Reklama

Watykan

Hanna Suchocka ponownie członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Fotografia Felici

Franciszek potwierdził kardynała Seana O'Malley, OFM Cap. Na funkcji przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich powołał szesnastu członków tego organu doradczego, w tym dziewięciu nowych członków. Na kolejną kadencję potwierdził siedmiu dotychczasowych członków, w tym prof. Hannę Suchocką, byłą ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowi członkowie to: prof. Benyam Dawit Mezmur (Etiopia); siostra Arina Gonsalves, RJM (Indie); pan Neville Owen (Australia); pani Sinalelea Fe'ao (Tonga); prof. Myriam Wijlens (Holandia); prof. Ernesto Caffo (Włochy); siostra Jane Bertelsen, FMDM (Wielka Brytania); pani Teresa Kettelkamp (USA) i pan Nelson Giovanelli Rosendo Dos Santos (Brazylia).

Siedmiu członków pełniących potwierdzonych ponownie to: dr Gabriel Dy-Liacco (Filipiny); bBiskup Luis Manuel Alí Herrera (Kolumbia); ks. Hans Zollner, SJ (Niemcy); prof. Hanna Suchocka (Polska); siostra Kayula Lesa, RSC (Zambia); siostra Hermenegild Makoro, CPS (RPA) i ks. prał. Robert Oliver (USA) – dotychczasowy sekretarz Komisji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wskazał kard. O'Malley nowo mianowani członkowie uzupełnią globalną perspektywę Komisji w zakresie ochrony osób nieletnich i dorosłych szczególnie narażonych na wykorzystanie. Dodał, że stawia sobie ona za cel pomaganie Kościołom lokalnym w ich wysiłkach na rzecz ochrony tej kategorii osób przed nadużyciami seksualnymi.

Reklama

Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich zaznaczył, że wśród ośmiu kobiet i ośmiu mężczyzn – członków tego gremium są także osoby, które padły ofiarą molestowania ze strony duchownych. Mają one prawo do publicznego ujawniania swoich doświadczeń, ale powołani dzisiaj członkowie postanowili, że nie uczynią tego publicznie, ale wyłącznie w ramach Komisji, która apeluje o uszanowanie ich prywatności w tej sprawie.

Zapowiedziano, że najbliższa, planowana na kwiecień b.r. sesja plenarna Komisji rozpocznie się prywatnym spotkaniem z kilkoma osobami, które doświadczyły przemocy. Członkowie omówią następnie różne propozycje mające na celu wspieranie stałego dialogu z ofiarami z całego świata. Ma temu służyć mający powstać niebawem „Międzynarodowy Zespół Doradców na rzecz osób Poszkodowanych” (ISAP), nowa struktura ukształtowana przez głosy ofiar i bazująca na doświadczeniach komitetu doradczego działającego w Anglii i Walii. Przedstawi je w kwietniu baronowa Hollins.

Poinformowano, że w ciągu pierwszych czterech lat działania Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich współpracowało z nią niemal 200 diecezji i zakonów.

Komisja ds. Ochrony Małoletnich powstała w marcu 2014 roku. Doradza ona papieżowi w sprawach dotyczących zaangażowania Stolicy Apostolskiej w ochronę dzieci i młodzieży oraz opieki duszpasterskiej nad ofiarami nadużyć seksualnych, jakich dopuścili się duchowni. Chodzi zwłaszcza o śledzenie na bieżąco programów ochrony dzieciństwa, o formułowanie propozycji nowych inicjatyw we współpracy z biskupami, konferencjami episkopatu i wyższymi przełożonymi zakonnymi oraz o proponowanie odpowiednich osób do systematycznego wcielania w życie tych inicjatyw – świeckich, zakonnych i księży, mających doświadczenie w dziedzinie ochrony małoletnich, kontaktów z ofiarami, zdrowia psychicznego, stosowania prawa itp. Komisji przewodniczy wspominany kardynał O’Malley z USA, a wśród jej członków są dwie ofiary nadużyć: Marie Collins z Irlandii i Peter Saunders z Wielkiej Brytanii, a także była polska premier Hanna Suchocka. W maju 2015 roku Komisja otrzymała statut, zaaprobowany ad experimentum na trzy lata. Utworzenie instytucji, mającej troszczyć się o ofiary, dopełniło dotychczasową działalność Kongregacji Nauki Wiary, skupioną głównie na przeprowadzaniu dochodzeń w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne i karaniu ich sprawców w oparciu o prawo kościelne.

Komisja opiniowała już między innymi projekt zmian w Kodeksie Prawa Kanonicznego, przewidujących karę dla biskupów, którzy ukrywają wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych.

Podziel się:

Oceń:

2018-02-17 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie

Dagmara Zalewska

Przez cztery dni minionego tygodnia w Łodzi i Porszewicach obradowała Komisja „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet”, która jest częścią Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

Więcej ...

Sejm po raz kolejny debatował nad projektem o depenalizacji aborcji

2024-11-06 20:16

PAP/Radek Pietruszka

Sejm po raz kolejny debatował dziś nad odrzuconym już projektem o depenalizacji aborcji. Po tym jak projekt odrzucony został w lipcu br. Lewica i Koalicja Obywatelska wniosły projekt o identycznej treści. Głosowanie nad projektem odbędzie się w piątek 8 listopada.

Więcej ...

Wstać z kanapy i głosić Dobrą Nowinę!

2024-11-07 13:31
Do udziału w wydarzeniu zaprasza diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Paweł Grzesiak

Karolina Krasowska

Do udziału w wydarzeniu zaprasza diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Paweł Grzesiak

Rozpoczęły się zapisy na Modlitewny Wieczór Młodych. Tym razem młodzież z całej diecezji spotka się w Winnym Grodzie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg jest miłosierny dla Ciebie!

Wiara

Bóg jest miłosierny dla Ciebie!

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Kościół

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

SN: sprawa Barbary K.-Sz oskarżonej o zniesławienie...

Wiadomości

SN: sprawa Barbary K.-Sz oskarżonej o zniesławienie...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...