Reklama

Koncert papieski w katedrze toruńskiej

Niedziela toruńska 46/2004

Dzień Papieski, przeżywany w Polsce już po raz czwarty, jest inicjatywą Episkopatu Polski pomyślaną jako zachęta do modlitwy i refleksji nad papieskim nauczaniem. Niewątpliwie jest doskonałą okazją do manifestacji narodowej radości i dumy z faktu sprawowania przez Polaka najwyższego urzędu w Kościele. Dzień Papieski jest jednocześnie okazją do złożenia hołdu Panu Bogu za wszystkie wielkie dzieła, jakie przez osobę największego z rodu Polaków dokonał na ziemi, zwłaszcza w naszym kraju. Radość ta przejawia się w spotkaniach artystycznych, panelach naukowych, także inicjatywach charytatywnych, będących wyrazem poparcia dla uzdolnionej młodzieży, dla której często bariera ekonomiczna jest zasadniczą trudnością w realizacji własnych ambicji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dominantą toruńskich obchodów IV Dnia Papieskiego był koncert muzyki poważnej, który odbył się w niedzielę 10 października w naszej katedrze. Organizatorzy tego muzycznego wydarzenia: Urząd Miasta Torunia, Kuria Diecezjalna i Toruńska Orkiestra Kameralna zaprosili do udziału w przeważającej większości artystów toruńskich, przez co podkreślili osobisty związek Torunia z Ojcem Świętym, zawiązany w czasie jego nawiedzenia naszego miasta w 1999 r.
Program wykonały dwa zespoły wokalne: Chór Wyższej Szkoły Bankowej „Astrolabium” pod kierownictwem Kingi Litowskiej, Chór Wydziału Teologii UMK „Tibi Domine” (dyr. ks. Mariusz Klimek) oraz Zespół Instrumentalny, który prowadzi koncertmistrz Mariola Majrowska. Koncert poprowadziła i całość programu omówiła Aleksandra Lisecka.
Jako pierwszy zaprezentował się Chór „Astrolabium”. Sprawnie zaśpiewane cztery utwory współczesnych kompozytorów muzyki sakralnej wprowadziły od początku w klimat duchowego przeżycia sacrum w muzyce. Opracowania współcześnie żyjących twórców: Lorenzo Donatiego Ave Regina caelorum, Gianmartino Durighellego Veni elekta mea, Henryka M. Góreckiego Zdrowaś bądź, Maryja i Miłosza Bembinowa Ludu, mój ludu ukazały cztery sposoby kształtowania tworzywa muzycznego i traktowania tekstu liturgicznego. Szczególnie wyróżnia się na tym tle utwór Góreckiego z jego jakby niezauważeniem upływającego czasu: długie wartości nut, wielokrotne repetycje tego samego motywu, sprawiające wrażenie nieskończoności.
Zgromadzona publiczność mogła również zapoznać się z dziełem Mariana Sawy - szkoda, że tylko jednym - Tryptykiem maryjnym. Ks. dr Mariusz Klimek z Chórem Wydziału Teologii UMK zaprezentowali cykl trzech miniatur (hymn, antyfona i responsorium) jednego z bardziej utalentowanych twórców muzyki sakralnej, ale za to wyraziście polskiego. Pewnym miernikiem jego talentu kompozytorskiego była piękna realizacja Tryptyku przez Agnieszkę Morisson (sopran), chórzystów UMK i znakomicie prowadzącego to wykonanie ks. M. Klimka. Poza oficjalnym programem Dyrygent zdecydował się przedstawić urokliwy motet Otcze nasz Fiodora Dubiańskiego, w którym A. Morisson na tle dyskretnego wokalnego akompaniamentu chóru jeszcze raz zaprezentowała możliwości i piękną barwę swojego głosu.
Kulminacją wieczornego koncertu było prawykonanie Tryptyku pasyjnego toruńskiej kompozytorki Magdaleny Cynk. Tryptyk, skomponowany do słów Wiesława Liseckiego stanowi swojego rodzaju pamiątkę po nieżyjącym już, toruńskim muzykologu i publicyście, którego studentką była niegdyś M. Cynk. Utwór ten składa się z trzech części: Judasz, Św. Piotr i Poncjusz Piłat i ilustruje doznania trzech osób, których postawy w historii pasyjnej Jezusa były na tyle istotne, że znalazły swe miejsce w Ewangelii. Kompozytorka pisała muzykę sukcesywnie; poszczególne części powstawały w 2002, 2003 i 2004 r. Część Judasz miała już swoje pierwsze wykonanie w czasie koncertu w 10. rocznicę śmierci W. Liseckiego w 2003 r.
Prawykonanie całości Tryptyku przez solistów, połączone chóry i zespół instrumentalny odbyło się pod kierownictwem Kompozytorki i zostało ciepło przyjęte przez zgromadzoną w katedrze publiczność.
Niezależnie od walorów artystycznych koncertu warto jednak zwrócić uwagę na pewien aspekt tego wydarzenia. Koncert zorganizowany i promowany był w ramach Dnia Papieskiego. Szkoda, że wykonany program w żadnym stopniu nie odzwierciedlił tej myśli. Nie znalazł się w nim ani jeden choćby utwór nawiązujący do pontyfikatu Jana Pawła II czy wykorzystujący tekst autorstwa Papieża.
Pozwoliłem sobie na tę uwagę, w niczym nie pomniejszając dużego wkładu artystów naszego miasta w zorganizowanie i wykonanie tego koncertu. Idea Dnia Papieskiego jest wzniosła i ze wszech miar zasługująca na wszelkie poparcie. W imieniu słuchaczy dziękuję wszystkim, którzy wnieśli swój muzyczny i organizacyjny udział w świętowanie rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Rity we wrocławskiej Świętej Rodzinie

2024-05-22 22:00
Msza św. w parafii Świętej Rodziny w liturgiczne wspomnienie św. Rity

Marek Zygmunt

Msza św. w parafii Świętej Rodziny w liturgiczne wspomnienie św. Rity

Do parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu wprowadzono uroczyście relikwie św. Rity. Aktu tego dokonał dziekan dekanatu Wrocław-Sępolno ks. kan. Marek Dutkowski. Przewodniczył on też Mszy św. koncelebrowanej z tej okazji przez kapłanów z dekanatu.

Więcej ...

Arcybiskup Mediolanu o Carlo Acutisie: święty nastolatek zachęcający do świętości

2024-05-23 18:14

carloacutis.com

Świętym nastolatkiem zachęcającym swoich rówieśników do świętości nazwał arcybiskup Mediolanu Mario Delpini bł. Carlo Acutisa. Papież Franciszek zezwolił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na wydanie dekretu o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Otwiera to drogę do jego kanonizacji.

Więcej ...

Dzieci z Gazy pozdrawiają papieża: „Dziękujemy, że zawsze jesteś z nami”

2024-05-24 18:35

PAP/Alessandro Di Meo

„Papieżu Franciszku, dziękujemy, że zawsze jesteś z nami” - mówią dzieci z parafii Świętej Rodziny w Gazie w nagraniu wideo w przeddzień pierwszego Światowego Dnia Dzieci, którego obchody rozpoczynają się jutro na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Ich kulminacją będzie niedzielna Msza św. na placu św. Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania