Reklama

„Spotkania 3 Chórów - 3 Kultur”

Muzyka ponad granicami

W dniach 17-20 października br. w Motyczu Leśnym trwały warsztaty „Spotkania 3 Chórów - 3 Kultur”. Ich organizatorem była Fundacja „Szczęśliwe Dzieciństwo”. Celem „Spotkań” było zbliżenie europejskich narodów, mających tak bardzo różną kulturę i obyczaje, przełamywanie fałszywych stereotypów i uprzedzeń poprzez bezpośrednie, wzajemne kontakty młodzieży uczestniczącej w kilkudniowym, wspólnym śpiewaniu. Wzięły w nim udział chór „Wołyńskie Słowiki”, działający przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Łucku, chór „Schola Cantorum” z Lipska i chór „La Musica” z Gimnazjum nr 16 w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Finał „Spotkań” to koncert, który odbył się 21 października w Auli im. kard. Wyszyńskiego KUL pod patronatem Prezydenta Miasta Lublina. Podczas warsztatów artystki pracowały zarówno nad wykonaniem własnych utworów, jak i tych obcojęzycznych, śpiewanych przez nowych przyjaciół z innych chórów. Zostały doskonale przygotowane podczas zaledwie siedmiu prób. „To było ciekawe doświadczenie, gdy słyszało się, jak Ukrainki uczyły Niemki wymowy »swoich« tekstów utworów i odwrotnie. Można było przekonać się, że muzyka naprawdę łączy narody” - powiedzieli dyrygenci. Gdy w Auli zakończyły się ostatnie przygotowania do koncertu, uczestnicy „Spotkań” mieli czas na zwiedzanie Lublina. Czwartkowy koncert poprowadził Waldemar Mirek, prezes Fundacji „Galeria na Prowincji”. „Dzisiejsze spotkanie jest okazją do poznania tego, co przyprawia o drżenie serca ludzi w Niemczech, na Ukrainie i w Polsce” - stwierdził.
Koncert rozpoczęły „Wołyńskie Słowiki” pod dyrekcją Piotra Miłogrodzkiego. Z bukiecikami kwiatów w rękach wykonały Kwiaty Polskie S. Magdaleny Nazaretanki. Publiczności szczególnie spodobała się piosenka Charlie, litewskiego kompozytora Raymonda Pausa. Pojawił się w niej tajemniczy, „czarny tancerz”, w którego wcieliła się jedna z chórzystek. Członkowie chóru to reprezentanci wielu grup społecznych i zawodowych z dość licznej mniejszości polskiej. W Łucku i jego okolicach mieszka 900 polskich rodzin. Następnie wystąpił gospodarz „Spotkań”, lubelski chór „La Musica” pod dyrekcją Zdzisława Ohara, w poszerzonym składzie. Zespół jest laureatem wielu konkursów. Obok renesansowej muzyki sakralnej wykonał utwory współczesne - Czarownica Andrzeja Chundziaka i „Ptasie plotki” Henryka Mikołaja Góreckiego. W repertuarze znalazły się również piosenki ludowe - kaszubska Wele, wele, wetka, słowacka Tancuj, tancuj, wykrucaj i Siyahamba - południowoafrykańska melodia Zulusów. Podczas jej wykonania na scenę wszedł chór „Schola Cantorum” z Lipska, prowadzony przez Martina Lehmana. Muzyka dawna to znacząca część repertuaru tej formacji. Dość często występuje w historycznych murach lipskich kościołów św. Tomasza i św. Marcina, a także w salach Starego Ratusza. Na początek wykonał O Virgo spledens, gregoriańską pieśń pielgrzymią z X w. Ponieważ w Lipsku mieszkali i tworzyli Robert Schumann i Feliks Mendelssohn Bartholdy, dlatego ich utwory znalazły się w repertuarze chóru. Zakończenie to znane przeboje muzyki pop, m.in. The Lions Sleep Tonight, w którym chórzystki wykazały się doskonałym naśladownictwem odgłosów prawdziwej dżungli. Widzom spodobał się także niekonwencjonalny sposób dyrygowania M. Lehmana. Sympatyczny dyrygent przypomina nieco Stefana Mollera, lubianego w Polsce nauczyciela i aktora.
Potem na scenie pojawiły się wszystkie chóry. „Część wspólną” koncertu otworzył utwór Michaela Praetoriusa Viva La Musica. Następnie dwa ukraińskie - piosenka ludowa Czarne oczka i Mnohaja Lita. Potem dwa polskie Kujawiak Andrzeja Koszewskiego i Krakowiaczek Józefa Świdra. Później Kyrie, Sanctus i Agnus Dei tego samego kompozytora. Występ zakończyła Oda do radości Ludwiga van Beethovena.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w naszym życiu

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...