w Polsce, na ręce metropolity wrocławskiego, to wotum dla tej Świętej, która jest patronką sąsiadujących narodów, jest również patronką dnia wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową. Proszę, abyście po powrocie do Waszych stron zanieśli to papieskie wotum do sanktuarium w Trzebnicy, miejsca, które stało się nową Ojczyzną z wyboru św. Jadwigi, tak jak moją nową Ojczyzną z wyboru stał się Rzym. Niech też to moje wotum dopełni tej długiej historii ludzkich wydarzeń, nieraz bardzo trudnych, a zarazem dzieł Opatrzności Bożej, jakie wiążą się z tym miejscem, z tym sanktuarium w Trzebnicy - i z całą Waszą ziemią”.
Jeszcze mocniej związek obu dat Papież zaakcentował w pierwszą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową w liście, który 16 października 1979 r. skierował do Metropolity Wrocławskiego: „A wydarzyło się to - powiem otwarcie, co czuję - nie przez jakiś ślepy traf właśnie w tym dniu, w którym Umiłowani Rodacy moi, zwłaszcza ci z Dolnego Śląska i z Opolszczyzny oraz inni przebywający w Trzebnicy na uroczystościach ku czci św. Jadwigi, modlili się o szczęśliwy wybór Papieża. Co więcej, jestem głęboko przekonany, że w tamtym pamiętnym dniu św. Jadwiga stała się również patronką wyboru pierwszego w dziejach Polaka na stolicę św. Piotra”.
Od tej pory grób św. Jadwigi to miejsce, gdzie zanoszone są modły w intencji Papieża-Polaka, a październikowe uroczystości przesiąknięte są pierwiastkami papieskimi. W pobliżu bazyliki trzebnickiej stanął pomnik Jana Pawła II, a w samej bazylice zawisła tablica pamiątkowa upamiętniająca fakt wyboru Polaka na Stolicę Piotrową w dniu patronalnym św. Jadwigi.
Karol Wojtyła jako papież nigdy wprawdzie do Trzebnicy nie przybył, ale bywał w niej wcześniej wielokrotnie - najpierw jako biskup, potem arcybiskup i w końcu - jako kardynał. Przy okazji pobytów we Wrocławiu, gdzie był prelegentem, wykładowcą i chętnie słuchanym kaznodzieją. Trzeba dodać, że był jednym z hierarchów Episkopatu Polski, który przyczynił się do pełnej normalizacji organizacji kościelnej na tzw. ziemiach odzyskanych.
Po raz pierwszy odnotowano wizytę abp. Karola Wojtyły w Trzebnicy w dniach 29-31 sierpnia 1965 r., podczas obrad Komisji Duszpasterskiej Episkopatu Polski. Obrady były uroczyste, z okazji 20-lecia polskiej organizacji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych, a odbywały się w klasztorze boromeuszek. Mszy św. pierwszego dnia obrad w bazylice trzebnickiej przewodniczył arcybiskup Wojtyła.
16 października 1966 r., z okazji uroczystości milenijnych w archidiecezji wrocławskiej, Metropolita Krakowski wygłosił przemówienie o dwóch Jadwigach, które wpisały się w historię Polski: o świętej Jadwidze Śląskiej i o Jadwidze Królowej Polski, obecnie również świętej. Mówił ponadto o związkach Śląska z Małopolską.
Rok później Metropolita Krakowski, będąc już kardynałem, stał na czele Episkopatu Polski przy grobie św. Jadwigi z okazji 700. rocznicy jej kanonizacji. W mowie, którą wygłosił na końcu uroczystości, powiedział, że życie św. Jadwigi, przepełnione miłością do drugiego człowieka, jest przykładem dla każdego z nas.
W 1974 r., z okazji 800-lecia urodzin św. Jadwigi i 600. rocznicy urodzin królowej Jadwigi, kard. Wojtyła za pośrednictwem Radia Watykańskiego wygłosił przemówienie do rodaków, w którym powiedział m. in., że „Tak się opatrznościowo składa, że w tym roku Wrocław obchodzi 800. rocznicę urodzin św. Jadwigi, księżnej śląskiej, której grób znajduje się w Trzebnicy. Ona to była matką Henryka Pobożnego, którego umocniła do walki z Tatarami. W tej walce Henryk poległ pod Legnicą, ale zagony tatarskie cofnęły się na wschód, i Polska oraz Europa zostały ocalone. Może w tym imieniu było już w jakiś sposób wypisane Jej powołanie, Jej posłannictwo. W każdym razie faktem znamiennym jest, że na dzień swojej koronacji wybrała Jadwiga 16 października 1384 r.”.
Kard. Henryk Gulbinowicz, pisząc do wiernych w jednym z listów pasterskich, stwierdził kiedyś, że archidiecezja wrocławska ma szczególny powód do radości, bo Ojciec Święty Jan Paweł II jako metropolita krakowski był szczególnie związany z Wrocławiem. „Łączyła Go z nami serdeczna więź. Był stałym gościem Wrocławskich Dni Duszpasterskich, spotykał się z kapłanami i wiernymi w czasie wielu uroczystości seminaryjnych, kościelnych, diecezjalnych” - przypomniał.
Na szczęście z wielu tamtych wydarzeń zachowały się materiały filmowe, które są dostępne w ośrodku audiowizualnym wrocławskiej Kurii Arcybiskupiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Dlaczego nowe?

2025-05-12 09:12

Adobe Stock

Komentarz do Ewangelii na V Niedzielę Wielkanocną roku C.

Więcej ...

Pierwszy obraz Leona XIV

2025-05-17 12:12

Vatican Media

Papież Leon XIV na tle katedry Santa María w Chiclayo w Peru, gdzie był biskupem – tak wygląda pierwszy obraz nowego Papieża, który namalowała Mercedes Fariña, artystka pochodząca z Argentyny, która malowała także portrety Papieża Franciszka.

Więcej ...

Jasna Góra: 101. Pielgrzymka Służby Zdrowia i 45. rekolekcje medyków

2025-05-18 16:01

BP Jasnej Góry

O spójności miłości płynącej w trzech kierunkach: do Boga, do bliźniego i do samego siebie mówił na Jasnej Górze do uczestników 101. Pielgrzymki Służby Zdrowia, bp Piotr Kleszcz, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Wydarzenie tradycyjnie poprzedziły rekolekcje dla środowiska medycznego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Osobisty trener kardynała Prevosta:

Leon XIV

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie...

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim