Reklama

Rok Wolontariatu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2001 ogłoszony został na świecie rokiem wolontariatu. Wolontariusz to człowiek, który z własnej woli i całkowicie bezinteresownie pragnie służyć drugim. Z tej racji idea wolontariatu jest tak bardzo bliska chrześcijaństwu. W sposób szczególny interesują się nią młodzi ludzie, dla których pomoc bliźnim jest potrzebą serca i sposobem samorealizacji. Tysiące młodych wolontariuszy obsługuje światowe spotkania młodzieży z Ojcem Świętym. W roku jubileuszowym to właśnie młodzi wolontariusze stanowili podstawę wszelkich służb porządkowych i obsługi ruchu pielgrzymkowego w Wiecznym Mieście. Młodzieżowe grupy pracy pozwalają też zorganizować coroczne Europejskie Spotkania Młodych przygotowywane przez wspólnotę braci z Taizé. Jednym słowem, wolontariat w Kościele jest dziś szczególnie cenioną formą zorganizowanej służby młodych. Tą formą aktywności zainteresowane są również inne wspólnoty i organizacje, głównie o charakterze charytatywnym. Grupy młodych wolontariuszy posługują w placówkach opieki społecznej, w przytuliskach i domach dziecka, odwiedzają chorych i zbierają ofiary na pomoc dla ludzi poszkodowanych w kataklizmach. Październikowy tydzień miłosierdzia będzie obchodzony w Kościele w Polsce właśnie pod hasłem wolontariatu. Dlaczego Kościół tak żywo interesuje się tą sprawą, skoro idea pomocy bliźnim jest w Kościele żywa od samego początku jego istnienia? Otóż dziś, chyba wyraźniej niż dotychczas, widać potrzebę zorganizowanej i stałej pomocy drugim. W krajach Europy Zachodniej i państwach Ameryki Północnej wolontariat jest czymś bardzo powszechnym. Status wolontariusza jest usankcjonowany przez prawo, placówki opiekujące się ludźmi mają stałe kontakty z grupami wolontariatu, często też wolonatriat jest formą przygotowania do pracy, a nawet służby zastępującej wojsko. Niestety, w Polsce, mimo szybkiego rozwoju stowarzyszeń i organizacji wolontariuszy, ciągle jeszcze status wolontariusza nie jest dość jasny. Być może oddolne inicjatywy młodych oraz zaangażowanie w tej sprawie organizacji pozarządowych wprowadzi na polską scenę życia społecznego rozpowszechnioną ideę wolontariatu.

Od ponad roku również w środowisku młodzieży związanej z duszpasterstwem młodych archidiecezji częstochowskiej dojrzewa ta idea. Młodzi spotkali się już kilkakrotnie w tej sprawie w kawiarence " Emaus". Zimą ubiegłego roku zaczęli służyć jako wolontariusze w stałej pomocy osobom bezdomnym na częstochowskich dworcach. Doskonałym sprawdzianem było zaangażowanie w przygotowanie Jubileuszu 10-lecia VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie. Ponad czterdziestu wolontariuszy służyło pielgrzymom, obsługiwało kościoły adoracji, plac ewangelizacyjny. To dzięki wolontariuszom udało się zorganizować szereg ważnych dla miasta uroczystości w samym szczycie ruchu pielgrzymkowego w Częstochowie. Warto dodać, że w tej grupie wolontariatu byli również młodzi z Wielunia, Myszkowa, Działoszyna i Radomska. Mimo olbrzymiej pracy, młodzi do dziś wspominają swoją służbę. Ich marzeniem jest stworzenie w Częstochowie młodzieżowego wolontariatu, którego inspiracją byłaby pobożność maryjna. " To powinien być maryjny wolontariat młodych" - mówią uczestnicy z grupy wolontariuszy podczas sierpniowego spotkania młodych. Rzeczywiście, daleko jest jeszcze Częstochowie do wielkich sanktuariów maryjnych Europy, w których pielgrzymom służą ogromne rzesze wolontariatu. Może doświadczenia młodzieży z ostatnich wakacji będą dla nich inspiracją do stworzenia w tym roku pierwszych oficjalnych struktur wolontariatu młodych. Kroki w tym kierunku podejmuje również Wydział Duszpasterstwa Młodych Kurii Metropolitalnej. Dlatego wszystkich młodych z archidiecezji częstochowskiej, zainteresowanych ideą wolontariatu prosimy o kontakt w wydziałem. Oto adres: Wydział Duszpasterstwa Młodych Kurii Metropolitalnej, Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa; e-mail: akademicki@czestochowa.opoka.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 30.): Słup soli czy sól ziemi?

2024-05-29 22:32

Materiał prasowy

Jak nie stracić nadziei w świecie pełnym cierpienia? W jaki sposób omijać duchowe zagrożenia? I czy te dzisiejsze czasy naprawdę są aż takie złe? Zapraszamy na trzydziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym spojrzeniu na niebezpieczeństwa zewnętrzne i wewnętrzne.

Więcej ...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Więcej ...

Nowa Ruda - Słupiec. Sygnał Miłosierdzia z Janem Pawłem II

2024-05-31 09:17
Noworudzki Sygnał Miłosierdzia odbył się po raz siódmy.

archiwum prywatne

Noworudzki Sygnał Miłosierdzia odbył się po raz siódmy.

W czwartkowy wieczór 30 maja w uroczystość Bożego Ciała, hala widowiskowa Centrum Turystyczno-Sportowego wypełniła się po brzegi miłośnikami muzyki religijnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...