Reklama

Św. Hubert - patron myśliwych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wieków w krajach chrześcijańskich myśliwi czcili św. Eustachego, św. Egidiusza, a szczególnie św. Huberta.
Hubert żył na przełomie VII i VIII w. (ok. 656 - 727). Był rycerzem na dworze Pepina w Heristal i wielkim miłośnikiem myślistwa, dlatego polował nawet w dni świąteczne. Kiedy na polowaniu w Wielką Sobotę psy wytropiły wielkiego jelenia z dziesięcioma rogami, dostrzegł, że między tymi rogami widnieje jaśniejący krzyż. Usłyszał też głos jelenia: „Hubercie, dlaczego mnie ścigasz? Czyżbyś bardziej niż własne zbawienie ukochał polowanie?” To spotkanie zmieniło życie Huberta. Kiedy zmarła mu żona, został kapelanem, a potem biskupem. Od ok. 703 r. sprawował posługę biskupią w Tongern - Maastricht, a od 716 r. w Leodium. W ikonografii od XV w. ukazywany jest w stroju myśliwego, albo biskupim. Atrybutami św. Huberta są: jeleń z krzyżem pomiędzy rogami, sfora psów, róg, nóż myśliwski.
W Polsce kult św. Huberta rozwija się od XVIII w. Tradycyjne uroczystości związane ze świętem patrona myśliwych nazywane hubertowinami obchodzone są 3 listopada - na pamiątkę daty otwarcia grobu świętego w 744 r.
Hubertowiny rozpoczynała Msza św., odprawiana w leśnej kaplicy, po której odbywało się polowanie, zakończone biesiadą i zabawą. Każdy myśliwy miał obowiązek uczestniczyć w tym święcie, zwalniała go z niego choroba, bądź nie cierpiące zwłoki zajęcie czy podróż.
Współcześnie wiele kół łowieckich podtrzymuje tę tradycję. Uroczystość hubertowin jest jednocześnie inauguracją zimowego sezonu myśliwskiego, zakończoną biesiadą.
W tym roku uroczystości hubertowin poprzedzi we Włocławku otwarcie wystawy pt. W kręgu kultury łowieckiej. Wystawa przygotowana w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest prezentacją dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego, w których ukazany jest świat dzikich zwierząt i sceny pokazujące sposoby łowów, w tym sokolnictwo. Oprócz nich na ekspozycji można zobaczyć akcesoria myśliwskie - dawną broń, prochownice, ładownice, elementy stroju.
W zespole dzieł sztuki znajdują się obrazy m.in. Józefa Brandta, Jana Rosena, Leona Wyczółkowskiego czy włocławskich malarzy: Władysława Brecha i Jana Stępnia, grafiki i rysunki Kazimierza Sichulskiego i Ludmiły Laszenko, rzeźby z brązu Stanisława Komaszewskiego i Franza Ifflanda. Ważnym elementem wystawy są grafiki z wizerunkami św. Huberta autorstwa polskich artystów z lat międzywojennych, a także rzeźba współczesna. W grupie przedmiotów zdobionych scenami myśliwskimi są meble, wyroby ceramiczne i ze szkła. Tematykę ekspozycji szczególnie podkreślają wspaniałe trofea.
Na wystawie są też eksponaty wypożyczone z kolekcji m.in. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie i Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz zabytki z kolekcji prywatnych, przede wszystkim członków Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku. Wystawa według scenariusza piszącej te słowa, w aranżacji plastycznej Reginy Magier czynna jest w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 od 28 października br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Adwokatka dzieciństwa”

Imelda Lambertini

pl.wikipedia.org

Imelda Lambertini

Dwunastoletnia dziewczynka żyjąca w XIV wieku w Italii - bł. Imelda Lambertini jest patronką dzieci pierwszokomunijnych, a także patronką wszystkich dzieci i młodzieży. Dawne modlitwy nie bez powodu nadają jej miano „adwokatki dzieciństwa”. Jej proste życie, związane z Eucharystią, ale nie tylko, niesie ogromnie ważne przesłanie dla świata XXI wieku

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Nadzieja wyrosła w sercach

2024-05-12 15:10

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania