Diecezja Pasawy w Niemczech będzie dopuszczać młodzież do bierzmowania dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Taką decyzję podjął tamtejszy ordynariusz bp Stefan Oster SDB po dłuższych konsultacjach z odpowiedzialnymi duszpasterzami i katechetami. Zdaniem biskupa przyjęcie sakramentu bierzmowania powinno wynikać z wolnego i świadomego wyboru młodego człowieka, który chce nawiązać relację z Jezusem Chrystusem.
Bp Oster tłumaczył, że decyzję podjął po kilkuletnich konsultacjach w różnych katechetycznych gremiach diecezjalnych. Jak stwierdził, „chcemy doprowadzić młodych ludzi do osobistej relacji z Chrystusem. Mają oni prawo dowiedzieć się od nas, jak doświadczyć przyjaźni z Jezusem i jak może ona wzmocnić i unieść ich własne życie. (…) Młodzi powinni móc zrozumieć, że wiara nie jest po prostu zaakceptowaniem definicji teologicznych, ale przede wszystkim żywą relacją z Bogiem.”
Bp Oster podkreślił też, że „młodzi powinni być do bierzmowania dobrze przygotowani”, dlatego w najbliższym czasie diecezja przygotuje na ten cel specjalny program katechetyczny. Ordynariusz Pasawy zwróci się w tej sprawie do wiernych w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.
W Niemczech nie ma jednej obowiązującej wszystkie diecezje granicy wiekowej dla kandydatów do bierzmowania. Tego sakramentu inicjacji chrześcijańskiej udziela się średnio między 12. a 17. rokiem życia.
Gwałtowny wzrost liczby przestępstw z nienawiści do chrześcijan
2024-11-26 09:23
Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola)/Vatican News
Vatican Media
Ukazał się najnowszy Raport o nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan w Europie. Największą liczbę przestępstw z nienawiści do chrześcijan odnotowano we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Żyjemy w czasach, w których moda odgrywa rolę nie tylko w świecie ubrań i zwyczajów, lecz także w sferze idei. Wraz z rosnącą świadomością kryzysu klimatycznego albo tego co w tej sferze jest aktualnie obowiązującą „prawdą” wiele osób szuka sposobów, żeby na potrzebie zmiany świata na lepsze zbić kapitał.
Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz. Nie jestem politykiem czy cudotwórcą
2024-12-14 12:24
lk/KAI
ŁUKASZ KRZYSZTOFKA/Niedziela
Abp Adrian Galbas
Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz. Nie jestem politykiem, biznesmenem, cudotwórcą i geniuszem. Jeśli takie pokładacie we mnie nadzieje, rozczarujecie się. Chcę być przede wszystkim duszpasterzem: umacniać w wierze wierzących, ale też przyjąć tych, którzy z Kościołem nie wiążą już żadnych nadziei, czują się skrzywdzeni i wykluczeni - powiedział w sobotę podczas swojego ingresu do archikatedry św. Jana Chrzciciela nowy metropolita warszawski abp Adrian Galbas.