5 października br. miało miejsce wyjątkowe i ważne wydarzenie dla mieszkańców i uczniów Zespołu Szkół im. gen. Antoniego Chruściela w Gniewczynie. W tym dniu bowiem odbyło się uroczyste zakończenie obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizowane przez młodzież i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Uroczystość ta zgromadziła na placu szkolnym wielu gości. Wśród nich obecni byli przedstawiciele rodziny gen. Chruściela, doradcy metodyczni, przedstawiciele IPN oraz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, dyrektor Muzeum Pałacu Lubomirskich w Przeworsku, władze gminy Tryńcza na czele z wójtem Ryszardem Jędruchem, dziekan dekanatu przeworskiego, dyrektorzy szkół z terenu gminy Tryńcza, nauczyciele historii Liceum Ogólnokształcącego im. Kopernika w Jarosławiu, do którego uczęszczał gen. Chruściel, przedstawiciele Koła Sybiraków oraz nauczyciele emeryci, młodzież szkolna i mieszkańcy Gniewczyny.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym, która była retransmitowana przez Radio VIA. Ks. proboszcz Krzysztof Filip jak zwykle ciepło powitał dostojnych gości, którzy swoją obecnością uświetnili to wielkie wydarzenie. Mszę odprawił w koncelebrze dziekan dekanatu przeworskiego ks. dr Stanisław Szałankiewicz. On też wygłosił homilię, w której przedstawił postać gen. Chruściela. Nawiązał również do roli rodziny w wychowaniu młodego społeczeństwa.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli do szkoły. Program artystyczny przygotowany przez uczniów poprzedziło przemówienie dyrektor Zespołu Szkół w Gniewczynie Barbary Tytuły, która przybliżyła zebranym sylwetkę dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela „Montera”, który urodził i wychował się w Gniewczynie, a którego imię nosi tamtejsza szkoła.
W dalszej części uroczystości swój program artystyczny przedstawiła młodzież, której wystąpienie wywołało burzę wspomnień, wzruszeń i emocji. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z gminy Tryńcza pod batutą Edwarda Myłka.
Zwieńczeniem uroczystości było odznaczenie Odznaką Honorową Sybiraka bratanicy generała Chruściela Janiny Chruściel-Brud.
Po zakończonych uroczystościach uczestnicy mogli spotkać się z rodziną Patrona szkoły oraz zwiedzić Izbę Pamięci, w której zgromadzone zostały pamiątki związane z osobą gen. Antoniego Chruściela. Mogli też obejrzeć wystawę, której treścią były uroczystości obchodzone w Warszawie w dniach 29 lipca - 1 sierpnia 2004 r. Dotyczyły one sprowadzenia prochów gen. Chruściela i jego żony z Nowego Jorku do Warszawy i uroczystości pogrzebowych, w których wzięły udział córki Generała Wanda i Jadwiga oraz przedstawiciele Zespołu Szkół w Gniewczynie wraz z pocztem sztandarowym, władze gminy Tryńcza oraz rodzina.
Pomóż w rozwoju naszego portalu