Do finału zakwalifikowało się 140 osób. Umiejętności recytatorskie młodzież prezentowała przed jury, w którego skład wchodzili aktorzy i poeta. W komisji przesłuchującej licealistów zasiadał Ernest Bryll, gimnazjalistów Artur Barciś i Maciej Rayzacher, uczniów klas 1-3 Justyna Sieńczyłło-Kamińska, a klasy 4-6 przesłuchiwała Barbara Horawianka.
Katolicki Zespół Edukacyjny im. ks. Piotra Skargi w Warszawie zorganizował konkurs już po raz drugi. - Chcemy w ten sposób uczcić kolejne rocznice pontyfikatu Ojca Świętego i zachęcić młodzież do zainteresowania się poezją religijną - mówi ks. dr Sylwester Jeż, dyrektor placówki.
W tym roku do konkursu zgłosiło się 210 szkół z okolicznych powiatów. Wstępne eliminacje oraz półfinały zorganizowały placówki, z których pochodzą uczniowie. Z przesłuchanych w półfinale 800 osób do finału zakwalifikowało się 140 z nich.
- Wybrałam „Stare fotografie” ks. Twardowskiego. Wiersza na pamięć nauczyłam się szybko. Najtrudniejsza dla mnie była interpretacja utworu. Trema była tylko przed wyjściem przed komisję - mówi półfinalistka Karolina Bogumił, z Publicznego Gimnazjum nr 1 z Żyrardowa.
- Jury brało pod uwagę przede wszystkim dobór tekstu oraz jego zrozumienie. Licealiści wybierali często fragmenty Tryptyku Rzymskiego, wiersz „Matka”, fragment poematu „Kościół”. Młodsi uczestnicy zwykle sięgali po poezję ks. Jana Twardowskiego - mówi Grzegorz Łęcicki, jeden z pomysłodawców konkursu.
Gala finałowa odbyła się 3 listopada w Galerii Porczyńskich. Laureatami zostali: Aleksandra Dybkowska z LO nr 58, Katarzyna Bomze z Gimnazjum nr 86 Zespołu Szkół nr 46, Zuzanna Olszewska ze Szk. Podst. nr 4, Ewa Przybylińska ze Szk. Podst. nr 88. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę m.in. magnetofony, radioodbiorniki i osprzęt komputerowy. - Jako organizatorzy cieszymy się, że udało nam się zainteresować poezją religijną kilka tysięcy młodzieży, która wzięła udział w eliminacjach. Jesteśmy stosunkowo młodą placówką, istniejemy od 8 lat. Było dla nas też zaskoczeniem, że w Warszawie dotychczas nie było tego rodzaju konkursu - powiedział ks. Jeż. Marzeniem organizatorów jest objęcie konkursem wszystkich szkół woj. mazowieckiego, na terenie którego jest 7 tys. takich palcówek.
Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej organizowany jest przy współpracy Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Honorowy patronat nad konkursem objęli Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz prezydent Warszawy Lech Kaczyński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu