Reklama

Turniej Rycerski w Łęczycy

Niedziela łowicka 37/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę i niedzielę 25-26 sierpnia Królewski Gród Łęczyca otworzył swe podwoje dla szlachetnych rycerzy i ich dam - członków Bractw Rycerskich z całej Polski, a nawet z zagranicy. Wszyscy oni, a także kilka tysięcy turystów, przybyli na IV Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy.

Turniej zorganizowało Bractwo Rycerskie na Zamku Królewskim w Łęczycy, przy współpracy z Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym w Łęczycy, a także władz Łodzi, burmistrza Konstantynowa, Stowarzyszenia Miłośników Kultury Średniowiecza "Piastowska Droga Romańska" oraz Muzeum w Łęczycy.

Szlachetni rycerze, cne damy...

Turniejowe zmagania rozpoczęły się uroczystą Mszą św. gregoriańską w archikolegiacie tumskiej, odprawioną przez ks. Pawła Olszewskiego, z udziałem władz miejskich i samorządowych. Starożytna kolegiata w Tumie, wypełniona przez rycerzy i damy, a nawet przez dzieci w stylowych strojach, sprawiała w tym dniu wrażenie przeniesionej w czasie o co najmniej sześć czy nawet osiem wieków!

Po Mszy św. wrażenie podróży w czasie mogło się jeszcze spotęgować, kiedy to rycerze i damy, konni, poczty sztandarowe Bractw Rycerskich oraz goście turnieju uformowali orszak i przy muzyce grającego na kobzie Szkota Malcolma przeszli pradawnym Traktem Królewskim na Zamek Łęczycki. Wypełnili wewnętrzny dziedziniec zamku i przystąpili do obrzędu powitania, prowadzonego przez Michała Lewartyna Wojtysiaka - kasztelana łęczyckiego i namiestnika Bractwa Rycerskiego na Zamku Królewskim w Łęczycy.

Kasztelan powitał przedstawicieli władz Łęczycy i sponsorów, a następnie swoje glejty złożyły uroczyście poszczególne bractwa o bardzo ciekawych nazwach: Drużyna Zaciężna Ziemi Mazowieckiej, Stowarzyszenie Rycerskie "Zagończyk", Bełchatowskie Bractwo Rycerskie, Bractwo św. Maurycego, Bractwo Orlich Gniazd, Chorągiew Ziemi Lubelskiej, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Krakowskiej, Bractwo Miecza i Kuny, Hufiec Rycerstwa Małopolskiego "Leliwa", Zgromadzenie Rycerstwa Domu Wendyjskiego, Zgromadzenie Rycerzy Szkarłatnej Róży, Rota św. Jana Chrzciciela, Kompania Czarnego Gryfa, Stowarzyszenie "Ogończyk", Wolna Najemna Kompania Poznań, Wolna Drużyna Ziemi Beskidzkiej, Trzynasta Wolna Chorągiew z Olsztyna, Bractwo "Kern", Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej, Gemeine Leut, Zgromadzenie Rycerzy Gdańskich, Chorągiew Ziemi Górnośląskiej, Wrocławski Hufiec Artylerii Zamku Bolków, Konińska Drużyna Rycerska, Toruńska Piesza Rota, Hufiec Kasztelanii Czerskiej i Stowarzyszenie Rycerzy Ziemi Gdańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Reguła Rycerstwa

Po powitaniu uczestników turnieju i zaproszonych gości, odczytano Regułę Rycerstwa Polskiego i podano obowiązki i prawa turniejowe. Reguła ta, choć sprzed wieków, brzmi znajomo i pociągająco dla nas, żyjących na początku trzeciego tysiąclecia i wyjaśnia najlepiej, dlaczego na całym świecie idea Bractw Rycerskich wciąż jest żywa i kultywowana przez setki, a może tysiące osób: "Stan rycerski zakonem jest, gdzie zakon ów jednaki i powołanie jego jedne źródła w wierze świętej mające. W służbie stanu swojego rycerze braćmi są, a braterstwo owe, siłę i dumę rodzące, źródłem czci i honoru rycerskiego się stawa. Jakoż nie ma godniejszego stanu ludzkiego serca i ducha, który by bardziej powołany był w płodności swojej: zacność rodzić, miłość ojczyzny krzepić i sumienność powołania swego sprawować. Bo też wiadomym jest, iż człowiek dumny, honorem się kierujący, szacunku dla siebie potrzebuje i by na ten szacunek zasłużyć, w życiu swojem wedle zasad reguły świętej rycerskiej podąża. Przeto winien rycerz pamiętać, kim jest i zważyć na to, co jego stan oznacza, pomnieć, że komu więcej poruczono, od tego więcej wymagać będą".

Zgodnie z Regułą Rycerską trzy są przymioty rycerskie: czystość w miłości i prawdzie, cześć rycerska moc uczynku rodząca i sprawność oręża, ku obronie słabych i przestrodze niesprawiedliwych.

Zmagania turniejowe

W bogatym programie Turnieju Rycerskiego znalazły się m.in. zmagania łuczników i zapasy rycerskie Stanisława Ciołka, sławnego ze swej siły polskiego rycerza z czasów Króla Kazimierza Wielkiego; tzw. "zabawy plebejskie" dla publiczności wzorowane były na zabawach średniowiecznych, a towarzyszyły im konkursy wiedzy historycznej. Z kolei Turniej Okrągłego Stołu wzorowany był na XIII- i XIV-wiecznych widowiskach, opartych na średniowiecznej literaturze o tematyce dworskiej.

Bardzo ciekawy okazał się Turniej Bojowy "a plaisance", czyli turniej otwarty, w którym walki, prowadzone na broń drewnianą, nie były reżyserowane, a rycerzom w walkach towarzyszyli giermkowie ( tzw. samowtór). Ogromne zainteresowanie wzbudził Turniej Konny "Bohurt", czyli gonitwy konne do pierścieni, Saracena i chust dam dworu. Organizatorzy turnieju - a kasztelan Wojtysiak nie ukrywa, że jest to spory sprawdzian zaangażowania w ideę rycerstwa dla wszystkich członków Bractw - przygotowali nawet bitwę o zamek, połączoną z paleniem wioski na podgrodziu.

Nowością tegorocznego turnieju była projekcja filmu opowiadającego legendę Nibelungów pt. Saga o Nibelungach. Organizatorzy Turnieju Rycerskiego zaprosili także gości - których co roku przyjeżdża do Łęczycy kilka tysięcy - na koncert muzyki dawnej, na inscenizację średniowieczną Sąd nad czarownicami (niezwykle poruszający pokaz tortur średniowiecznych, odtworzenie przebiegu śledztwa i procesu podejrzanych o paranie się czarami, wydanie wyroku i egzekucję na stosie). Odbyła się tradycyjna już Uczta Rycerska dla Bractw i zaproszonych gości.

Przez cały czas trwania turnieju można było skorzystać z wielu atrakcji: przymierzyć wzorowane na średniowiecznych stroje kobiece i męskie zbroje, obserwować wybijanie monet, nabywać pamiątki i dobrze zjeść, także potrawy tradycyjne, podawane w glinianych naczyniach.

Gdy się patrzyło na rozmach, z jakim Bractwo Rycerskie na Zamku Królewskim w Łęczycy zorganizowało swój turniej, aż trudno było uwierzyć, że przygotowania trwały tylko dwa i pół miesiąca. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie pomoc finansowa i rzeczowa sponsorów, którym należą się w tym miejscu wielkie podziękowania za zrozumienie idei kultywowania pięknych średniowiecznych tradycji i promocji miasta i regionu łęczyckiego. Wśród sponsorów znaleźli się m.in.: Restauracja "Królewska", PeKaO BP z Łodzi, Polska Organizacja Turystyczna, Marszałek Województwa Łódzkiego, Władze Miasta Łodzi, Burmistrz Konstantynowa, Władze Powiatu i Gminy Łęczyca i szereg firm. Natomiast członkowie Bractwa robili wszystko za darmo, a symboliczna opłata za bilety wstępu przeznaczona została na pokrycie zniszczeń strojów i wyposażenia.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 30.): Słup soli czy sól ziemi?

2024-05-29 22:32

Materiał prasowy

Jak nie stracić nadziei w świecie pełnym cierpienia? W jaki sposób omijać duchowe zagrożenia? I czy te dzisiejsze czasy naprawdę są aż takie złe? Zapraszamy na trzydziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym spojrzeniu na niebezpieczeństwa zewnętrzne i wewnętrzne.

Więcej ...

Podziękujmy dziś Bogu za wszystkich ludzi, dzięki którym nasza wiara została umocniona

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-56.

Więcej ...

Flisaczko Dobrzyńska ze Skępego, módl się za nami...

2024-05-30 20:50

Adobe Stock

Początki sanktuarium maryjnego w tym miejscu sięgają drugiej połowy XV wieku. Niedaleko jeziora leżał na rozdrożu wielki głaz służący za drogowskaz. Według legendy był on ozdobiony mnóstwem krzyży. Okoliczni mieszkańcy i przejeżdżający podróżni nieraz widywali nad głazem niezwykłe światło lub słyszeli cudowny śpiew.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania