Reklama

Edytka najlepsza na Podkarpaciu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzeszowskie Dni Kultury Szkolnej to impreza na Podkarpaciu mająca już swoją renomę i rozmach. W tym roku odbyła się po raz 12. i zgromadziła 250 uczestników. Rywalizowano w konkursach: Monodram, festiwalu piosenki z tekstem, konkursie fotograficznym, plastycznym Ściana, dziennikarskim i literackim - w kategorii poezji i prozy. Organizatorami imprezy było III LO w Rzeszowie im. Cypriana Kamila Norwida, MDK w Rzeszowie, Katolickie Radio Via, Gazeta Codzienna Nowiny oraz telewizja TVP 3. Najliczniej i najmocniej obsadzony był bez wątpienia konkurs literacki. Wprawdzie w prozie było tylko 20 autorów, jednakże do konkursu poetyckiego nadesłało wiersze aż 94 uczniów. W pewnych kategoriach, gdy konkurencja była nieco słabsza, niektórych nagród nie przyznawano, na przykład w kategorii prozy nie było I nagrody. W najsilniej osadzonym konkursie poetyckim były nie tylko wszystkie trzy nagrody, ale także aż 8 wyróżnień. Tym większy więc sukces Edytki Głuszak - uczennicy III klasy LO w Jeżowem. Jej zestaw czterech wierszy zyskał największe uznanie jurorów - pokonała aż 93 rywali i zdobyła I nagrodę. W skład Komisji Konkursu Literackiego wchodzili fachowcy, znawcy literatury: red. Anna Koniecka (Nowiny, dr Stanisław Dłuski, redaktor naczelny kwartalnika Nowa Okolica Poetów, Marek Pękala (pisarz, redaktor GC Nowiny) oraz Wanda Lignowska-Bojda z III LO w Rzeszowie. To kolejny powód do satysfakcji z osiągniętego sukcesu. Dotychczas sukcesy w tej kategorii osiągali uczniowie liceów rzeszowskich, przemyskich i krośnieńskich, reprezentujący duże, renomowane szkoły. Sukces uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem był więc pewnym zaskoczeniem, niektórzy pytali się, gdzie leży taka miejscowość. Edytka Głuszak pisze jednak naprawdę świetne wiersze i na ten sukces sobie zasłużyła (może szkoda tylko, że nie wystartowała w jego poprzednich edycjach). W wydanym przy tej okazji zbiorku nagrodzonych wierszy pod tytułem Niech żyją anioły! Almanach poezji i prozy niemal wszystkie pozytywne treści łączą się z jej poezją. To u niej w wierszu Jak pojawia się „zdumiony anioł”, a w innym, bez tytułu - „płaczący Anioł”, który musi wrócić do zwykłych śmiertelników. To do niej szczególnie zdają się odnosić te optymistyczne nutki ze smutnej przedmowy Anny Konieckiej Na mrocznej fali:
„Na szczęście w paru wierszach fruwają gęsto jasne Anioły. Niosą naiwną wiarę, że można pokonać te krwawe i gorzkie morza? A może po prostu wiedzą, że ten ponury akwen został zbudowany wyłącznie na użytek literacki, na obraz i podobieństwo dorosłego świata, więc to my, dorośli, powinniśmy się puknąć w czoło”.
Edytka dała się poznać jako poetka jeszcze w gimnazjum, jednak dopiero okres nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Jeżowem pozwolił jej osiągnąć sukcesy. Była i jest podporą szkolnej gazetki Post Scriptum, która zaistniała odkąd jest uczennicą szkoły, a żaden numer gazetki nie był pozbawiony przynajmniej jednego wiersza Edytki. W związki z pracą w gazetce i z nauką w tej szkole znalazła się pod opieką nauczyciela-poety Ryszarda Mścisza. W ubiegłym roku szkolnym zadebiutowała w poetyckiej Witrynie, którą w stalowowolskim tygodniku Sztafeta prowadzi red. Zbigniew Janusz. Teraz zaś okazała się najlepszą na Podkarpaciu uczennicą piszącą wiersze. I należy wierzyć, że to dopiero początek jej sukcesów na drodze twórczej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Łódź: Majowy zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2024-05-12 17:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania