Reklama

Projekt Mozart 2004

Liturgia i muzyka

28 września w zielonogórskim kościele pw. Ducha Świętego w wykonaniu warszawskiego Stowarzyszenia Mozart 2003 zabrzmiała „Waisenhausmesse” - pierwsza msza Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tego wieczoru utwór ten po raz pierwszy w Polsce został wykonany w ramach Liturgii, tak jak był wykonywany ponad dwa wieki temu. Tej niecodziennej koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Paweł Socha, a odprawiona została w 20. rocznicę erygowania parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze oraz z okazji rozpoczynającego się nowego roku formacyjnego zielonogórskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te dwa ważne parafialne wydarzenia połączone zostały z „trasą koncertową” Stowarzyszenia Mozart 2003, która rozpoczęła się 26 września w Trzęsaczu i przebiegała przez Szczecin, Zieloną Górę, Wrocław, Częstochowę, Radom i Lublin. Tygodniowa trasa muzyków zakończyła się 3 października w Warszawie. Nie była to tradycyjna trasa koncertowa, gdyż jak podkreślali wykonawcy, ich występy nie były koncertami, a udziałem i ubogacaniem Eucharystii. „W. A. Mozart w swoim życiu skomponował 18 mszy i stworzył je na potrzeby liturgii, a nie do sal koncertowych” - tłumaczyli artyści. Utwór wykonywany podczas zielonogórskiej Eucharystii napisany został przez 12-letniego Mozarta na otwarcie sierocińca.
Przez wiele wieków Eucharystię upiększała muzyka. Ta Msza św., choć trwała dwie godziny, zgromadziła wielu wiernych z Zielonej Góry, którzy w wielkim skupieniu uczestniczyli w łacińskim nabożeństwie, wsłuchując się w głębokie dźwięki utworu i odczytując łacińskie teksty wyświetlane przez rzutnik na ścianę kościoła. Bp Paweł Socha podczas homilii, nawiązując do okazji, które stały się przyczynkiem tego modlitewnego spotkania, podkreślał, że ta „prawdziwa uczta duchowa, ma miejsce w szczególnym miejscu - w świątyni poświęconej Duchowi Świętemu - patronowi wszystkich, którzy tworzą wiekopomne dzieła”. Ksiądz Biskup z wielką wdzięcznością zwracał się do wszystkich kapłanów i wiernych parafii, szczególnie dziękując za nieoceniony wkład pierwszemu proboszczowi ks. kan. Grzegorzowi Grzybkowi, który rozpoczął budowę kościoła. Słowa wdzięczności bp Paweł Socha skierował również do ks. Andrzeja Ignatowicza - obecnego proboszcza parafii, który kontynuuje dzieło swojego poprzednika oraz do parafian i ofiarodawców, którzy wspomagają parafialne działania.
Stowarzyszenie Mozart 2003 - goszczące w Zielonej Górze - zrzesza młodych muzyków: kompozytorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów oraz intelektualistów: prawników, informatyków, psychologów, filozofów. Stowarzyszenie to współpracuje z wybitnymi osobistościami świata sztuki, między innymi z Ernestem Bryllem, Krzysztofem Kolbergerem, Pawłem Łukaszewskim, prof. Andrzejem Nikodemowiczem.
Udział artystów w zielonogórskiej Eucharystii był jednym z etapów realizowanego przez Stowarzyszenie „Projektu Mozart”, które jest bezprecedensowym przedsięwzięciem w świecie muzycznym. Zakłada ono liturgiczne wykonanie wszystkich mszy W. A. Mozarta wraz ze słynnym Requiem w ciągu 18 lat. Jest to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce.
„Projekt Mozart 2004”, realizowany w tym roku, jest drugą edycją całego cyklu, podczas którego artyści wykonują Waisenhausmesse KV 139/47a oraz motet Ave Verum Corpus KV 618. W skład 80-osobowego zespołu występującego pod batutą Szymona Wyrzykowskiego wchodzi chór, orkiestra i soliści - absolwenci i studenci najlepszych polskich akademii muzycznych, wspólnie pracują tu osoby świeckie, duchowne i zakonne.
Celem artystycznych działań podejmowanych przez Stowarzyszenie Mozart 2003 jest przekazywanie ponadczasowych treści za pomocą współczesnych środków artystycznych. Zielonogórski występ artystów stowarzyszenia był nie tylko wspaniałym wydarzeniem muzycznym, ale przede wszystkim wspólną modlitwą w intencjach zanoszonych do Boga podczas uroczystej Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

2025-01-10 22:41

Karol Porwich/Niedziela

11 stycznia 2025 r. wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym dotyczące m.in. przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Nowe przepisy wydłużają o kolejne trzy lata szkolne brak wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym.

Więcej ...

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan zmarł w szpitalu

2025-01-08 23:32

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

W tym roku obchodziłby 20. rocznicę święceń kapłańskich. Ks. Andrzej Kaleta miał 47 lat. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku. Został potrącony przez samochód wracając z wizyty kolędowej.

Więcej ...

Watykan: papież zapewnił o modlitwach za ofiary pożaru w Los Angeles

2025-01-11 12:21

PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Ojciec Święty zapewnił o swych modlitwach za ofiary pożaru w stanie Kalifornia. Franciszek wystosował, za pośrednictwem kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina telegram na ręce arcybiskupa Los Angeles, José H. Gomeza.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Niebo Ojca Pio

Wiara

Niebo Ojca Pio

Śląskie: Sąd odmówił aresztowania księdza, w którego...

Wiadomości

Śląskie: Sąd odmówił aresztowania księdza, w którego...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...