Reklama

Na chwałę Boga Wszechmogącego

Niedziela kielecka 44/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielę 10 października długo będą pamiętać wierni z parafii Chrystusa Odkupiciela z podkieleckich Nowin oraz z parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza z kieleckich Ślichowic. Nie tylko dlatego, że uroczyście obchodzono w nich kolejny „Dzień Papieski”, lecz przede wszystkim z tego względu, że w tym dniu bp Kazimierz Ryczan wmurował kamienie węgielne w mury wznoszonych przez nich kościołów.
W uroczystej Sumie w Nowinach, odprawionej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana licznie wzięli udział kapłani związani z miejscową parafią, księża z dekanatu oraz kanclerz Kurii - ks. Jerzy Ostrowski i rektor WSD w Kielcach - ks. Kazimierz Gurda. Licznie przybyli wierni świeccy, wśród których nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz, architekta oraz budowniczych kościoła, jak również przedstawicieli firm, które pomagają we wznoszeniu nowej świątyni.
Wszystkich gości powitał proboszcz parafii ks. Józef Kubiczna: „Gromadzimy się dzisiaj, aby Bogu Trójjedynemu i Matce Bożej dziękować za wznoszony kościół - mówił. - „Bóg postawił mnie w tym czasie i w tym miejscu z misją budowy, ale ta nowa świątynia to także trud pracy moich poprzedników: ks. Henryka Byszewskiego, który od 1983 r. tworzył tę parafię i ks. Edwarda Nowaka, który zastąpił go w 1990 r.”. Ksiądz Proboszcz mówił o ofiarności i zaangażowaniu całej parafii, jak również wielu osób spoza niej, dzięki którym można było rozpocząć i kontynuować budowę nowej świątyni. Na zakończenie powitania ks. Kubiczna poprosił Księdza Biskupa o wmurowanie kamienia węgielnego oraz o modlitwę w intencji całej wspólnoty.
Akt erekcyjny odczytał kanclerz Kurii ks. Jerzy Ostrowskiego. „Działo się to Roku Pańskiego 2004 w miesiącu październiku, dnia 10., gdy na Stolicy Piotrowej zasiadał papież z rodu Polaków, Jan Paweł II, a prymasem Polski był kardynał Józef Glemp, ordynariuszem kieleckim ks. bp Kazimierz Ryczan, biskupem pomocniczym ks. Marian Florczyk, dziekanem dekanatu Kielce południe był ks. Marian Janusz, a proboszczem ks. Józef Kubicza...”. Po odczytaniu aktu złożyli na nim swoje podpisy: Ksiądz Biskup, Ksiądz Kanclerz, Rektor WSD, Ksiądz Proboszcz oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Kamień węgielny pod budowę kościoła w Nowinach poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny 22 czerwca 1983 r. w Krakowie. Budowę świątyni rozpoczęto 28 kwietnia 2001 r. według projektu Włodzimierza Cichonia z Kielc. Kierownikiem budowy jest Jan Kania również z Kielc.
Po wmurowaniu w ścianę powstającej świątyni aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego w kaplicy odprawiona została Msza św. w intencji całej parafii. W homilii ks. bp Kazimierz mówił o potrzebie dziękowania Bogu za wszystko to, co otrzymujemy od Niego.
Mówiąc o budowie kościoła stwierdził, że wznoszony jest on nie przez ludzi bogatych, lecz przez ludzi wierzących, którzy w ten sposób dają wyraz swojej ufności pokładanej w Bogu. Ksiądz Biskup nawiązał także do obchodzonego właśnie w tym dniu Dnia Papieskiego i zbiórki pieniędzy dla ubogiej młodzieży, aby umożliwić jej dalsze kształcenie - „dzięki datkom, nawet małym, pomagamy potrzebującym i odnawiamy nasze serca” - podkreślił.
Po zakończeniu Eucharystii Ksiądz Proboszcz podziękował Księdzu Biskupowi za sprawowanie Mszy św. oraz zapewnił o dalszych staraniach, aby wznoszona świątynia jak najszybciej stała się domem modlitwy.
Kilka godzin później ks. bp Kazimierz przewodniczył zgromadzeniu wiernych w parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza w Kielcach. Msza św. odprawiona została po raz pierwszy w murach budującego się kościoła. Wzięli w niej liczny udział kapłani, wierni oraz budowniczowie kościoła. Zebranych powitał ks. prob. Bogdan Pękacki. „Są wydarzenia i daty, które tworzą historię i zapisują się trwale w dzieje wspólnoty parafialnej - mówił. - 10 października, w Dzień Papieski, jako mała cząstka Kościoła, w łączności z Ojcem Świętym, gromadzimy się tak licznie pod przewodnictwem Pasterza diecezji, by dokonać wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego nowego kościoła. Świadkami historii tej parafii jest ołtarz, ambona i krzyż. Służyły nam w namiocie, w kaplicy i gromadzą nas dzisiaj tu, na uroczystej Eucharystii w murach nowego kościoła. Wiara, nadzieja i miłość zgromadziła nas tu, by wspólnie zawierzyć Bogu nasze parafialne dzieło” - podkreślił Ksiądz Proboszcz.
Akt erekcyjny odczytał dziekan dekanatu Kielce ks. Stanisław Sztafrowski. Swoje podpisy pod aktem złożyli potem: Ksiądz Biskup, Ksiądz Kanclerz, Ksiądz Rektor i Ksiądz Proboszcz. Następnie ks. bp Kazimierz Ryczan wmurował akt erekcyjny i kamień węgielny w mury budowanej świątyni.
Kamień węgielny pod budowę kościoła pw. bł. Jerzego Matulewicza pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. Pierwsza Msza św., poświęcenie placu i krzyża, miały miejsce w 1991 r. Pasterka w 1993 r. miała wyjątkowo uroczysty charakter - już w nowej kaplicy. Parafia się powiększa.
Ks. bp Kazimierz Ryczan widzi konieczność zaradzenia potrzebom parafian i 15 maja 2000 r. podejmuje decyzję o rozbudowie kościoła. 30 grudnia 2002 r. powstaje dokumentacja kościoła, wykonana przez architektów Annę i Krzysztofa Filusiów oraz Piotra Bielańskiego, zatwierdzona przez komisję kurialną i Księdza Biskupa. 26 czerwca 2003 r. rozpoczynają się prace przy budowie fundamentów.
Podczas homilii Ksiądz Biskup mówił o potrzebie wznoszenia Domu Bożego. „Komu potrzebna jest ta świątynia, czy nie szkoda wydatków na ten cel? - pytał, zaraz odpowiadając, że ta budowa, to „dziękczynienie, a na dziękczynienie nie szkoda niczego”. Ksiądz Biskup mówił o tym, że powstają nowe szpitale, nowe szkoły, stadiony, nowe domy dziecka, które przeznaczone są dla ludzi. „Świątynia zaś jest przeznaczona dla Boga. Jest to podziękowanie za dzieło zbawienia, ponieważ wszyscy zostaliśmy przez Jezusa zbawieni”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

2025-04-21 20:07

Grzegorz Gałązka

Powody śmierci Papieża: udar mózgu, śpiączka i niewydolność krążeniowa.

Więcej ...

W Radomiu odbyły się uroczystości pogrzebowe bpa Piotra Turzyńskiego

2025-04-22 15:44

EpiskopatNews/flickr.com

Tłumy wiernych, ponad 30 biskupów i arcybiskupów, 300 księży, wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych biskupa Piotra Turzyńskiego - biskupa pomocniczego diecezji radomskiej, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Mszy świętej w katedrze Opieki NMP w Radomiu przewodniczył 22 kwietnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze uczestniczyli: Prymas Polski abp Wojciech Polak i abp Adrian Galbas, bp Marek Marczak i bp Marek Solarczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę pogrzebu papieża

Kościół

Podano datę pogrzebu papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Kościół

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży