Reklama

Z wizytą w parafii

U św. Jakuba w Płonnem

Niedziela płocka 43/2004

9 września biskup płocki Stanisław Wielgus wizytował parafię pw. św. Jakuba w Płonnem. Parafia była erygowana prawdopodobnie pod koniec XIV w., choć według tradycji murowany, gotycki kościół parafialny pw. św. Jakuba zbudowano na starym wzniesieniu (zapewne średniowiecznym grodzisku) w 1402 r. Około 1545 r. restaurował go kasztelan brzeski Erazm Kretkowski. Świątynia była poddawana kolejnym remontom w latach 1821, 1900 i 1956.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jakuba w Płonnem

Patron parafii: św. Jakub
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła
Dekanat: dobrzyński n. Drwęcą
Miejscowości: Bocheniec, Jakubkowo, Łubki, Płonne, Półwiesk Mały, Rodzone, Szafarnia, Szczutowo, Tomkowo
Proboszcz: ks. mgr Leszek Błaszczak
Katecheta: Mariusz Fydryszewski
Organista: Piotr Wiwatowski
Zakrystian: Jarosław Klimek, Marcin Świniarski
W parafii działają: koła Żywego Różańca, rada parafialna, asysta procesyjna, schola parafialna, ministranci, lektorzy, dziecięce koło Żywego Różańca
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 8.50, 11.00

Charakterystyka parafii

Parafia liczy ok. 1650 osób mieszkających w 9 wioskach. Mieszkańcy zajmują się przede wszystkim uprawą ziemi, kilkunastu rzemieślników ma swoje warsztaty, brak jednak większych zakładów pracy. W niedzielnej Mszy św. uczestniczy systematycznie ok. 30% parafian, dość dobrą frekwencją cieszą się tzw. nabożeństwa okresowe: w październiku Różaniec, w Adwencie Roraty, w okresie Wielkiego Postu Droga Krzyżowa i Gorzkie żale, a także nabożeństwa majowe i czerwcowe. Znaczna większość mieszkańców uczestniczy w rekolekcjach. Z racji pierwszego piątku miesiąca wielu przystępuje do spowiedzi i Komunii św.
Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły podstawowe: w Płonnem i w Półwiesku, w których prowadzona jest systematyczna katechizacja. Od sierpnia tego roku w parafii duszpasterzuje nowy proboszcz ks. Leszek Błaszczak.

Duszpasterstwo

Oprócz systematycznego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i korzystania z sakramentów świętych, wielu parafian głębiej angażuje się w życie Kościoła, działając w różnego rodzaju ruchach i stowarzyszeniach. W parafii działa 8 kół różańcowych. Niektóre z nich istnieją od wielu lat. W wyznaczone niedziele poszczególne róże odmawiają Różaniec w kościele przed Mszą św.
„Staramy się, by nasza działalność miała także wymiar zewnętrzny, dlatego czynnie włączamy się w prace związane z dekoracją kościoła i grobu Pańskiego, każde koło ma wyznaczony miesiąc do dekoracji ołtarzy kwiatami. Organizujemy raz w roku pielgrzymkę do miejsc świętych. Angażujemy się w działalność charytatywną w naszej parafii poprzez rozprowadzanie świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, chlebów miłości na Wielkanoc, jak też zbiórkę produktów żywnościowych dla biednych rodzin. Pod naszym przewodnictwem został zorganizowany jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Tadeusza Nikicina” - mówiła podczas spotkania z Księdzem Biskupem przedstawicielka kół. - „Chciałybyśmy, aby nasze koła istniały i modliły się jak najdłużej. Pragniemy, aby papieskie orędzie »Módlcie się i nigdy nie ustawajcie« było znane i praktykowane także w naszej parafii”.
Asysta procesyjna liczy ok. 20 osób dorosłych, ale w jej skład trzeba też wliczyć dzieci pierwszokomunijne, biorące udział w sypaniu kwiatkami, a także dzieci noszące Różaniec, które w tym roku odnowiły przyrzeczenia chrzcielne. Procesje odbywają się w niedzielę wielkanocną, Boże Ciało, odpusty parafialne (we wspomnienie św. Jakuba i na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), oraz podczas uroczystości dożynkowych.
Od 13 lat działa w parafii schola, która liczy obecnie 25 osób. Oprócz cotygodniowych spotkań, podczas których jej członkowie przygotowują śpiewy na niedzielne Msze św., starają się też angażować w życie parafii: z grona scholi wywodzi się grupa lektorów czytających lekcje mszalne, komentarze i modlitwę wiernych podczas niedzielnych Mszy św. oraz Mękę Pańską w Niedzielę Palmową i Wielki Piątek. W ramach swojej formacji biorą też udział w Forum Młodzieży Mazowsza w Ciechanowie. Do sukcesów należy zaliczyć zdobycie wyróżnienia podczas przeglądu w Rypinie. Razem z ministrantami scholistki dbają o wystrój kościoła. Wspólnie wyjeżdżali na wycieczki do Torunia, Płocka, Trójmiasta, Warszawy, Lichenia, Częstochowy, byli na spotkaniu z Ojcem Świętym w Łowiczu i Toruniu, oglądali Pasję.
Dziecięce koło różańcowe działa w parafii od roku. Prowadzone jest przez katechetę Mariusza Fydryszewskiego. Nazwa koła - „Być w szkole Maryi” powstała podczas wspólnego rozważania listu Jana Pawła II o Różańcu. Dzieci spotykają się w każdą środę przed Mszą św., by wspólnie odmawiać (a właściwie śpiewać) jedną tajemnicę Różańca. Taka śpiewana forma modlitwy bardzo spodobała się dzieciom.
Z parafią współpracują 4 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 4 drużyny młodzieżowe działające na jej terenie. Strażacy biorą udział w procesjach wielkanocnych, Bożego Ciała i odpustach, przygotowują ołtarze do procesji Bożego Ciała, pełnią straż przy grobie Pańskim, uroczyście obchodzą dzień swego patrona św. Floriana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

„Troskę o materialne dobra parafii dzieli z Księdzem Proboszczem rada parafialna” - mówił podczas spotkania z Księdzem Biskupem jej przedstawiciel. Zaznaczając, że parafia Płonne to parafia typowo rolnicza dodał, iż mimo trudności, z jakimi borykają się dzisiaj rolnicy, dzięki zaangażowaniu się wielu parafian można było dokonać wiele prac materialnych.
W kościele założono instalację alarmową i nową instalację elektryczną, zamontowano nowe nagłośnienie, pomalowano blachę na dachu kościoła, na dzwonnicy i na plebanii. Zainstalowano również ogrzewanie kościoła, położono marmurową posadzkę w prezbiterium, przeprowadzono częściowy remont zakrystii, wykonano konserwację tynków i osuszono teren wokół kościoła. Na bieżąco wykonywane są także różne prace na cmentarzu parafialnym.
„Nasi parafianie nie szczędzą sił, angażując się społecznie. Wykonują proste prace remontowe i porządkowe przy kościele i na cmentarzu” - mówił przedstawiciel rady parafialnej. „Czeka nas jeszcze malowanie kościoła, renowacja i konserwacja ołtarzy, uporządkowanie terenu wokół kościoła, a także prace przy budynku plebanii” - mówi ks. L. Błaszczak.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizytację parafii rozpoczęło o godz. 15.00 spotkanie Biskupa Stanisława z przedstawicielami działających w niej ruchów i stowarzyszeń, którzy dzielili się swoimi osiągnięciami i planami na przyszłość, po czym Ksiądz Biskup udał się na cmentarz parafialny, by tam wraz z parafianami modlić się za zmarłych. Wizytację zakończyła uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Pasterz diecezji udzielił sakramentu bierzmowania 63-osobowej grupie młodzieży.
„Przyszedł już czas na odpowiedzialność za swoją wiarę, za Kościół, także za wiarę w duszach tych ludzi, z którymi Opatrzność was związała i zwiąże - mówił do bierzmowanych Ksiądz Biskup. - Ale żeby udźwignąć tę odpowiedzialność za wiarę, za Kościół, potrzebna jest szczególna moc, potrzebne są szczególne dary, dary Ducha Świętego, które dzisiaj otrzymacie w sakramencie bierzmowania. (…) Róbcie wszystko, żeby wasze życie było szlachetne, dobre, piękne, zgodne z Ewangelią. Jesteście największym skarbem waszych rodziców, oni troszczą się o to, żebyście się jak najpełniej rozwinęli. Rodzina jest podstawową komórką życia społecznego i to ona przede wszystkim wychowuje. Od rodziny najwięcej zależy. Kolana matki są najważniejszym uniwersytetem”.
Nawiązując do sprawozdań przedstawicieli parafialnych grup i stowarzyszeń, którzy mówili o dobrej współpracy z poprzednim Proboszczem i wyrażali nadzieję na równie dobrą współpracę z nowym duszpasterzem, Biskup Stanisław powiedział: „Cieszę się bardzo, że w waszej parafii mieliście dobrych kapłanów. Poprzednik obecnego tutaj Księdza Proboszcza był dobrym kapłanem, dokonał tu wiele dobrego, zarówno w zakresie budowy tego kościoła duchowego, który jest najważniejszy, jak także w zakresie tego kościoła materialnego, który stanowi wasza świątynia, cmentarz grzebalny i wszystkie inne budowle związane z parafią.
Od ostatniej wizytacji, czyli w ciągu minionych 6 lat, wykonano w waszej parafii bardzo wiele, zważywszy na to, że wasza wspólnota parafialna nie jest liczna, że macie problemy finansowe, że trudno jest współczesnym rodzinom zwłaszcza tym, którzy utrzymują się z pracy na roli, o pieniądze, o każdy grosz, że wiele jest najróżniejszych potrzeb. Tym bardziej doceniam waszą ofiarność, to, że współpracowaliście tak pięknie z waszym byłym Proboszczem, że wspomagaliście go, że dzieliliście się swoim, jakże ciężko zapracowanym groszem, przeznaczając go na sprawy związane z utrzymaniem tej świątyni i innych potrzeb kościelnych. Bóg wam zapłać za to.
Od kilku tygodni jest wśród was nowy Ksiądz Proboszcz, który rozpoczyna swoją misję proboszczowską. Jest pełen entuzjazmu, pełen dobrej woli, kocha was, chce z wami pracować, chce być do waszej dyspozycji. Bardzo liczę na to, że będziecie z nim współpracować, że otoczycie go życzliwością i miłością, że dobrem odpowiecie na dobro”.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30
Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza